O tom, že v jednotlivých částech ledničky jsou odlišné podmínky, asi netřeba dlouho řečnit. Již na základní škole jsme se dozvěděli, že teplý vzduch stoupá vzhůru, proto je v horních poličkách lednice tepleji než dole. Odlišná je také vlhkost. V této kapitole si povíme o pravidlech, která se vyplatí dodržovat při uskladňování potravin a jejich organizaci v lednici. Zabráníte tak kontaminaci a rychlému kažení. Povíme si také pár slov o údržbě lednice.
Co do lednice nepatří?
Než se pustíme do organizace lednice, je vhodné upozornit na některé potraviny, které do lednice vůbec nepatří. Může tomu být z různých důvodů, buď surovině nevyhovuje chladný vzduch či vysoká vlhkost, nebo je její skladování v lednici zkrátka zbytečné a jen by zabírala drahocenné místo.
Ovoce – Banány, citrusy, ananas, avokádo a mango. Žádný z těchto druhů ovoce by do lednice přijít neměl. Nevyhovují jim nízké teploty, které způsobují ztrátu chuti a kvality.
– Banány, citrusy, ananas, avokádo a mango. Žádný z těchto druhů ovoce by do lednice přijít neměl. Nevyhovují jim nízké teploty, které způsobují ztrátu chuti a kvality. Zelenina – Cibule, česnek, brambory a batáty je lepší uskladnit na suchém, temném a chladném místě, ideálně ve sklepě či komoře. Rajčata, papriky a meloun je dobré skladovat spíše na lince nebo jinde při pokojové teplotě, kde mají možnost dobře dozrát.
– Cibule, česnek, brambory a batáty je lepší uskladnit na suchém, temném a chladném místě, ideálně ve sklepě či komoře. Rajčata, papriky a meloun je dobré skladovat spíše na lince nebo jinde při pokojové teplotě, kde mají možnost dobře dozrát. Káva – I když mnohé hospodyňky skladují kávu v lednici, aby si uchovala chuť a aroma, dosahují tak spíše opačného efektu. Nejen že káva navlhne, a tím se znehodnotí, ale také nasaje pachy ostatních potravin z lednice.
– I když mnohé hospodyňky skladují kávu v lednici, aby si uchovala chuť a aroma, dosahují tak spíše opačného efektu. Nejen že káva navlhne, a tím se znehodnotí, ale také nasaje pachy ostatních potravin z lednice. Konzervy a plechovky – Všechny konzervované potraviny včetně zavařenin není potřeba před jejich otevřením uchovávat v lednici. Můžete tak ušetřit místo a plechovky skladovat ve spíži či na jiném místě. To platí i pro ochucovadla, jako je hořčice a kečup. Pokud ale konzervy otevřete, nespotřebovaný obsah předělejte do uzavíratelné nádoby a uložte do lednice.
– Všechny konzervované potraviny včetně zavařenin není potřeba před jejich otevřením uchovávat v lednici. Můžete tak ušetřit místo a plechovky skladovat ve spíži či na jiném místě. To platí i pro ochucovadla, jako je hořčice a kečup. Pokud ale konzervy otevřete, nespotřebovaný obsah předělejte do uzavíratelné nádoby a uložte do lednice. Pečivo – Zatímco ukládání pečiva do mrazáku je ideální, protože po jeho vytažení je znovu jako čerstvé, o ukládání do lednice se to říct nedá. V lednici totiž rychle vlhne, tvrdne a ztrácí chuť.
Kam s potravinami?
Zároveň přinášíme několik tipů, jak skladovat určité druhy potravin v lednici. Každý druh si v ní najde své ideální místo:
Ovoce a zelenina
Ve spodní části lednice je na zeleninu a ovoce speciální přihrádka, ve které se skladují. U některých modelů je možné v tomto boxu regulovat vlhkost tak, aby byla vždy ideální pro zachování čerstvosti a křupavosti. Před uložením ovoce a zeleninu neomývejte, tento krok proveďte až před podáváním.
Maso a ryby
Syrové maso a ryby jsou potraviny nejnáchylnější k rychlé zkáze. Proto je potřebujeme uchovávat v takových podmínkách, kde zůstanou dlouho čerstvé a nezávadné. V lednici je takové místo na spodní poličce. Je tam nejnižší teplota a zároveň nehrozí, že by případná vytékající šťáva kontaminovala potraviny o poličku níže.
Vhodné je skladovat maso ve vzduchotěsné nádobě, aby nedošlo ke styku s ostatními potravinami. Některé moderní lednice mají nulovou zónu, jedná se o zvláštní šuplíky, ve kterých je nižší teplota (kolem 0 °C). Pokud je touto funkcí vaše lednice vybavená, určitě ji využívejte na uchovávání masa, ryb a případně i uzenin.
Uzeniny
Salámy, šunky a další uzeniny je vhodné skladovat také při nižších teplotách. Správné místo je pro ně nad masem. Poté co si přinesete uzeniny z obchodu, vybalte je z fólie či papíru do uzavíratelné nádoby a uložte do lednice.
Mléčné výrobky a sýry
Mléčné výrobky vyžadují spíše vyšší teploty, proto je umístěte do vyšších poliček. Jestliže nemáte v lednici dost místa, je možné je ukládat na stejnou poličku jako uzeniny, dbejte ale na to, aby se tyto dva druhy potravin vzájemně nedotýkaly. Aromatické sýry skladujte v uzavíratelných dózách, předejdete tak přenosu pachů i na ostatní potraviny.
Máslo
Ideálním obalem k uchování tohoto mléčného tuku je zvláštní box, máslenka. Ta chrání máslo před kontaminací ostatními potravinami a přenosem pachů. V tomto boxu máslo uložte do horní přihrádky dveří. Jedná se o nejteplejší místo v lednici. Máslo tam příliš neztuhne a bude se vám snadněji roztírat. Na stejné místo patří také margaríny.
Vejce
Přestože výrobci lednic často umisťují speciální držáky vajec do přihrádek dveří, není toto místo tím nejvhodnějším ke skladovaní tak citlivé potraviny. Vejce jsou totiž náchylná na změny teploty, které jsou právě u poliček dveří běžné. Lépe jim bude v poličce zhruba uprostřed lednice, co nejvíce vzadu, kde je teplota nejkonstantnější.
Před uložením vejce vyndejte z papírového obalu, který může být zdrojem bakterií, a umístěte špičkou dolů do plastového držáku. Jestliže jsou vejce potřísněná slepičím trusem, důkladně je umyjte, zvláště jsou-li z domácího chovu. Pamatujte ale, že omytím jste znehodnotili přirozenou ochrannou vrstvu, a proto omytá vejce spotřebujte co nejdříve.
Uvařená jídla
Uvařená jídla a potraviny určené k brzké spotřebě patří do horní poličky, kde je nejtepleji. Tepelně upravená jídla nechte ale vždy vychladnout alespoň na pokojovou teplotu, než je uschováte v lednici. Předejdete tak zvýšení teploty v lednici a tím nejen vyšší spotřebě elektřiny, ale také ohřevu a případnému kažení okolních potravin. Některé pokrmy (například polévky) navíc mohou rychlou změnou teploty zkysnout.
Dochucovadla
Hořčice, kečupy, různé omáčky a další dochucovadla je možné skladovat v komoře či špajzu. Změna ovšem přichází po jejich otevření. Od doby, co potravinu načnete, je třeba uchovávat ji v lednici. Nejvhodnější místo jsou prostřední poličky na dveřích. Omáčky vždy nabírejte čistou lžičkou, abyste do nich nezanesli bakterie, plísně, kvasinky či jiné mikroorganismy, které by způsobily rychlé zkažení.
Nápoje
Jestliže máte rádi chlazené nápoje, jistě vás zajímá, kam uložit velké lahve. Možnosti máte v zásadě dvě, záleží na vybavení vaší lednice. Obvyklým místem pro ukládání lahví s nápoji je spodní polička ve dveřích. Bývá nad ní nejvíce místa, nápoje se tedy pohodlně vejdou. Druhou možností je využít držák lahví, který mají některé lednice ve výbavě. Ten lze umístit do horního prostoru lednice. Ukládat na něj můžete lahve s vodou, pivem, bílým vínem nebo také mléko.
Léky
Některé léky je vhodné uchovávat v lednici. Vždy se snažte ponechat je v původním obalu a uložit na takové místo, kde je teplota odpovídající pokynům pro skladování. Neměly by samozřejmě přijít do kontaktu s potravinami.
Do kdy jídlo spotřebovat?
Při úklidu lednice a třídění potravin se samozřejmě můžeme do jisté míry spoléhat na naše smysly. U zapáchajícího masa nebo plesnivého jogurtu není potřeba zkoumat datum spotřeby. Řada z nás ale potraviny vyhodí hned, jak překročí datum uvedené na obalu, ne každý přitom ví, jaký je například rozdíl mezi datem použitelnosti a datem minimální trvanlivosti, čímž dochází ke zbytečnému vyhazování použitelného jídla (Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce).
Datum použitelnosti – Nejčastěji ve formě „spotřebujte do..“ označuje potraviny, které rychle podléhají zkáze, jako je maso, mléčné produkty, lahůdky apod. Po uplynutí doby použitelnosti se tyto potraviny nepovažují za bezpečné.
Datum minimální trvanlivosti – Většinou bývá na obalech potravin, které se rychle nekazí, jako jsou sušenky, čokolády, konzervy, těstoviny apod. Najdete jej jako „minimální trvanlivost do..“ a uplynutí této lhůty neznamená, že jsou potraviny nepoživatelné a není potřeba je hned vyhazovat. Výrobce už pouze neručí za chuťové a výživové kvality produktu.
Potraviny bez označení – Na některých potravinách žádné datum nenajdete, většinou jde o čerstvé ovoce, zeleninu a pečivo, nebo naopak výrobky, které se prakticky nekazí, jako je tvrdý alkohol, ocet nebo cukr.
Leave a Reply