digestoř nebo odsavač páry je nezastupitelný – jedině on totiž dokáže spolehlivě odsát páru vznikající během vaření a pohltit pachy z jídel. V současnosti máte na výběr z několika typů, a tak se digestoř klidně může stát designovým kouskem ve vaší kuchyni. Zatímco poličku v kuchyni hravě nahradíte skříňkou,je nezastupitelný – jedině on totiž dokáže spolehlivě odsát páru vznikající během vaření a pohltit pachy z jídel. V současnosti máte na výběr z několika typů, a tak se digestoř klidně může stát designovým kouskem ve vaší kuchyni. Kromě rozměrů, značky a způsobu odsávání páry disponují nejlepší digestoře i osvětlením a různým způsobem ovládání; pokud máte například kuchyň spojenou s obývákem, můžete digestoř dálkově ovládat z pohodlí sedačky. Výběr tedy není jednoduchý, protože je třeba se v široké nabídce nějak zorientovat. I proto je vhodné číst jejich testy, ať máte přehled a můžete se při koupi lépe rozhodnout. Test digestoří je vždy aktuální, čili naši čtenáři mají stále přístup k nejnovějším informacím. Pravidelně sestavujeme tento žebříček na základě výsledků několika testovacích společností, přičemž sledujeme i názory zákazníků a recenze. Kromě toho jsme náš žebříček doplnili o praktické rady, které vám při nákupu mohou pomoci. Budeme však rádi, když naše informace doplníte o vlastní postřehy a rady zapojením se do diskuse. Děkujeme!
Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Test nejlepších digestoří – TOP 7 podle nás
Ukázat kompletní nabídku digestoří
Jaká je nejlepší digestoř na trhu?
Klarstein Aurica 60 – s výkonem 620 m3/hod. Gorenje WHC 623E14X – s výkonem 408 m3/hod. Klarstein Madonna – s výkonem 500 m3/hod. Electrolux LFG716X – s výkonem 700 m3/hod. Beko CTB 6407 X – s výkonem 280 m3/hod. Electrolux LFP216S – s výkonem 280 m3/hod. Klarstein UW60SF – s výkonem 165 m3/hod.
Jak vybrat nejlepší digestoř?
Výkon digestoře je klíčový . Výkon digestoře by se měl vždy vybírat podle velikosti kuchyně, například kuchyně o velikosti 8 m2 by si měla vystačit s výkonem asi 320 m3 / hod. Větší kuchyně budou potřebovat vyšší výkon, někdy i více než 500 m3 / hod. Nejlepší digestoř je ten, který si spolehlivě poradí s párou a pachem ve vaší kuchyni . To, jak výkonný by měl být váš nový digestoř, zjistíte velmi jednoduše: hloubka kuchyně x šířka kuchyně x výška kuchyně x 10 = výkon digestoře v m3 za 1 hodinu.
. Výkon digestoře by se měl vždy vybírat podle velikosti kuchyně, například kuchyně o velikosti 8 m2 by si měla vystačit s výkonem asi 320 m3 / hod. Větší kuchyně budou potřebovat vyšší výkon, někdy i více než 500 m3 / hod. . To, jak výkonný by měl být váš nový digestoř, zjistíte velmi jednoduše: hloubka kuchyně x šířka kuchyně x výška kuchyně x 10 = výkon digestoře v m3 za 1 hodinu. Typ digestoře .
Recirkulační , jak napovídá již samotný název, páru a pachy nasaje, ale nevyvede ven – jen pročistí a vypustí ven.
Odtahové digestoře odvádějí páru a pachy pryč, úplně ven díky komínu nebo s pomocí jiného způsobu větrání. Nevýhodou tedy je, že potřebujete vyřešit odvádění páry pryč.
. , jak napovídá již samotný název, páru a pachy nasaje, ale nevyvede ven – jen pročistí a vypustí ven. odvádějí páru a pachy pryč, úplně ven díky komínu nebo s pomocí jiného způsobu větrání. Nevýhodou tedy je, že potřebujete vyřešit odvádění páry pryč. Hlučnost odsávání . Většina digestoří je v současnosti již méně hlučných jako dříve, obvykle jejich hlučnost nepřesahuje 58 dB . Hlučnost je však u každého digestoře jiná, a proto je tento údaj třeba ověřit. Někteří tvrdí, že nejlepší digestoř by neměl během vaření příliš hučet, protože už samotné vaření je někdy dost hlučné. Čím méně, tím lépe.
. Většina digestoří je v současnosti již méně hlučných jako dříve, . Hlučnost je však u každého digestoře jiná, a proto je tento údaj třeba ověřit. Někteří tvrdí, že nejlepší digestoř by neměl během vaření příliš hučet, protože už samotné vaření je někdy dost hlučné. Čím méně, tím lépe. Ovládání digestoře . Kromě tradičního, manuálního ovládání pomocí tlačítek, jsou dnes už v nabídce i digestoře dotykové a digestoře na dálkové ovládání. Právě dálkové ovládání lze ocenit v případě, že máte jídelnu nebo obývací pokoj spojený s kuchyní a po dovaření nechcete během stolování odcházet vypnout odsávání. Některé dotykové digestoře mají navíc i senzorové ovládání gestem, abyste rukama od jídla nemuseli dotýkat digestoře.
. Kromě tradičního, manuálního ovládání pomocí tlačítek, jsou dnes už v nabídce i digestoře dotykové a digestoře na dálkové ovládání. Právě dálkové ovládání lze ocenit v případě, že máte jídelnu nebo obývací pokoj spojený s kuchyní a po dovaření nechcete během stolování odcházet vypnout odsávání. Některé dotykové digestoře mají navíc i senzorové ovládání gestem, abyste rukama od jídla nemuseli dotýkat digestoře. Filtr a výměna filtru . Digestoře mají různé filtry a je jen na vás, jaký typ vám vyhovuje, protože ho budete měnit nebo mýt. Ideální jsou filtry vhodné do myčky nádobí, které netřeba mýt ručně. Uhlíkové filtry dokáží vyfiltrovat i nečistoty ze vzduchu, ale převážně nejsou součástí digestoří, je nutné je dokupovat zvlášť. Papírové a kovové filtry jsou součástí digestoří; kovový je zabudovaný a během čištění se vybírá ven, papírový třeba pravidelně měnit za nový. Zeptejte se prodejce na to, jaký typ filtru má daný digestoř a jak ho třeba čistit.
. Digestoře mají různé filtry a je jen na vás, jaký typ vám vyhovuje, protože ho budete měnit nebo mýt. Ideální jsou filtry vhodné do myčky nádobí, které netřeba mýt ručně. dokáží vyfiltrovat i nečistoty ze vzduchu, ale převážně nejsou součástí digestoří, je nutné je dokupovat zvlášť. jsou součástí digestoří; kovový je zabudovaný a během čištění se vybírá ven, papírový třeba pravidelně měnit za nový. Zeptejte se prodejce na to, jaký typ filtru má daný digestoř a jak ho třeba čistit. Inspirujte se . Pomůže například test digestoří, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběhovou a odtahovou digestoří?
Oběhový digestoř (někdy nazývaný také jako recirkulační digestoř) výpary z jídel neodvádí pryč, ale vše, co nasaje, pročistí přes uhlíkový filtr, a potom takto pročištěn vzduch pustí zpět do místnosti. Oběhové digestoře jsou zpravidla o kousek hlučnější a musíte při nich měnit filtr každý půlrok, ale jsou ideální do kuchyní v nichž není možnost odvést páru a pachy úplně pryč (nemáte komín, šachtu, potrubí).
Odtahový digestoř je přímo v komíně nebo nějakém větracím potrubí, kam odvádí z kuchyně pryč všechny pachy a páru z vaření. Jeho hlavní výhodou je fakt, že kuchyně není provlhčená, takže se lépe větrá. Odtahové digestoře jsou obvykle méně hlučné oproti oběhovým digestořím.Je však nutné vyřešit kam odsávaný vzduch půjde, tedy odvádění vzduchu.
V jaké energetické třídě se pohybují digestoře?
Několik digestoří je zařazeno do energetické třídy D, ale je třeba především myslet na jejich výkon a další funkce. Na trhu postupně přibývají kvalitní digestoře v energetické třídě C nebo i B.
Jak vysoko má být digestoř od sporáku?
Zpravidla alespoň 75 centimetrů nad plynovým sporákem a přibližně 67 centimetrů nad elektrickým sporákem.
Jaké typy digestoří jsou na trhu?
Ostrovní digestoře mohou být i mimo kuchyňské linky a jsou velmi oblíbené v moderních kuchyních, kde je sporák například součástí pultu. Tehdy oceníte samostatný digestoř zavěšený nad sporákem.
Zabudované digestoře se velmi často prodávají, protože jsou součástí kuchyňské linky, což vyhovuje zejména panelákovým kuchyním.
Co všechno najdu na energetickém štítku?
Kromě energetické třídy obsahuje například i údaje o hlučnosti digestoře nebo informaci o efektivnosti odsávání. Na rychlé porovnání je vhodné sledovat energetické štítky a porovnat tak základní parametry.
Mají všechny digestoře osvětlení?
Všechny digestoře mají osvětlení, jde však o to jak intenzivně a jak je ho možné zapnout. Nejlepší digestoře mají možnost zapnout světlo, aniž byste museli zapnout i odsávání. Větší digestoře mají i více než jedno světlo, například čtyři žárovky, kde si můžete zapnout jen tři, pokud nechcete svítit všemi.
Co je to zpětná klapka?
Zpětná klapka zabraňuje tomu, aby se studený vzduch z komína / šachty / potrubí dostal do kuchyně.
Jak vybrat správnou velikost digestoře?
Kromě efektivnosti odsávání jsou samozřejmě důležité i rozměry samotného digestoře a to, zda bude samostatně nad sporákem / varnou deskou, nebo má být vestavěný, případně se rozhodnete o jiný typ uchycení. Ať už jde o jakýkoliv tvar digestoře, vždy by měli jeho rozměry mírně přesahovat rozměry sporáku / varné desky, aby byla celá varná plocha pokrytá digestoří. V malých kuchyních nelze osadit velký digestoř, a tak je nutné vybrat raději výkonnější, který spolehlivě odsaje všechny pachy i páru při vaření.
Které značky digestoří jsou nejprodávanější?
Mezi populární výrobce digestoří patří například značky Gorenje, Mora, Elektrolux, Klarstein. Často jde i o cenu, některé levnější koupíte i za 2500Kč, jiné i za více než 7500Kč.
Nejprodávanější digestoře podle
Ukázat kompletní nabídku digestoří
Leave a Reply