Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát klimatizací? Poradíme, podle čeho vybrat ideální klimatizaci do vašeho domu nebo bytu.
Dnešní pokojové klimatizace mají už mnohem víc funkcí než jen chlazení vzduchu. Některé typy si poradí s odvlhčením a filtrací vzduchu od prachu, s ionizací a v zimních měsících i s ohřevem. Jenže na trhu je tolik druhů, že je těžké se v nich vyznat. Jaké oceníte v domě, a jaké se hodí do panelákových bytů? Pojďte je s námi projít a udělat si jasno.
Jak klimatizace funguje
Klimatizace ochlazuje vzduch za pomoci cirkulujícího chladiva. Nevyměňuje vzduch za čerstvý, ale upravuje ho tak, aby ho ochladila a zbavila vlhkosti. Chladivo se díky nízkému bodu varu mění na plyn a ochlazuje potrubí, kterým protéká. Ochlazený vzduch se zpět do místnosti dostane díky ventilátoru. Chladivo následně zkondenzuje v kondenzátoru do kapaliny, aby se mohlo znovu vypařit. To se děje pomocí kompresoru. Při tomto procesu vzniká teplo, které je potřeba odvádět ven, aby nedocházelo k opětovnému ohřátí vzduchu.
Co od klimatizace očekáváte?
Než se pustíme do rozdělení, je dobré si ujasnit, co od klimatizace vlastně čekáte. Chcete přenosnou klimatizaci, kterou přemístíte, kam bude potřeba, nebo raději zvolíte stacionární? Má vámi zvolený výrobce bezproblémový servis? Kolik stojí náhradní filtry a náplně? Důležité jsou pak samozřejmě parametry jako výkon, spotřeba, hluk a podobně, těm se budeme podrobněji věnovat za chvíli.
Jaké druhy klimatizací existují?
Mobilní klimatizace
Přenosná klimatizace nabízí nejjednodušší možnost chlazení domácnosti. Není potřeba nic instalovat a klimatizační jednotku snadno přemístíte do jiné místnosti, nebo ji vezmete s sebou na chatu. Teplý vzduch se vyvádí pomocí hadice ven z otevřeného okna, které je potřeba utěsnit. To můžete provést pomocí okenní lišty, která bývá součástí některých klimatizací. Další možností je okenní těsnění, což je dvoudílná manžeta spojená zipem, která se lepí mezi okenní rám a okno. Otvor na hadici pak vytvoříte právě pomocí zipu. U tohoto typu klimatizace lze také využít ventilační otvor ve zdi, na který pomoci upevňovacích kroužků hadici nasadíte.
Mobilní klimatizace, Mountfield
Mobilní klimatizace se dělí se na jednodílné a dvoudílné.
Jednodílná mobilní klimatizace bez venkovní jednotky je ze všech druhů nejlevnější. Hodí se do menších místností a do paneláků, kde není možná instalace stacionární klimatizace. Hadici s odvodem teplého vzduchu je potřeba vyvést oknem, což snižuje její výkon. Nevýhodou je i vyšší hlučnost.
+ bez nutnosti instalace, přenosnost, nízká pořizovací cena
– vyšší hlučnost, přítomnost hadice, mnohdy menší výkon
Dvoudílná (splitová) mobilní klimatizace je stejně snadno přenosná jako jednodílná, ale má oddělený vnitřní a venkovní díl, takže funguje podobně jako stacionární jednotky, ale není potřeba ji napevno instalovat. Má velmi dobrý výkon, ale její pořízení je mnohem nákladnější.
+ bez nutnosti instalace, přenosnost, oddělený vnitřní a venkovní díl
– vyšší pořizovací cena
Pozor na záměnu mobilní klimatizace za ochlazovač vzduchu. Ten totiž najdete pod názvem stolní klimatizace. Někdy se o ochlazovači vzduchu mluví jako o mobilní klimatizaci bez hadice, ale nic takového neexistuje. Zatímco klimatizace vzduch ochlazuje pomocí cirkulujícího chladiva, ochlazovač žene vzduch navlhčenými filtry pomocí ventilátoru a neodvádí teplo ven. Je proto méně výkonný a dokáže teplotu místnosti snížit jen o několik stupňů. Pokud se jen chcete občasně ochladit během letních dní, bude vám tento typ pravděpodobně stačit. Jeho cena je navíc příjemně nízká.
Nástěnné klimatizace
Nástěnnou klimatizaci je nutné uchytit na zeď a není tedy mobilní. Můžete ji pořídit ve variantě single split, jejíž instalace většinou vyžaduje stavební zásah. Skládá se z vnitřní a vnější jednotky a spojovacího potrubí pro chladivo. Kompresor klimatizace je umístěný venku, díky čemuž je její provoz velmi tichý.
Další typ je takzvaný multi-split. Má jednu vnější jednotku a 2 až 5 vnitřních. Instalace tohoto typu je jednodušší a náklady na pořízení jsou nižší, než kdybyste chtěli každou místnost chladit pomocí splitové jednotky.
Oproti mobilním klimatizacím je tento typ výkonnější, úspornější a také tišší díky tomu, že je část jednotky s kompresorem venku. Na druhou stranu je potřeba stavební zásah, což může být problematické zejména v paneláku.
+ vyšší výkon, nižší spotřeba, tišší provoz
– nutnost stavebních zásahů, vyšší cena oproti mobilním jednotkám
Stropní kazetové klimatizace
Kazetové klimatizace se instalují do stropních podhledů a jedná se tak o velmi nenápadné řešení. Jsou tiché a ovládat je můžete přes dálkový ovladač. Hodí se spíše do větších místností s vyššími stropy. Díky čtyřem výfukovým lamelám zajišťují rovnoměrné proudění vzduchu do všech stran. Častěji než v bytech je najdete spíše v komerčních prostorách
+ tichý provoz, rovnoměrné chlazení, nenápadný vzhled
– vyšší cena, potřeba instalovat do sádrokartonového podhledu
Foto: Samsung Wind Free Mini
Podstropně-parapetní klimatizace
U podstropní nebo parapetní klimatizace není potřeba vyvádět vzduch hadicí oknem, ale stačí ji nainstalovat do dvou malých otvorů ve zdi, které vedou teplý vzduch ven. Instalace je možná buď pod strop, nebo pod parapet, jak už název napovídá. Jednotku lze upevnit horizontálně i vertikálně.
Tento typ je vlastně takový mezistupeň mezi mobilní a stacionární klimatizací. Hodí se všude tam, kde není možné nainstalovat stacionární venkovní jednotku, ale zároveň nepotřebujete přenosnou klimatizaci. Výhoda tohoto typu je, že může sloužit i pro vytápění. Parapetní jednotka, která se umisťuje blízko podlahy nabízí příjemný efekt podlahového vytápění.
+ snadná instalace bez nutnosti vývodu vzduchu hadicí, možnost vytápění
– vyšší cena, nemožnost klimatizaci přemístit
Okenní klimatizace
Okenní klimatizace je na pomezí mobilní a splitové jednotky. Instaluje se přímo do okna, kdy jedna část zasahuje dovnitř a druhá ven. Výhoda spočívá v jednoduché instalaci. Nevýhoda je pak v hlučnějším provozu a ve faktu, že vám částečně blokuje okno.
+ jednoduchá instalace
– hlučnější provoz, horší estetika
Foto: TZB Info
Podle jakých parametrů klimatizaci vybírat
Kromě typu klimatizace je potřeba přihlédnou k dalším aspektům. Čím více si toho před výběrem ujasníte, tím snadnější bude hledání.
Chcete klimatizaci pouze na chlazení během letních dní, nebo ji plánujete používat častěji?
Oceníte funkci vytápění během chladnějších měsíců?
Můžete ji nainstalovat do zdi, nebo se chcete obejít bez stavebních zásahů?
Má být tichá, nebo určitá míra hluku nevadí?
Jak velkou místnost budete klimatizovat?
Jaký máte rozpočet?
Cena
Nejlevnější klimatizace objevíte okolo 5 000 Kč. U těch ale počítejte s menším výkonem a vyšší hlučností. Zlatá střední cesta se pohybuje mezi 10 až 20 000 Kč. Takové už ochladí i větší místnosti a mívají i různé doplňkové funkce. Ještě dražší modely spojují minimální spotřebu energie s maximálním možným chladicím výkonem, cena se pak ale klidně vyhoupne i na 50 000 Kč a více.
Spotřeba energie
Při pořizování klimatizace myslete na to, jak často ji budete využívat, abyste nebyli překvapení, že spolkne víc elektrické energie, než jste čekali. Spotřebu zařízení najdete na energetickém štítku. Nejmenší hodnota, kterou byste pro běžný provoz měli volit, je A. Ještě lepší je ale sáhnout po A+ až A+++, které je nejúspornější. Jak už to tak bývá, jsou úspornější modely také dražší. Větší investice se vám vrátí, pokud budete klimatizaci využívat během většiny dne přes léto a v zimě ji využijete jako topení (pokud je to možné). V případě, že klimatizaci plánujete mít zapnutou jen několik hodin týdně po dobu největšího horka, nevyplatí se investovat do nejúspornějších modelů.
Chladicí výkon
Chladicí výkon se udává v kilowattech. Na ochlazení 1 m3 je potřeba výkon 30 W. U podkrovních místností, kde je teplota vyšší, je lepší počítat s 50 W. Vyšší výkon oceníte i pro pokoje situované na jih, kam většinu dne svítí slunce. Nižší třída klimatizací nabízí výkon 2,5 kW, což je dostačující pro ochlazení jednoho pokoje nebo menšího bytu. Pro pravidelné používání raději doporučujeme vyšší výkon. U výkonných klimatizací najdete hodnotu okolo 4,6 kW, které si poradí s vychlazením prostoru o přibližně 120 m3. Při výpočtech potřebného výkonu počítejte raději s rezervou. Do hodnot na zařízení nejsou započítané teplotní výkyvy vzniklé například vařením.
Průtok vzduchu
Průtok vzduchu najdete uvedený v metrech krychlových za hodinu. Pokud klimatizaci budete používat jen občas a spíše v menších prostorách, postačí vám průtok okolo 200 m3/h, pro pravidelné chlazení to ale není dostatečná hodnota. Výkonné modely mívají až 500 m3/h a více.
Hlučnost
Nejhlučnější jsou jednodílné mobilní klimatizace, které mají hodnotu okolo 50 dB, což je hlasitost běžného hovoru. Většina ostatních klimatizací se pohybuje mezi 30 až 40 dB. Horní hranice je srovnatelná s běžným provozním hlukem, spodní se považuje za velmi tichou. Špičkové split klimatizace dokáží být ještě tišší, a to okolo 20 dB, ale musí mít funkci nočního režimu.
Rozměry a hmotnost
Nejčastější hmotnost klimatizací bývá v rozmezí 25 až 35 kg. K hmotnosti je důležité přihlédnout zejména při uchycení na stěnu. Bez kvalitního uchycení byste mohli riskovat zřícení. Ani mobilní klimatizace nejsou výrazně lehčí, jejich hmotnost bývá okolo 20 kg. Zejména v menších pokojích oceníte co nejmenší rozměry zařízení. Mobilní bývají vysoké okolo 75 cm a půdorys mají 40×40 cm, nástěnné jsou na tom rozměrově dost podobně, ale mají výhodu v tom, že je uchytíte na stěnu, kde nepřekáží. U nich je ale potřeba zvážit, jestli máte dost prostoru na umístění i jejich venkovní části.
Odvod kondenzátu
Jako vedlejší produkt ochlazování se vytváří voda. Ta se dá odvádět několika způsoby. Buď má klimatizace nádržku na kondenzát, která se jednou za čas vylije, nebo můžete zvolit automatický výparník, u kterého se vzniklá pára dostane ven i s horkým vzduchem a tedy odpadá starost s vyléváním nádobky.
Jaké funkce od klimatizace vyžadujete
Některé přístroje mají spoustu nadstandardních funkcí, které dokáží zpříjemnit život. Jsou to například:
Časovač , který umožňuje nastavit dobu zapnutí a vypnutí. Nastavit si ho můžete například na dobu, kdy se vracíte domů z práce.
, který umožňuje nastavit dobu zapnutí a vypnutí. Nastavit si ho můžete například na dobu, kdy se vracíte domů z práce. Auto restart oceníte při výpadku elektrického proudu. Po zapnutí se přístroj vrátí do původního nastavení.
oceníte při výpadku elektrického proudu. Po zapnutí se přístroj vrátí do původního nastavení. Termostat reaguje na změnu teploty a pokud se vychýlí z požadované hodnoty, zapne se klimatizace a teplotu upraví na požadovanou teplotu.
reaguje na změnu teploty a pokud se vychýlí z požadované hodnoty, zapne se klimatizace a teplotu upraví na požadovanou teplotu. Funkci dry oceníte ve vlhkých prostorách, protože pomáhá vysoušet vzduch v místnosti.
oceníte ve vlhkých prostorách, protože pomáhá vysoušet vzduch v místnosti. Funkce swing rovnoměrně distribuuje chladný vzduch po místnosti díky pravidelnému pohybu lamel.
rovnoměrně distribuuje chladný vzduch po místnosti díky pravidelnému pohybu lamel. Ionizace se postará o čištění vzduchu. Prach v místnosti je nabíjený zápornými ionty, což způsobí jeho shlukování a následně se snáz zachytí do prachových filtrů.
se postará o čištění vzduchu. Prach v místnosti je nabíjený zápornými ionty, což způsobí jeho shlukování a následně se snáz zachytí do prachových filtrů. Čištění vzduchu je pak výborná funkce pro alergiky. Filtry pomohou s odstraněním prachu, roztočů, bakterií, virů i plísní ze vzduchu. Čištění funguje buď na chemickém principu, nebo za pomoci plazmového filtru. Ten je napájený elektřinou, takže ho čistěte pouze za sucha štětečkem.
je pak výborná funkce pro alergiky. Filtry pomohou s odstraněním prachu, roztočů, bakterií, virů i plísní ze vzduchu. Čištění funguje buď na chemickém principu, nebo za pomoci plazmového filtru. Ten je napájený elektřinou, takže ho čistěte pouze za sucha štětečkem. Dálkový ovladač nabízí možnost ovládání klimatizace na dálku bez nutnosti při každé úpravě teploty vstávat.
nabízí možnost ovládání klimatizace na dálku bez nutnosti při každé úpravě teploty vstávat. Inverter pomáhá rychleji dosáhnout požadované teploty. Invertorové klimatizace navíc dokáží měnit výkon kompresoru a díky tomu i účinně snižují spotřebu energie.
pomáhá rychleji dosáhnout požadované teploty. Invertorové klimatizace navíc dokáží měnit výkon kompresoru a díky tomu i účinně snižují spotřebu energie. Funkce ohřevu je možná, pokud má klimatizace tepelné čerpadlo. U výkonných klimatizací nahradí tepelné čerpadlo ústřední topení.
Jak vyčistit klimatizaci a jak se o ni starat
O klimatizace je potřeba se pravidelně starat. Jednou ročně je dobré přístroj nechat zkontrolovat odborníkem při servisní prohlídce. Tam provedou zátěžový test, vyčistí chladivo od mechanických nečistot, změří jeho objem a případně ho doplní. Doplní také olej do kompresoru a odhalí případné netěsnosti.
Část péče zůstává ale i na vás. Důležité je čistit filtry, a to minimálně jednou za tři měsíce. Nevyčištěné filtry omezují proudění vzduchu a mohou způsobit přehřívání přístroje. Pokud bydlíte v prašné části města, nebo je pylová sezóna v plném proudu, čistěte filtry ideálně jednou měsíčně. Venkovní jednotku vyčistěte alespoň 2× ročně.
Filtr nikdy nečistěte v myčce! Nejprve z něj nečistoty vysajte za pomoci vysavače a zbytek nečistot odstraňte za pomoci jemného prostředku na nádobí a vody.
Nezapomínejte ani na dezinfekci klimatizace. V uzavřeném prostoru se totiž snáze šíří nemoci. K desinfekci se vyrábí speciální přípravky, které hubí viry, bakterie a plísně. Aplikují se pomocí hadičky do nasávacích otvorů a trysek. Přístroj je při aplikaci vypnutý.
Klimatizaci jedině od ověřeného výrobce
Pořízení klimatizace je poměrně vysoký výdaj, proto doporučujeme volit ověřené značky, u kterých lze dohledat uživatelské recenze. Další výhodou je také bezproblémový servis, respektive dostatečné množství servisních míst a snadné shánění náhradních dílů.
Nejlepších výsledků dosahují klimatizace Sinclair, které seženete od levných modelů až po ty relativně drahé, zato ale velmi výkonné. Na žebříčku oblíbenosti se také objevují klimatizace Toshiba, NORDline a Panasonic. Strach nemusíte mít ani s výrobky Fujitsu General nebo Samsung.
Leave a Reply