Porovnali jsme nejlepší lednice 2022 z 15 letošních modelů jsou nejlepší Sharp, Samsung a Gorenje Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší lednice.
Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte kombinovanou lednici s nejlepším poměrem cena – kvalita.
Po výběru nejlepší lednice, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2022
Bez ledničky si dnes nedokážeme představit plnohodnotný život, neboť ji používáme téměř denně. Nezáleží na tom, kterým typem ledničky disponujete, protože by měly všechny plnit stejnou funkci, a to chladit vaše potraviny. Na trhu se však nachází nepřeberné množství těchto výrobků, takže by pro někoho mohlo být velice obtížné vybrat to správné zařízení. V dnešním článku si tedy povíme několik cenných rad a tipů, na které si během nákupu nové ledničky jistě vzpomenete.
Pro kolik osob lednici potřebuji a kam ji umístím?
Tyto dvě otázky, respektive odpovědi na ně jsou naprosto zásadním kritériem k výběru správného spotřebiče. Malá lednice bude bohatě stačit dvoučlenné rodině, avšak pro větší rodinu s dětmi bychom doporučovali pořídit větší spotřebič. Lednice kombinovaná bude disponovat dostatkem prostoru, ale zároveň nebude potřebovat příliš mnoho místa na umístění. Právě potřebný prostor pro lednici je druhým kritériem. Do bytu si asi nebudete kupovat obrovskou lednici, neboť by se do takového prostoru nevešla.
TOP 15 – Nejlepší lednice podle testu a recenzí našich zákazníků v roce 2022
Kam lednici správně umístit?
Lednice s mrazákem ale i bez něj by nikdy neměla být umístěna v blízkosti topení, sporáku nebo myčky na nádobí, zkrátka všech spotřebičů, které topí. Zbytečně by docházelo ke zvyšování spotřeby energie. Dostatečný prostor okolo lednice byste měli dodržet také kvůli cirkulaci vzduchu, lednice totiž vytváří velké množství tepla, které musí někam odcházet. V dnešní době je velice oblíbená retro lednice. Všechny lednice by ale měly být umístěny tak, aby byly po stranách nejméně 2 centimetry místa a vzadu alespoň 5 centimetrů. Skvěle se hodí do menších prostor, protože některé lednice disponují objemem 100 litrů, což je naprosto ideální objem pro dvoučlennou rodinu v malém panelákovém bytě.
Kam lednici pořizujeme?
Je nutné rozdělit, kam lednici pořizujeme, či do bytu, který celoročně užíváme nebo zda ji vybíráme například na chatu. Základním vodítkem pro výběr je u lednice jednoznačně klimatická třída. Chladící a mrazící spotřebiče se dělí do čtyř klimatických tříd. Tyto třídy zohledňují teplotu místností, ve kterých budou stát.
Subnormální teploty – SN – teplota okolí +10 až +32 °C
Normální teploty – N – teplota okolí +16 až +32 °C
Subtropické – ST – teplota okolí +18 až +38 °C
Tropické – T – teplota okolí +18 až +43 °C
V praxi to znamená, že pokud bude lednice umístěná v chladné místnosti, měla by mít klimatickou třídu SN. (Většina přístrojů je určena do několika klimatických tříd zároveň, například SN, N, ST.)
V případě, že by teplota neopovídala, spotřebič by neměl optimální podmínky pro svůj provoz, a to se může projevit na zvýšené spotřebě i horší funčknosti.
nejlevnější a z testu nejlepší kombinované lednice
Proč si pořídit americkou lednici?
Poslední dobou se u nás objevil také trend pořizování pro nás poněkud neobvyklých typů ledniček. Americká lednice totiž disponuje obrovským objemem mnohdy přesahujícím 500 litrů, což bude bohatě stačit i velké rodině s malými dětmi. Hlavní prioritou u takových spotřebičů je spolehlivost, neboť měnit lednici každý rok se jistě nikomu nechce. Lednice kombinovaná s mrazákem dole také nabízí několik zajímavých funkcí, o kterých se určitě musíme zmínit. Patří mezi ně například systém True No Frost, jež se stará o udržování stabilní teploty v celém chladícím prostoru. Oceníte také systém MultiFlow zajišťující rovnoměrnou cirkulaci vzduchu, a to v mnoha směrech.
Důležitý pro výběr je mrazící výkon a akumulační doba
Lednice s mrazákem dole patří vůbec k těm nejoblíbenějším typům lednic, které můžete na trhu najít. U nich je důležitý mrazící výkon, tato hodnota udává, kolik kilogramů právě vložených potravin dokáže mrazák zamrazit za 24 hodin. U kombinované lednice se mrazící výkon pohybuje okolo 30 kilogramů za den. Oproti tomu akumulační doba určuje, jak dlouho zůstanou potraviny zamražené v případě výpadku elektrického proudu. Čím delší bude tato lhůta, tím lépe pro vás. Standartních je 10 hodin, což na přivolání opraváře asi stačit nebude, avšak na pokrytí lokálních krátkodobých výpadků to bohatě stačí.
Jak velký výkon mrazení vám bude stačit?
Možná si budete říkat, proč uvádíme ty samé pojmy ihned pod sebe. Ovšem pozor! Výkon mrazení však není mrazící výkon – tyto dva výrazy se docela zásadně liší. Výkon mrazení uvádí jakou teplotu a jaké skladovací možnosti vám dokáže mrazák nabídnout. Podle tohoto ukazatele jednoduše poznáte, k jakému typu skladování je mrazák určen. Nejčastěji je uváděna pomocí několika hvězdiček, kdy například jedna označuje teplotu -6 °C a dobu skladování několik dní. Ty nejlepší kombinované ledničky však dosahují výkonu mrazení až čtyř hvězdiček, což je vhodné pro potraviny na dlouhodobé skladování při teplotě -24 °C. Tímto vynikajícím mrazákem disponuje například americká lednice Beko.
Nepodceňte objem lednice a uspořádání
Objem lednice by měl být hlavním parametrem, od kterého by se mělo vše odvíjet. V této kategorii jasně vede americká lednice, která disponuje suverénně největším objemem, avšak její velkou nevýhodou je vysoká pořizovací cena a vysoké nároky na prostor, ve kterém bude umístěna. Pokud se vám takto velký spotřebič do domácnosti nevejde, jednoduše sáhněte po zařízení typu Space Max. Speciální druh kombinované lednice nabízí při stejném venkovním rozměru až o 30 litrů větší objem. Mohou za to především o dost tenčí stěny, které si ovšem zachovávají stejné izolační vlastnosti. Space Max je opravdu geniální volba pro občany požadující velký vnitřní objem v kombinaci s ne příliš velkými vnějšími rozměry.
Proč si pořídit vestavěnou lednici?
Vestavěné lednice mají o poznání menší rozměry než klasické kombinované lednice. To se však negativně podepisuje na vnitřním objemu, který je rovněž o něco menší. Již podle názvu jistě poznáte, že se jedná o speciální typ lednice určený přímo k zabudování do kuchyňské linky. Instalaci zvládnete i sami, neboť na ní není nic těžkého, doporučujeme vám ji však přenechat odborníkům. Výhodou vestavěné lednice je její jednotný design se zbytkem místností, takže bude celá kuchyň působit velice elegantně. Tento typ si pořiďte pouze v případě, že v kuchyni nemáte dostatek místa. Jinak si raději prodlužte pracovní desku a zakupte si nádhernou volně stojící kombinovanou lednici. Lednice kombinovaná mrazák je stále tou nejlepší volbou, pro kterou se nakonec rozhodně i drtivá většina z vás. Může se jednat o obyčejnou lednici, nebo o její americkou variantu. Výsledné rozhodnutí je pouze na vás.
Podle čeho vybírat lednici?
Pozornost musíme věnovat nejen klimatické třídě. Důležitá je i třída energetická, ta je ukazatelem spotřeby energie. Dalším základním kritériem pro výběr je objem lednice či beznámrazové systémy, které usnadňují údržbu.
Spotřeba
Lednice pracuje nonstop, spotřeba elektrické energie by tak měla být jedním z hlavních kritérií. Nejúspornější je třída A platí, že čím více znamének + za písmenem A následuje, tím je úspornější. Nejúspornější modely tak jsou označeny A+++.
Velikost a objem lednice
Standardní rozměr lednice je na šířku a hloubku 60 cm. Výška lednice se běžně pohybuje mezi 1,4 – 2 metry. Při volbě místa počítejte s tím, že po stranách by měl zůstat alespoň 1 cm místa a za minimálně 5 cm. Díky timu bude zajištěno volné proudění vzduchu kolem přístroje a jeho plná funkčnost.
Lednice by navíc měla stát tak, aby na ní přímo nesvítily sluneční paprsky a aby nebyla v blízkosti zdroje tepla například u trouby či myčky.
Na jednoho člověka v domácnosti se doporučuje počítat s 70 litry objemu lednice. U mrazáku je tento údaj 20 litrů. Potřebná velikost lednice se však odvíjí od životního stylu. Lednice by pro optimální chod měla být naplněna z 70 – 80 %. Určitá rezerva při výpočtu tak není na závadu.
V případě 1 – 2členné domácnosti je doporučená velikost lednice s objemem 150 litrů u chladící části a 70 litrů u mrazící části, s výškou 140 – 170 cm.
V případě 3 – 4členné domácnosti je doporučená velikost lednice s objemem 225 litrů u chladící části a minimálně 90 litrů u mrazící části, s výškou nad 180 cm.
Mrazák
Pokud chceme také zamrazovat, zvolit bychom měli kombinovanou ledničku s mrazákem.
Kombinované chladničky se vyrábí buď s mrazákem v dolní, nebo horní části. Mrazák ve spodní části je praktičtější. Doporučujeme také pročíst detailní recenze a srovnání mrazniček.
Hlučnost
Kompresor u lednice tvoří hluk. Pokud budeme mít lednici v kuchyni oddělené od zbytku bytu hlučnost příliš řešit nemusíme. V případě, že žijeme v menším bytě nebo je lednice nedaleko ložnice či dětského pokoje, měli bychom hledat co nejtišší model. Opravdu tiché lednice mají hlučnost do 43 dB.
Kompresor a termostat
Chladničky se vyrábějí zpravidla s jedním kompresorem a jedním nebo dvěma termostaty. Ty ovlivňují nezávislé nastavení teploty v lednici a mrazáku i úplné vypnutí každého spotřebiče zvlášť. V případě, že lednice disponuje 2 okruhy může být nepatrě hlučnější, avšak mívá možnost nastavení teploty pro ledničku a mrazák zvlášť a navíc umožňuje oddělené vypnutí ledničky a mrazáku.
Existují spotřebiče dokonce i se třemi termostaty. Ty umožní separátní nastavení teploty i pro tzv. nulovou zónu, která je určena k uchovávání extrémně náchylným potravinám (např. čerstvé ryby). Výrobci ji nazývají různě například BioFresh, CoolSelect…
Funkce
Lednice dnes již zdaleka neposkytují jen místo pro skladování potravin, moderní typy mají již spoustu užitečných funkcí a vychytávek. Některé pohlcují zápach, další umí prodlužovat čerstvost potravin či ničit mikroorganismy, beznámrazový systém by měl být samozřejmostí. Výjimečné nejsou ani ty, které v sobě mají intergrovaný minibar, tedy prostor pro uchování oblíbených potravin nebo pití, který je přístupný bez nutnosti otevírání hlavních dveří lednice.
Vnitřní uspořádání
Také vnitřní uspořádání může hrát u rozhodování roli. Praktické jsou vyjímatelné police z tvrzeného skla či drátěný stojan na lahve. Šikovná je i neutrální zóna, která umožňuje oddělené nastavení teploty a vlhkosti.
Tip: Velmi praktické vnitřní uspořádání nabízí například lednice Liebherr .
Typy lednic Do běžných domácností jsou určeny kombinované, monoklimatické, americké, retro nebo vestavné ledničky.
Kombinované lednice
Lednice s mrazákem patří k nejoblíbenějším typům lednic. Jsou totiž nejpraktičtější. Kombinují jak chlazení, tak i mrazení potravin. Na výběr je ze stovek druhů, liší se co do velikosti, úložných prostor, typem funkcí a vzhledu. K dostání jsou v klasické bílé, ale také černé, červené barvě a nerezu.
+ výběr funkcí i velikostí
+ obsahují mrazák
+ vhodné do malých i velkých domácností
– mrazák je menší
Monoklimatické lednice
Lednice bez mrazáku jsou pro ty, kdo potřebují velkou lednici a bez mrazáku se buď zcela obejdou, anebo jej potřebují naopak ve větších rozměrech, tedy samostatně. Vhodné jsou tak třeba na chaty, ale i do kanceláří.
Tip: K monoklimatické chladničce lze dokoupit volně stojící mrazák stejného výrobce a sestavit takzvanou side-by-side ledničku, a podobá se americké lednici.
+ velký objem
+ nemusí se odmrazovat
+ vhodná pro větší domácností
– absence mrazáku
– menší výběr
Americká lednice
Americké lednice jsou vhodné především do větších kuchyní a početnějších rodin. Charakteristické pro ně je oddělení chladicí a mrazicí část, která je dobře dostupná má opravdu velkorysý objem. Obě části jsou ukryté za dvoukřídlými dveřmi. Ty navíc bývají vybaveny dávkovačem studené vody a výrobníkem ledu.
+ nadstandardní prostor
+ oddělená chladicí a mrazicí část
+ nejmodernější funkce
+ stylový design
+ výrobník ledu a ledové tříště
– vyšší cena
– velikost
Vestavěná lednice
Pokud to vybavení bytu dovoluje, zvolit můžeme chladničku vestavnou. Její výhodou je, že splývá s kuchyňskou linkou a interiér nijak nenarušuje. Jsou vhodné do kuchyní, ve kterých jsou i ostatní spotřebiče zabudované do linky. Vestavné lednice mají speciální úpravu stěn a otevírání a díky tomu je lze schovat do korpusu.
Vestavné lednice může být kombinovaná, monoklimatická či malá lednice .
+ celistvý vzhled kuchyně
+ méně hlučné
– náročná instalace
Mini lednice
Malé aneb pultové lednice jsou vhodné do malých domácností. Užijí je také lidé, kteří žijí sami. Některé modely malých lednic jsou vybaveny i mrazicím boxem. Mohou sloužit také jako minibar. Často bývají používány v kancelářích či na kolejích.
+ malá kapacita
+ nízká spotřeba energie
+ některé modely s mrazákem
+ vhodná pro jednotlivce
– pro přístup k mrazáku je nutné vždy otevřít i lednici
Retro lednice
Stále oblíbenějším typem lednic jsou retro lednice. Stávají se dominantou kuchyní. Mívají zakulacené tvary, nevšední barvy a výrazná madla. U jejich výběru je třeba postupovat stejně jako u „klasických” lednic.
+ stylový design
– vyšší cena
Jak vybrat lednici – shrnutí
Lednici vybírejte podle místa umístění, tomu přizpůsobte jak výběr klimatické třídy, tak velikost lednice. Dobře si rozmyslete i fakt, zda chcete také mrazák či nikoli. Roli při výběru by měla hrát i energetická třída, ta neúspornější totiž může ušetřit až 800 Kč ročně z domácího rozpočtu.
U výběru je pochopitelně třeba zohlednit i cenu. K dostání jsou ale i lednice s velmi slušnou výbavou za příznivou cenu, za zmínku stojí třeba lednice Beko .
Ohodnoťte tento příspěvek! 5 /5 ( 3 )
Leave a Reply