Rozměry digestoře – co největší odsávací plocha a co nejkompaktnější velikost
Určitě nechcete, aby digestoř zabírala v kuchyni více prostoru, než je nutné. Většinou tedy budete hledat spíše menší a kompaktnější modely. V případě, kdy máte kuchyni vybudovanou a jen do ní chcete pořídit novou digestoř, pak máte rozměry pevně dané strukturou kuchyně. Navíc nezapomínejte, že s rozměry do velké míry souvisí výkon přístroje. Ponecháme teď stranou celkovou velikost digestoře, tady se dá těžko radit a je pouze na vás, kolik máte v kuchyni místa a kolik ho chcete odsávačkou par zabrat. My se spíše zaměříme na parametry, které souvisí s výkonem:
Šířka digestoře – hraje velkou roli, neboť na ní závisí velikost odsávací plochy (která musí být stejně velká, jako vaše varná plocha). Hloubka digestoře bývá povětšinou velmi podobná (s ohledem na běžné velikosti varných desek a sporáků), ale šířkou se výrazně liší . Obvyklá šířka je 60 centimetrů , maximum je zhruba 90 centimetrů . Čím více, tím lépe, pokud se vám taková digestoř do kuchyně vejde.
– hraje velkou roli, neboť na ní (která musí být stejně velká, jako vaše varná plocha). Hloubka digestoře bývá povětšinou velmi podobná (s ohledem na běžné velikosti varných desek a sporáků), ale . je , . Čím více, tím lépe, pokud se vám taková digestoř do kuchyně vejde. Průměr potrubí – nebudeme řešit výšku digestoře, tam je opět výběr závislý na prostoru ve vaší kuchyni. Zaměříme se spíše na jiný parametr, a tím je průměr odtahového potrubí. V případě, že nekupujete recirkulační digestoř, ho budete muset řešit. Musí být stejný, jako je průměr odtahového potrubí u vás doma. Jakýkoliv rozdíl ovlivní jak výkonnost a efektivitu přístroje, tak i jeho zapojení. Buď by to vyžadovalo stavební úpravu, nebo přinejmenším vhodný systém redukcí, což už by nebylo nejjednodušší.
Údržba digestoře: snažte se, aby byla co nejjednodušší
Předpokládáme, že se nespleteme, když řekneme, že nikomu se nechce trávit spoustu času údržbou digestoře. Nám by se také nechtělo. Pak se tedy již při výběru snažte, abyste zvolili takový model, o který se nebudete muset přehnaně starat. Samozřejmě, digestoř je spotřebič, u kterého bezúdržbový provoz není prakticky možný. Navíc chcete-li, aby vaše kuchyně vypadala dobře se vším všudy, je potřeba udržovat i vzhled digestoře čistý a vyleštěný. A pro efektivní odsávání zase udržovat vnitřek digestoře. Ale jak říkáme, nic se nemá přehánět. Z hlediska údržby tedy počítejte především s tím, že bude třeba udržovat povrch digestoře, a to za všech okolností. V kuchyni pracujete s mastnotou, máte špinavé ruce, když saháte na ovládání, to všechno hraje roli. Aby digestoř vypadala dobře, je potřeba povrch po každém vaření alespoň zlehka očistit a jednou za čas jej pečlivě vyleštit. Používejte k tomu vždy čisticí prostředek, určený pro daný povrch (jiný se hodí pro nerezavějící ocel a jiný pro hliník). V tomto ohledu se velmi vyplatí, bude-li mít digestoř třeba povrchovou úpravu proti ulpívání mastnoty nebo proti otiskům prstů.
Co se týče vnitřní údržby, je dobré digestoř čas od času rozložit a očistit i zevnitř, aby se nezanesla. Snižuje to výkon přístroje. Máme tím na mysli především údržbu filtrů. Ty se zanášejí pravidelně a v krátkých časových úsecích. Lépe jsou na tom odtahové digestoře, kde stačí čas od času očistit tukový filtr. U recirkulačních je to složitější:
Leave a Reply