Jak vybrat nástěnnou klimatizaci
Při nákupu nástěnné klimatizace se vyplatí pečlivě prostudovat všechny parametry. Nejedná se totiž o zrovna levnou záležitost a její montáž vyžaduje také stavební zásahy, pokud nejde o novostavbu. V prvé řadě se vyplatí vědět, jak vlastně tyto systémy fungují a z kolika součástí se skládají. Hned v další kapitole potom popíšeme dva typy, ze kterých budete vybírat.
Během samotného výběru sehrává klíčovou roli výkon. Dobře prostudujte také energetický štítek, který obsahuje řadu cenných informací o energetické třídě, účinnosti a hlučnosti provozu. Stejně tak je dobré vědět o možnosti vytápění. Významnou roli sehrává i druh použitého chladiva, zejména v současné době tlaku na ekologii. Neopomeňte ani nejrůznější doplňkové funkce, které mohou klimatizaci proměnit třeba v čističku vzduchu. Finální kapitolu potom věnujeme přehledu cen. Jen letmým pohledem tak zjistíte alespoň rámcově, kolik peněz si připravit.
Jak to funguje?
Nástěnná klimatizace je nejhojněji zastoupeným systémem na trhu. Obvykle se jedná o první volbu při stavbě nového domu, protože kombinuje vysoký výkon, nízkou spotřebu a prostorovou nenáročnost. Skládá se z vnitřní jednotky umístěné v místnosti a kondenzační jednotky, jež se nachází venku. Obě části jsou vzájemně propojeny izolovaným měděným potrubím, které zabraňuje ztrátám tepla. Potrubím prochází chladivo, které se pomocí kondenzace mění z plynu na kapalinu ochlazující vzduch.
Důležité je umístit vnitřní jednotku tak, aby vzduch proudil do místnosti, nikoliv na osoby. Dlouhé sezení před zapnutou klimatizací totiž způsobuje nachlazení, bolesti a ztuhlost svalů a páteře. Venkovní jednotky je možné pomocí konzol zavěsit na stěnu či vsadit do speciálního podstavce a umístit na střechu či balkón domu.
Typ
Potřebujete snížit teplotu v jediné místnosti, nebo udržovat konstantní teplotu v celém bytě? Podle odpovědi na tuto otázku vás čeká volba jednoho ze dvou základních typů klimatizací:
single-split – pouze pro jednu místnost, nižší cena, snadná instalace, účinná filtrace, elegantnější designové provedení
– pouze pro jednu místnost, nižší cena, snadná instalace, účinná filtrace, elegantnější designové provedení multi-split – až pro pět místností najednou, vyšší cena, náročnější instalace, úspora místa, slabší filtrace, fádnější design jednotek.
Před konečným rozhodnutím se dobře zamyslete nad tím, čeho chcete dosáhnout. Pokud plánujete klimatizaci celého bytu, sáhněte ihned po multi-split řešení, jakkoliv se jeho pořizovací cena může zdát vyšší. Vyjde totiž daleko výhodněji než pět samostatných single-split jednotek.
Výkon
Klíčový parametr spočívá ve výkonu v kW. Jeho hodnota se odvíjí od velikosti klimatizovaných prostor. Kromě prostého objemu sehrává důležitou roli i orientace místnosti, počet a velikost oken, množství a typ elektrospotřebičů. Pro zjednodušení se obvykle počítá s tím, že na ochlazení 1 m3 je zapotřebí zhruba 30 W. Obecně se vyplatí pohybovat v odpovídajících poměrech. Příliš slabá klimatizace ve velké místnosti nebude dostatečně efektivní, naopak předimenzovaný přístroj spotřebuje zbytečně mnoho energie.
Někteří výrobci udávají výkon v takzvaných BTU – British Thermal Units za hodinu. V takovém případě stačí využít jednoduchého vzorečku, kdy 1 BTU/hod odpovídá 0,29 W.
Energetický štítek
Energetická třída
Nařízení Evropské unie řadí klimatizace mezi spotřebiče, které musí být vybaveny takzvaným energetickým štítkem, informujícím o základních parametrech. Hlavní roli zde zaujímá energetická třída od A+++ po D. Obecně platí, že čím úspornější model zakoupíte, tím zaplatíte více, ale o to nižší budou náklady na provoz. Je proto dobré si vše důkladně spočítat, protože finance vynaložené navíc se vám mohou v následujících letech vrátit.
Energetická účinnost
Tento na první pohled špatně uchopitelný parametr udává jediné – koeficient výkonu a příkonu, tedy jak efektivně je přístroj schopen elektrickou energii proměnit v energii tepelnou. I zde platí, že čím lepší poměr je, tím lépe. Počítejte však s tím, že v reálném provozu budou hodnoty o něco málo horší než v laboratorních podmínkách.
Hlučnost
Plánujete klimatizaci zabudovat i do ložnice a dalších obytných pokojů? Potom vás jistě zajímá, kolik hluku bude při své činnosti vydávat. Maximální hlučnost se pohybuje okolo 65 dB, nicméně noční režimy dovedou rámus snížit až na velmi přijatelných 40 dB. Oproti mobilním jednotkám jsou nástěnné modely výrazně tišší, zejména díky tomu, že kondenzační jednotka se nachází mimo obytný prostor.
Topení
Zajímáte se o pořízení klimatizace, ale nechce se vám investovat do stroje, který využijete maximálně několik měsíců v roce? Potom se poohlédněte po nástěnné klimatizaci, která může sloužit i jako vysoce účinné topení. Klimatizace totiž funguje na principu tepelného čerpadla, takže záleží jen na tom, jakým směrem jej nastavíte. Zejména dražší modely tak mohou posloužit jako hlavní zdroj tepla i v zimních měsících.
Vždy však mějte připraveno záložní řešení. Nástěnné klimatizace obvykle fungují maximálně do -15 °C. Pokud dojde k poklesu teplot pod tuto hranici, může se stát, že se rázem ocitnete bez topení. A to není zrovna lákavá vyhlídka.
Chladivo
Kondenzační jednotka obsahuje chladivo. Proměna této plynné látky na kapalinu vede k ochlazení vzduchu v místnosti. Nechvalně známé freony jsou naštěstí minulostí a dnes jsou povoleny pouze látky, které výrazným způsobem neovlivňují životní prostředí. V současnosti je jejich dopad minimální. Nejčastěji se setkáte s následující trojicí:
R410A – nehořlavá látka, vysoká efektivita, výrazná ekologická stopa, postupně se od jejího používání upouští
– nehořlavá látka, vysoká efektivita, výrazná ekologická stopa, postupně se od jejího používání upouští R407c – nehořlavá látka, vysoká efektivita, menší ekologická stopa, nejčastější
– nehořlavá látka, vysoká efektivita, menší ekologická stopa, nejčastější R32 – účinná, bezpečná, vysoce efektivní, nejnižší energetická stopa, chladivo budoucnosti.
Doplňkové funkce
Vybíráte mezi dvěma zařízeními podobných vlastností a kvalit? Potom nezbývá než nahlédnout do seznamu doplňkových funkcí a zvolit nástěnnou klimatizaci, která jich má zkrátka více. Zatímco některé fungují jen jako nepodstatné doplňky, jiné mají zásadní vliv na úsporu energie či zvýšení komfortu:
ionizace a čištění vzduchu – možnost filtrace alergenů, nečistot a dalších nežádoucích látek
– možnost filtrace alergenů, nečistot a dalších nežádoucích látek inteligentní řízení – automatická regulace provozu na základě teploty v místnosti
– automatická regulace provozu na základě teploty v místnosti inverter – možnost plynule regulovat chod klimatizace podle potřeby
– možnost plynule regulovat chod klimatizace podle potřeby automatické vnitřní sušení – omezení růstu plísní
– omezení růstu plísní LED displej – zobrazení potřebných informací
– zobrazení potřebných informací multifunkční ovladač – dálkové ovládání
– dálkové ovládání dětská pojistka – ochrana před nenechavými ratolestmi.
Cena
Nastal čas na poslední kapitolu našeho článku, která je jako již tradičně věnována cenovému okénku. Pořízení klimatizace rozhodně není levnou záležitostí, v posledních letech ale ceny výrazně poklesly. V rámci naší cenové analýzy jsme dostupné modely rozdělili do tří základních skupin, ve kterých se nacházejí modely podobných vlastností.
Cena do 10 000 Kč
Rádi byste osvěžili vzduch v jedné místnosti bytu? Chcete si klimatizaci teprve vyzkoušet a nechce se vám hned investovat do drahých zařízení? Vystačíte si s částkou do 10 000 Kč, ale neočekávejte žádné zázraky. Výkon obvykle dostačuje pro efektivní chlazení místnosti do 40 m2. Valná většina modelů spadá do průměrné energetické třídy A, takže je nutné se připravit na vyšší provozní náklady. Nejčastěji se také setkáte s chladivem R407c. Vyžadujete-li také vytápění, raději si dobře ověřte, zda je zvolený model vybaven tepelným čerpadlem.
Cena od 10 000 do 30 000 Kč
Jestliže si brousíte zuby na poněkud pokročilejší vlastnosti, sáhněte do střední třídy. Kromě single-splitů zde naleznete i levnější multi-split modely. Můžete si tak ochladit vzduch ve vícero místnostech najednou. Od této skutečnosti se odvíjí i výrazně vyšší výkon. Hodnocení energetické třídy se pohybuje od A+++ po A, je proto na místě určitá dávka obezřetnosti. V této skupině se již nejčastěji setkáte s ekologickým chladivem R32. Dodatečné funkce jako čištění vzduchu, vytápění nebo dálkové ovládání jsou považovány za samozřejmost.
Cena nad 30 000 Kč
Hledáte dokonalost za všech okolností? Připravte si alespoň 30 000 korun a sáhněte po modelu nejvyšší třídy. Horní hranice se však pohybuje ve stovkách tisíc, proto se dobře zamyslete nad tím, jak vysoký výkon potřebujete. Nejkvalitnější modely bývají obvykle multi-split s výkonem dostačujícím pro vychlazení obrovských místností. Energetická třída A+++ zajišťuje nízké provozní náklady. Počítat můžete také s širokou škálou nejrůznějších přídavných funkcí.
Doporučení odborníka – Markéta Jelínková, 81 klima a.s.
Před pořízením klimatizace je vždy dobré promyslet několik základních otázek, aby se její užívání pro vás nestalo noční můrou, ale naopak přineslo co největší pohodu a komfort.
Je přirozené, že za celé klimatizační zařízení chcete utratit co nejméně peněz, důležité je ale šetřit na těch správných místech. Věděli jste třeba, že na cenu klimatizace může mít vliv i roční období? Zatímco v létě, kdy je i nejvyšší poptávka, bývá cena poměrně vysoká, v zimě tu stejnou jednotku můžete sehnat i o několik tisíc levněji. Firmy montující klimatizace také v zimním období nebývají tolik vytížené, dodání tedy může být rychlejší.
A kde už se šetření nevyplácí? Jedním z nejdůležitějších kroků je správně zvolený počet jednotek. Opravdu málokdy se vyplatí koupit jenom jednu jednotku s tím, že další prostory se ochladí třeba za pomoci otevřených dveří. Klimatizace nemusí tíženého efektu dosáhnout, navíc takovéto dlouhodobé přetěžování snižuje její životnost. Vždy je určitě lepší do každé místnosti pořídit samostatnou jednotku.
Neméně důležitý je také výkon klimatizace. Na internetu najdete plno kalkulaček, které slibují, že vám správný výkon spočítají. Nezapomínejte ale, že tento výsledek je pouze orientační. Správně ho určí pouze zkušený odborník, který vezme v potaz všechny důležité aspekty, jako je například umístění místnosti (jiný výkon bude potřeba v podkroví, jiný zase v přízemí), izolaci stavby, velikost a počet oken i další zdroje tepla (elektrické přístroje i počet osob pohybujících se v prostoru). Nejlepší je tedy si na místo instalace nejprve přizvat technika, který vám s výpočtem poradí.
Určitě bychom chtěli varovat před nákupem nástěnné klimatizace naslepo na e-shopech nebo hobbymarketech. Kromě špatně zvoleného výkonu, je zde i hrozba neodborné instalace. Nástěnné klimatizace obsahují chladivo, se kterým smí dle platné legislativy EU zacházet pouze certifikovaný odborník. Při nákupu zařízení si proto vždy dejte pozor, zda vámi vybraná firma zajišťuje také montáž. Většina z nich totiž instaluje pouze klimatizace, které jsou u nich zakoupené a je proto velmi náročné, někdy dokonce nemožné, hledat nějakou na samotnou instalaci. Na prvním pohled výhodná koupě by se vám tak mohla hodně prodražit.
Dobré je také popřemýšlet nad funkcemi, které by vámi vybraná klimatizace měla umět. Většina moderních zařízení se v dnešní době pouze s chlazením nespokojí. Na trhu najdete jednotky, které umí úsporně topit, díky účinným filtrům čistí vzduch od prachu i bakterií a pomůžou i v boji s nadměrnou vlhkostí a projevy plísní. Alergici i astmatici dozajisté ocení funkci ionizátoru. Zvažte tedy jestli se vám nevyplatí investice do šikovnější jednotky.
Závěrem bychom vám ještě chtěli doporučit zaměřit se na správný výběr firmy nabízející komplexní služby. Klimatizace totiž rozhodně nepatří k zařízením, na které po instalaci už nikdy nemusíte sáhnout. Jedině vyčištěná jednotka vám zajistí maximální uživatelský komfort – je méně hlučná, nezvyšuje se spotřeba elektrické energie a prodloužíte tak její životnost. A samozřejmě, vzduch, který doma dýcháte, nebude plný bakterií a plísňových spór, které by se na zařízení mohly množit. Správná firma by vám tedy měla poskytnout i pozáruční servis, který doporučujeme dělat opravdu pravidelně, a to ideálně 2x do roka.
Leave a Reply