Nepříjemné pachy a pára při přípravě oběda nebo večeře může nejen zkazit chuť k jídlu, ale i dopomoci k usazování mastných skvrn a tvorbě plísní. Nejlepší prevencí jak si udržet kuchyň stále čistou a svěží je digestoř. Tento moderní kuchyňský spotřebič primárně slouží k odsávání par, oxidu dusíku a dalších plynů, které se během vaření uvolňují do prostoru kuchyně, případně jiných místností.
V závislosti na typu, digestoře fungují na principu buď jednoduchého odsátí páry, kterou následně trubicí vyvedou ven z domácnosti, nebo její nasátí, důkladného vyčištění a vrácení zpět do prostoru.
Pokud se chystáte vybírat spotřebiče do nové kuchyně, případně rekonstruovat tu starou, nechte si prostor i pro digestoř, který by v ní rozhodně neměl chybět.
Náš test digestoří vám představuje žebříček těch nejlepších digestoří, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.
Test – TOP7 nejlepší digestoře
Jak si vybrat ten správný digestoř?
Na trhu najdete nespočet digestoří, ne každý je však do vaší kuchyně ten správný. Podle jakých kritérií tedy vybrat vhodný odsavač par, který dokonale splní všechny vaše očekávání?
1. Umístění
To, jaký tvar a velikost bude mít váš budoucí digestoř závisí zejména na prostoru, který máte k dispozici. Při výběru vhodného místa se snažte dodržet 2 základní pravidla:
Digestoř by měl být vždy umístěn 80-100 cm nad varnou deskou
Šířka odsávací plochy by měla být minimálně identická, nebo větší než varná deska
2. Základní typ digestoře
Podle místa kam v kuchyni odsavač par umístěte, si promyslete i konkrétní typ, který by byl pro daný prostor nejideálnější.
Komínový nebo rohový digestoř
Hodí se především do velké kuchyně s dostatečným prostorem nad varnou deskou. Obvykle se skládá z dlouhého nerezového komína, který je umístěn mezi skříňkami a slouží k odvádění páry ven. V případě, že máte kuchyňskou linku v tvaru L, sáhněte po velmi podobném, rohovém odsavači par. Oba typy jsou robustní a viditelné, vzhledem k čemuž by měly designově ladit i se zbytkem kuchyňských spotřebičů.
Ostrovní digestoř
Pokud plánujete mít v kuchyni samostatný ostrůvek s varnou deskou, tento typ je jako stvořený pro vás. Díky jeho výkonu a umístění na stropě nejenže důkladně vyčistí vzduch v celé kuchyni, ale stane se i její dominantním kouskem. Na výběr máte z klasických nerezových modelů až po moderní luxusní kombinace hliníku a skla.
Vestavěný digestoř
Ideální do menších kuchyní pro nenáročné uživatele, neboť v oproti předchozími typy disponuje menším výkonem. Co se týče velikosti, je menší, díky čemuž se vejde i do skříňky nad varnou desku. Téměř identické a také velmi praktické jsou i závěsné digestoře, či teleskopické digestoře s možností vysunutí další části.
Zabudovaný digestoř
Moderní, výkonný, energeticky nenáročný a vůbec neviditelný, přesně takový je odsavač zabudovaný přímo ve varné desce s možností jeho elektrického vysunutí. V oproti předchozími modelu je novinkou, za kterou si však připlatíte.
3. Způsob odsávání
Z hlediska způsobu odsávání páry a plynů z kuchyně, máte na výběr hned z několika variant:
Digestoře odtahové Digestoře recirkulační Digestoře kombinované odsávání Odvádějí nasátý vzduch prostřednictvím potrubí ven z objektu Mají zabudovaný recirkulační systém, pomocí kterého nasají páru, vyčistí přes uhlíkový filtr a vrátí zpět do kuchyně Poskytují oba způsoby odsávání, z kterých si můžete vybrat ten, který bude pro vás v dané situací nejideálnější výhody Cenově výhodnější, bez nutnosti kupovat nový filtr Vhodné i do malých kuchyní Nemusíte mít komín na odsávání nižší spotřeba Možnost výběru způsobu odsávání na základě aktuální situace. nevýhody Hlučnost a výkonnost závisí na množství záhybů, Nezbytnost mít speciální komín pro odsávání. Časté čištění a výměna filtrů – cenově nákladnější Vyšší pořizovací cena
4. Výkon
Optimální výkon digestoře se odvíjí především od velikosti kuchyně, případně ostatních místností s kterými je spojena. Obecně platí, čím větší místnost, tím vyšší výkon.
Ideální výkon vzhledem na vaše podmínky si můžete vypočítat již v předstihu jednoduchým vzorcem:
(šířka kuchyně) x (výška kuchyně) x (délka kuchyně) x 10 (kvalitní digestoř by měl vyměnit vzduch min.10 krát za hodinu) = optimální výkon digestoře
5. Spotřeba
Větší výkon odsavače par se může na první pohled zdát jako výhoda, ale opak je pravdou. Se stoupajícím výkonem narůstá i spotřeba elektrické energie. Pokud tedy chcete ušetřit, doporučujeme vybírat zařízení s výkonem adekvátním vašim potřebám. Orientační spotřebu elektrické energie ať už celého digestoře, nebo jeho jednotlivých částí od osvětlení, filtrování až po dynamiku tekutin najdete na energetickém štítku, který je součástí každého modelu. Podobně, jako u většiny spotřebičů, i v případě odsavačů par nejúspornější zařízení jsou označeny písmenem A, případně A+.
6. Hlučnost
Při výběru digestoře nezapomínejte ani na jeho hlučnost, která se udává v decibelech. V současnosti jsou na trhu modely dosahující hodnoty 25 až 70 dB. V případě tedy, že upřednostňujete tiše, nebo máte kuchyň spojenou s obývákem doporučujeme digestoř s max. 50dB samozřejmě čím méně, tím lépe.
7. Funkce
Digestoře nefungují jen na principu vypnutí a zapnutí, ale mají řadu dalších, užitečných funkcí, které nejen přispívají k lepšímu komfortu, ale i šetří finance.
Automatické odsávání (AdaptTech) – některé modely disponují zabudovaným senzorem, který dokáže identifikovat stupeň znečištění vzduchu v jednotlivých fázích vaření a na základě toho přizpůsobit rychlost ventilace.
Indikátor znečištění filtrů – je velmi důležitý především u modelů s recirkulačním způsobem odsávání, kde vás světelná LED dioda včas upozorní o znečištění či opotřebení filtru.
PAS systém – inovativní systém, který zajišťuje rovnoměrné rozložení odsávaných par po celém obvodu digestoře, díky čemuž je odsávání efektivnější, chod / provoz digestoře tišší a spotřeba energie nižší.
Doběhový systém – umožňuje jedním tlačítkem nastavit čas, jaký bude digestoř po vypnutí ještě v provozu.
LED osvětlení – při vaření oceníte i osvětlení, včetně klasických bodových světel, moderní digestoře disponují i energeticky úspornější LED technologií.
Ovládání pohybem prstu – praktická funkce, především, pokud máte špinavé ruce a nechcete si ušpinit i tlačítka na digestoři. Jednoduchým pohybem prstu můžete regulovat a měnit intenzitu odsávání.
Co byste měli před samotným používáním odsavače par ještě vědět?
Jak se o digestoř správně pečovat?
Včetně vnější údržby digestoře, utírání mastných fleků a usazením, netřeba zanedbat ani péči o vnitřní část digestoře, především na čištění filtrů. Zatímco kovové filtry se doporučuje mýt ručně čistou vodou, tukové filtry jsou vyrobeny z pevného ocelového materiálu, díky čemuž je můžete dát umýt do myčky. Uhlíkové filtry je také možné vložit do myčky, avšak nelze zapomínat na jejich omezenou životnost a potřebnou pravidelnou výměnu.
Co ovlivňuje výkon digestoře?
Šířka potrubí – měla by být minimální taková, jako je průměr výstupu z digestoře. Příliš úzké potrubí podstatně snižuje výkon a zvyšuje hlučnost digestoře.
Odtahové potrubí – množství záhybů také snižuje výkon digestoře, pokud vám to podmínky dovolují, snažte se vést odtahové potrubí přímo a co nejkratší.
Jak chránit potrubí před vodou?
Velmi dobrou pomůckou zejména v nepříznivém počasí, případně zimních měsících je zpětná klapka, která se otevírá směrem z digestoře ven, díky čemuž se vám do potrubí nedostane voda.
Leave a Reply