Jak vybrat mobilní klimatizaci do bytu
Při výběru vhodné přenosné klimatizace do Vašich prostorů byste měli znát rozlohu největší místnosti z těch, kde hodláte klimatizaci používat. Je lepší mít výkonnější klimatizaci do menšího prostoru než naopak. Dále se zajímejte o výkon chlazení, spotřebu energie a průtok vzduchu za hodinu. Všechny tyto parametry spolu víceméně korespondují a odvíjí se od výkonnosti jednotky. Před koupí je také vhodné si prostudovat energetický štítek, který musí být součástí každé mobilní klimatizace – vyčtete z něj energetickou třídu, jmenovitý výkon, energetickou účinnost chlazení, spotřebu energie za hodinu a hlučnost v decibelech.
Chladící výkon a energetická účinnost
Nejrozšířenější parametr, který vypovídá o výkonnosti klimatizace, je BTU (British thermal unit) britská tepelná jednotka. Konkrétní definice této jednotky pro naše potřeby není důležitá, v našem tématu postačí rozlišovat výkonnost za hodinu právě v této jednotce. Základní modely mají výkon od 7000 Btu a ty nejvýkonnější klimatizace do pokoje až 12000 Btu za hodinu. Druhým vyjádřením, se kterým se můžete setkat, je v kW a zde se vyskytují výkonnosti zhruba od 2 kW do 4,6 kW – to jen spíše na okraj, vyjádření v Btu je přesnější a navíc jej najdete u všech modelů.
EER je energetická účinnost pro chlazení, COP je energetická účinnost pro topení. Obě hodnoty musíte nalézt na energetické štítku a jednoduše nám hodnota udává efektivitu. Čím je koeficient vyšší, tím je model účinnější – hodnoty se pohybují od 2,5 do 3,5 EER.
Doporučený prostor a hlučnost
Doporučený prostor jednoduše udává, pro jak velkou místnost je daný model vhodný. Sekundárně tak říká, jak moc je přenosná klimatizace výkonná – avšak nikdy se nerozhodujte pouze pomocí tohoto parametru, ale vždy v kombinaci dalších. Ikdyž budete mít vhodnou klimatizaci do vašeho prostoru, její účinnost mohou snižovat okolní faktory a spotřebiče – v kuchyni například spotřebiče a vaření, obecně například větší množství lidí. Proto je vždy dobré mít výkonnější jednotku.
Hlučnost je u všech mobilních klimatizací dost podobná a pohybuje se od 50 do 65 dB. V režimu silent, noční provoz, nebo při nízkém stupni výkonu však dokáže být zařízení i daleko méně hlučné a nebude tedy dělat velké potíže ani v ložnici a při spánku.
Energetická třída a spotřeba elektřiny
Energetickou třídu naleznete na povinném energetickém štítku – nejúspornější mobilní klimatizace jsou v energetické třídě A+, většina dostupných modelů však pouze v kategorii A. Cena za uspořenou energii se může do několika let vrátit a proto není od věci, pokud je možnost, vybrat klimatizaci z vyšší kategorie. Na štítku je rovněž uvedena spotřeba elektrické energie a v závislosti na celkovém výkonu se pohybuje i spotřeba. Méně výkonné chladící jednotky za hodinu chodu spotřebují 0,9 KW, ty nejvýkonnější až 1,3KW.
Odvod horkého vzduchu a kondenzátu
Často opomíjeným faktorem účinnosti chlazení u přenosných klimatizací je odvod horkého vzduchu. Při nesprávném odvodu tepla může nastat snížení efektivity až o 50%. Jak tomu zamezit? Hadice by měla být co nejkratší a měla by být do okna umístěna co nejlépe, ideálně v okenní textilní, nebo plastové izolaci. Právě horký vzduch proudící otevřeným oknem je největším problémem mobilní klimatizace a proto se musí co nejvíce omezit. Sekundárně dlouhá hadice sama o sobě topí a působí tlakovou ztrátu, čímž snižuje efektivitu chlazení.
Informujte se tedy, jaké možnosti v tomto směru s vybíranou klimatizací máte, jaké doplňky jsou součástí balení a tak dále. Standardně bývá dodáváno zúžené zakončení hadice do škvíry v okně a aretační jištění. Izolační vložky nebývají standardně součástí balení, ale určitě stojí za dokoupení, návratnost pořizovací ceny je velmi rychlá.
Napsali jsme, že klimatizace při své práci odvádí ze vzduchu vlhkost – ta se následně v podobě vysrážené vody musí vylévat, nebo je odváděna spolu s horkým vzduchem ven z bytu. Pro větší komfort vybírejte modely, které mají automatický odpar kondenzátu.
Funkce, ovládání
Mezi nejpřínosnější funkcí pro uživatele je bezesporu dálkové ovládání, kterým je již vybavena většina mobilních klimatizací na trhu. Můžete tak pohodlně z postele či pohovky nastavovat teplotu vzduchu, intenzitu proudění či nastavení lamel a časovač. Právě časovač je další dobrou funkcí, které se výbavě vyskytují. Můžete si nastavit automatické spuštění v určitý čas, nebo automatické vypnutí po určitém času chodu.
Co do možnosti ovládání je tedy přenosná klimatizace velmi nenáročná. Vedle volby režimu – topení, chlazení, odvlhčování a ventilace toho moc k nastavení není. Profesionálnější klimatizace mají nastavitelné lamely, které směrují proud studeného vzduchu. Základem je pak nastavení teploty a síla proudu vzduchu. Režimy, které v sobě mají přednastavené hodnoty pro konkrétní, využití také zvyšují komfort a najdete je na čím dál tím více klimatizacích.
Údržba
Pro zdravotně nezávadné fungování je vyžadována také alespoň základní údržba a to v podobě čištění a výměny vzduchových filtrů. Pokud by k údržbě filtrů nedocházelo, budou se v nich šířit roztoče a nebezpečné mikroorganismy, které především alergikům nedělají vůbec dobře. Zanedbaná údržba rovněž znamená zatuchlý až smradlavý vycházející vzduch.
Poslední věcí, o kterou se případně musíte starat, je nasbíraný kondenzát. V levnějších modelech je zachytáván do nádoby, kterou je potřeba čas od času vylít. V lépe vybavených modelech kondenzát odchází hadicí na odvod teplého vzduchu a to díky systému na automatický odpar kondenzátu.
Nebude nakonec mobilní klimatizace ta pravá? Doporučíme vám podívat se na klimatizace Daikin, světové jedničky v tomto oboru.
Leave a Reply