Hraní her je oblíbenou zálibou nejen mladší generace. Ne každý chce ale hrát na počítači, někdo preferuje herní konzole, které připojí k televizoru. Herní konzole mohou být poměrně různorodé. Přečtěte si, jak vybrat herní konzoli.
Herní konzole se neustále vyvíjí. Stále tak vznikají nová herní zařízení, která konkurují klasickým počítačům. Herní konzole se připojují ke sledovacímu zařízení – k televizoru nebo monitoru. Ovládání zajišťuje příslušný gamepad. Výjimku tvoří přenosné herní konzole, které disponují integrovaným displejem.
Mezi základní parametry při výběru herní konzole patří zejména rozlišení, velikost úložiště a funkce.
Rozlišení
Rozlišení určuje kvalitu obrazu. Samozřejmostí by mělo být Full HD rozlišení (1920 × 1080 px). Modernější zařízení jsou schopna pracovat s 4K rozlišením (3840 × 2160 px) a například PlayStation 5 (PS5) by měl v budoucnu po aktualizaci disponovat rozlišením až 8K. Nezapomínejte, že i rozlišení televize, na které hry budete sledovat, tomu musí odpovídat. Například pokud vaše televize nepodporuje 4K, je zbytečné investovat do konzole s takto vysokým rozlišením.
Vedle rozlišení se zaměřte i na plynulost obrazu – hlavně když máte v plánu hrát akční hry. Plynulost obrazu vyjadřuje počet snímků za sekundu skrytý za zkratkou FPS (frames per second). Herní konzole běžně zvládají 30 nebo 60 FPS. Platí, že čím vyšší hodnota, tím plynulejší obraz.
Velikost úložiště
Herní konzole je opatřena interním úložištěm. Jedná se o pevný disk, který slouží k instalaci her a dalšího multimediálního obsahu. Úroveň her rychle roste, což se promítá v nárocích na velikost úložiště. Jeho kapacita se pohybuje v řádu GB nebo TB. Dnes se nejčastěji setkáte s úložištěm mezi 500 GB–1 TB, případně 1–2 TB. Pokud chcete hrát nejmodernější hry, rozhodně investujte do herní konzole s velkým úložištěm. Alternativu představuje možnost vložení microSD karty či připojení externího pevného disku.
Funkce
Herní konzole dávno neslouží jen k hraní her, mají řadu multimediálních a komunikačních funkcí. Vybrané modely umožňují poslech hudby, sledování videí, prohlížení fotek, videohovory, přístup k sociálním sítím nebo třeba surfování na internetu. Pro tyto účely disponují herní konzole například Wi-Fi či technologií Bluetooth. U některých her oceníte zabudovaný GPS modul, který snímá aktuální polohu a tuto informaci přenáší do virtuálního prostředí. Uživatelé ocení rovněž ovládání pohybem a funkce virtuální reality.
Herní konzole svým zákazníkům nabízejí přístup do speciálních online obchodů, ve kterých si mohou pořídit další obsah – může jít například o hry samotné, případně o různé přídavky k hrám. Důležitým aspektem výběru jsou také síťové funkce. Pravděpodobně nejžádanější síťovou funkcí je tzv. multiplayer. Ten vám na jednotné platformě umožňuje hrát s hráči z celého světa. Hraní po síti bývá zpoplatněno. Uhradit jej můžete zpravidla formou ročního nebo několikaměsíčního členství. Součástí členství jsou i některé hry, které můžete hrát bez dodatečných poplatků.
Leave a Reply