Kdo neposlouchá hudbu pro radost či relaxaci, jako kulisu při běžných domácích pracích anebo si neužije pořádnou domácí party, jako by nebyl. Hudba jednoduše patří k lidskému životu. Její poslech ale vyžaduje kvalitní zařízení – Hi-Fi systém. Jak se zorientovat v nepřeberné nabídce HiFi věží a jak vybrat tu správnou, která bude splňovat všechny vaše požadavky, se dozvíte v následujícím článku.
Test HiFi systémů 2021
Do testu jsme zahrnuli celkem pět HiFi systémů. Zajímala nás zejména kvalita zvuku, konektivita, množství funkcí, ovládání, celkové zpracování a design.
LG CK43
Typ Hi-Fi systému mikro Typ reproduktorů dvoupásmové Výkon zesilovače 300 W CD přehrávač ano DVD přehrávač ne Přehrávač audiokazet ne Připojení gramofonu ne Displej ano Dálkový ovladač ano Podpora MP3 ano Rádio ano Automatické ladění ano RDS ano DAB/DAB+ ne Ekvalizér ano Bass Boost ne Sleep Timer ne Hodiny ne Budík ne Karaoke ne Jack 3,5 mm ne USB ano HDMI ne AUX vstup ano Bluetooth ano Wi-Fi ne Dokovací stanice ne Slot pro paměťovou kartu ne Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm 30 × 16 × 24 Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm 20 × 30 × 21
Ačkoliv se systém LG CK43 stále řadí do kategorie mikrosystémů, už na pohled je to působivý „macek“. Svým designem cílí spíše na mladé. Reproduktory mají výrazné, červené měniče schované za jednoduchou mřížkou. Samotné hlavní jednotce, která je kupodivu spíše širší než vyšší, dominují dva velké, kruhové ovladače, které ze všeho nejvíce připomenou ovladače na pultech dýdžejů.
Celá sestava je bohužel pouze plastová a mohli bychom mít obavy, že se na ní do budoucna projeví kdejaký nechtěný škrábenec. Prostě není tak bytelná, jak by určitě chtěla působit. Na čelní straně najdeme kromě hlavních ovladačů i sadu tlačítek s výraznými popisky i velice jednoduchý displej. Co se však zrovna nepovedlo, je umístění šuplíku na CD. Ten vyjíždí ze spodní části přístroje v místě, kde je jednotka zkosená. Disky se do přehrávače vkládají i vyjímají velice nepohodlně. Součástí balení je i dálkový ovladač, který si bez problémů poradí se vším potřebným a navíc potěší docela solidní přehledností.
Kladem zařízení je rozhodně široký výběr zdrojů, z nichž můžete hudbu či mluvené slovo poslouchat. Kromě již zmíněného CD přehrávače je to také rádio s velkou pamětí až na 50 stanic (pouze FM, s DAB/DAB+ si tahle sestava nerozumí), dále je zde USB vstup, který si poradí jak s flashkou, tak externím diskem a navíc podporuje i nahrávání. Škoda jen, že jen do jednoho dlouhého souboru, jednotlivé skladby se neoddělují automaticky a později je budete muset „rozsekat“ v nějakém zvukovém editoru. Na těle přístroje najdeme také AUX vstup v podobě konektoru cinch, k zařízení tak připojíte prakticky každý audiozdroj. Přístroj podporuje i technologii Bluetooth, takže mobilní telefony, tablety nebo notebooky, které tuto technologii podporují, poslouží dobře. Před vámi se tak otevírají možnosti prakticky neomezeného poslechu pomocí oblíbených streamovacích služeb.
Protože CD43 patří do rodiny zařízení LG, velice jednoduché je i bezdrátové propojení s televizemi tohoto výrobce. Bohužel, majitelé ostatních značek budou míst smůlu. Trochu otravné umí být přepínání mezi jednotlivými zdroji hudby – neexistují žádná tlačítka přímé volby, k danému zdroji je potřeba se proklikat. Je přitom zajímavé, že vložené CD se pouští automaticky, nezávisí přitom, na jakém zdroji je systém přepnutá. Náročnější je, i díky malému a pouze jednořádkovému displeje, orientace ve složkách na připojeném médiu.
Celkový výkon dvoupásmové reprosoustavy je až překvapivých 300 W. Reproduktory jsou větší, než je u těchto systémů obvyklé a to se pozitivně projevuje na jejich zvuku – ten je mohutný, sytý, rozhodně to tedy nejsou žádná chrastítka, jak se to u mikrosystémů čas od času stává.
Problematická je bohužel vyšší hlasitost, to už se zvuk začne poněkud slévat do nepříjemného chaosu. Při běžných hlasitostech si ale není na co stěžovat. Zvuk si můžete korigovat pomocí ekvalizačních režimů. Jsou standardně přizpůsobené žánrům (jazz, rock, pop, classic, football…) a neumožňují žádnou další úpravu, což je trochu škoda. Většinou kupodivu podává nejlepší výsledky standardní režim bez zapnuté ekvalizace.
Celkově je LG CL43 podařeným mikrosystémem s velice dobrou kvalitou zvuku a zajímavým designem. Ten ale rozhodně není univerzální, dobře zvažujte, jestli zapadne právě do vašeho interiéru.
zajímavý design
kvalitní zvuk
nahrávání na připojený flashdisk
zvukové módy příliš nepomáhají a nedají se nijak upravit
umístění šuplíku na CD
Sony CMT-SBT20
Typ Hi-Fi systému mikro Typ reproduktorů dvoupásmové Výkon zesilovače 12 W CD přehrávač ano DVD přehrávač ne Přehrávač audiokazet ne Připojení gramofonu ne Displej ano Dálkový ovladač ano Podpora MP3 ano Rádio ano Automatické ladění ano RDS ano DAB/DAB+ ano Ekvalizér ne Bass Boost ano Sleep Timer ano Hodiny ano Budík ano Karaoke ne Jack 3,5 mm ne USB ano HDMI ne AUX vstup ano Bluetooth ano Wi-Fi ne Dokovací stanice ne Slot pro paměťovou kartu ne Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm 17 × 12 × 22 Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm 16 x 35 x 22
Kompaktní hi-fi mikrosystém Sony CMT-SBT20 vám nabídne docela dost muziky s nízkými náklady. Černo-stříbrné provedení má v sobě příjemný nádech starosvětské spolehlivosti, designem se bude hodit do většiny interiérů.
Sestava se skládá ze tří samostatných jednotek (centrální a dvou reproduktorů), přináší to jistou variabilitu pro jejich umístění, byť díky nepříliš dlouhým kabelům reproduktory od hlavní jednotky zas tak daleko nedáte. Poněkud nás překvapil způsob připojení reproduktorů: Systém využívá konektorů vlastní konstrukce, je tak velice obtížné použít vlastní reproduktory. Dodávané bedničky ale hrají velice slušně a běžného posluchače určitě nezklamou.
Příjemně nás překvapila široká škála zdrojů, kterými můžete mikrosystém krmit. K dispozici je CD přehrávač, který spolehlivě zvládá i pálené disky s populárním formátem mp3. Dále je k dispozici digitální FM tuner pro příjem rádia, není však příliš citlivý. V hustě osídlených oblastech se silným signálem ale nemá problém. Mikrosystém jde z dobou a nabízí i propojení s mobilním telefonem pomocí Bluetooth. Jako vydatný zdroj hudby tak poslouží i veškeré streamovací služby, jako je Spotify, Tidal nebo Apple Music. Systém podporuje NFC, to znamená, že párování se zařízením, pokud tedy tuto technologii podporuje, bude otázkou pár vteřin. Stačí přiložit a je to. Zapomenout bychom neměli ani na USB vstup pro připojení flash disku s hudbou, ale i nabíjení připojeného mobilního telefonu, což je rozhodně příjemná funkce navíc. Na zadní straně najdeme i AUX vstup, teoreticky tak mikrosystému můžete připojit jakékoliv zařízení s tímto výstupem.
Trochu cviku bude vyžadovat orientace v menu, nicméně s pomocí manuálu se to dá zvládnout – částečně za to může docela malý a nepřehledný display. Co nás ale zarazilo, je fakt, že dodávaný návod je ve všech možných jazycích, ale nikoliv v češtině. Pro některé uživatele to může představovat docela zásadní problém, s trochou hledání je ale k dispozici na webových stránkách výrobce.
Systém nabízí zvukové předvolby pro rock, jazz, pop, hip hop, R&B a klasiku, připraven je i mód MegaBass, která, jak už její název napovídá, posílí basy. Funkce je vhodná na nějaký ten domácí večírek. Mezi další zajímavé funkce patří třeba budík, hodiny nebo časovač vypnutí. Oceňujeme i jednoduché dálkové ovládání a také úsporný stand-by režim. Zapnutý mikrosystém tak spotřebovává jen minimum energie a do každoročního si vyúčtování energií se tak ani nijak zásadně nepromítne.
Ve výsledku je tak mikrosystém Sony CMT-SBT20 ideální spíše pro nenáročný poslech, např. tedy do kuchyně nebo na chatu. Nabídne solidní zvuk a příjemně potěší širokou škálou podporovaných zdrojů hudby – a to včetně CD, což už dnes nebývá standardem – a také příznivou cenou. Poněkud zklamalo složitější ovládání a kutily zrovna nepotěší způsob připojení reprobeden.
široká podpora formátů
nízká energetická náročnost
rychlé párování pomocí Bluetooth
zvukové módy
speciální připojení reproduktorů
krátké kabely
nepříliš citlivý FM tuner
dodávaný návod není v češtině
Sharp XL-B515BK
Typ Hi-Fi systému mikro Typ reproduktorů dvoupásmové Výkon zesilovače 40 W CD přehrávač ano DVD přehrávač ne Přehrávač audiokazet ne Připojení gramofonu ne Displej ano Dálkový ovladač ano Podpora MP3 ano Rádio ano Automatické ladění ne RDS ano DAB/DAB+ ano Ekvalizér ne Bass Boost ano Sleep Timer ano Hodiny ano Budík ano Karaoke ne Jack 3,5 mm ano USB ano HDMI ne AUX vstup ano Bluetooth ano Wi-Fi ne Dokovací stanice ne Slot pro paměťovou kartu ne Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm 17 × 22 × 14 Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm 14,5 × 17,7 × 22
Elegantní mikrosystém Sharp XL-B515BK nabídne, navzdory svým kompaktním rozměrům překvapivý celkový výkon 40 W. To už je hodnota, která vám umožní si hudbu vychutnat naplno – a také trochu poškádlit sousedy, když otočíte volume doprava.
Reproduktory jsou vyrobeny v kombinaci dřeva a PVC a působí bytelným dojmem. Mikrosystém nabídne vše potřebné na jednom místě. K dispozici je CD přehrávač v podobě nenápadného vysouvacího šuplíku – tedy ne žádný otevírací kryt, jak bývá často o mikrosystémů běžné. Bez problémů si poradí s CD/CD-R/CD-RW/CD-MP3. Na přední straně najdeme také USB vstup pro připojení flashdisku s hudbou a sluchátkový výstup klasického typu, tedy Jack 3,5 mm. Moderní doba si žádá i připojení zařízení (telefonu, tabletu nebo počítače) pomocí bezdrátové technologie Bluetooth, i ta je zde přítomna.
Pro milovníky rádia je zde jak FM tuner, tak podpora digitálního vysílání DAB/DAB+, takže budete do budoucna připraveni na kompletní přechod na tento systém vysílání. FM tuner samotný příliš neoslní citlivostí, bohužel si nemůžete vypomoci připojením externí antény – mikrosystém to neumožňuje. To je asi největší zápor celého jinak podařeného systému. Do paměti přístroje si uložíte až deset stanic, což je pro běžného posluchače rozhlasu dostatečné, milovníkovi rádia to možná stačit nebude.
O jednoduché ovládání se stará velký kruhový ovladač hlasitosti a sada základních tlačítek pro posuny mezi skladbami, spuštění či pozastavení přehrávání nebo vysunutí disku. Bíle podsvícený LCD displej mohl být větší, nicméně pro základní ovládání je dostatečně přehledný.
Zvuk, který je mimochodem velice dobrý, si můžete přizpůsobit pomocí zabudovaného ekvalizéru, volit můžete i mezi šesti přednastavenými módy, které vám ušetří práci a jsou přizpůsobené nejoblíbenějším hudebním žánrům, např. tedy rock, jazz apod. Už celkem běžnou funkcí v segmentu těchto zařízení je budík. Najdeme ho i zde. Proč ne, buzení hudbou je příjemnější než otravné drnčení budíku.
Mikrosystém Sharp XL-B515BK je kompaktním zařízením, které vám nabídne spoustu způsobů, jak se oddat své oblíbené hudbě. Navíc s poměrně překvapivým výkonem, který se výrobci podařilo „nacpat“ do příjemně malých rozměrů.
široká škála zdrojů hudby
výstup na sluchátka
podpora DAB/DAB+
není možné připojit vlastní anténu
PANASONIC SC-PM250EC
Typ Hi-Fi systému mikro Typ reproduktorů širokopásmové Výkon zesilovače 20 W CD přehrávač ano DVD přehrávač ne Připojení gramofonu ne Displej ano Dálkový ovladač ano Podpora MP3 ano Rádio ano Automatické ladění ano RDS ano DAB/DAB+ ne Ekvalizér ano Bass Boost ano Sleep Timer ano Hodiny ano Budík ano Karaoke ne Jack 3,5 mm ne USB ano HDMI ne AUX vstup ne Bluetooth ano Wi-Fi ne Dokovací stanice ne Slot pro paměťovou kartu ne Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm 18,4 x 12,3 x 22,8 Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm 13,9 x 22,4 x 13,6
Mikrosystém Panasonic SC-PM250EC se řadí mezi levné audio věže. A přestože disponuje pouze jednopásmovými reproduktory, nabízí poměrně kvalitní zvuk.
Tento model je k dostání v černé a stříbrné barvě hlavní jednotky se dvěma reproduktory černé barvy. Jedná se o menší a lehčí zařízení, můžete je proto bez obav umístit například na poličku.
Součástí věže je CD přehrávač, který je určen pro nosiče CD-R/RW. Bohužel CD mechanika je při práci hlučnější, pokud proto posloucháte tichou hudbu, může poslech rušit.
Díky USB vstupu můžete využít i přehrávání skladeb z externích disků (ve formátu MP3). Technologie Bluetooth zase umožňuje propojení s mobilním telefonem nebo tabletem, z něhož následně můžete poslouchat své oblíbené skladby.
Přestože zařízení SC-PM250EC disponuje radiopřijímačem, anténa je slabá a příjem je rušen, což se projevuje šuměním. Pokud o příjem rádia stojíte, můžete vyměnit anténu za kvalitnější. Chválíme ale RDS funkci, díky níž se na displeji zařízení zobrazují aktuální názvy radiostanic a další informace.
Potěšila také přítomnost všech základních funkcí. Nechybí hodiny, časovač, budík, ekvalizér či Bass Boost. Funkce budík je přitom obsažena ve funkci Časovač přehrávání. Zařízení totiž můžete nastavit tak, aby se nejen v určitou dobu vypnulo, ale také, aby se v danou hodinu zapnulo, a to jak vybranou skladbou, tak rádiem. Věž bude v tomto případě hlasitost zvuku postupně zesilovat až do předem nastavené úrovně. Bohužel ekvalizér je nastaven pouze do základních předvoleb, a zvuk tudíž nelze upravit zcela podle vlastních preferencí.
Zapojení i ovládání tohoto audio systému je intuitivní a snadné. Totéž ale nelze říci o dálkovém ovladači, který je nepřehledný a zpočátku k němu budete potřebovat návod. Přestože displej neoslňuje, je hůře čitelný při pohledu z boku. Velkou nevýhodou je chybějící Jack 3,5 mm, tedy konektor pro připojení sluchátek. K tomuto mikrosystému proto nelze připojit sluchátka (a to ani přes Bluetooth). Zamrzely také krátké kabely k reproduktorům i nedostatečná dálka hlavního síťového kabelu.
Co se týče zvuku, vedl si tento audio systém s přihlédnutím k nízké pořizovací ceně překvapivě dobře. S výbornou kvalitou ale počítat nemůžete, zvuk je spíše zastřený, bez detailů, sykavky jsou nezřetelné. Naopak potěší výrazné basy.
Pokud patříte mezi nenáročné uživatele, kteří shání především levný HiFi systém například do dětského pokojíčku, kuchyně nebo na chatu, rozhodně vám můžeme SC-PM250EC doporučit.
nízká pořizovací cena
výrazné basy
snadné ovládání
slabá anténa
dálkový ovladač
chybí Jack 3,5 mm
hůře čitelný displej
krátké kabely
PANASONIC SC-HC200EG
Typ Hi-Fi systému mikro Typ reproduktorů širokopásmové Výkon zesilovače 20 W CD přehrávač ano DVD přehrávač ne Připojení gramofonu ne Displej ano Dálkový ovladač ano Podpora MP3 ano Rádio ano Automatické ladění ano RDS ano DAB/DAB+ ne Ekvalizér ano Bass Boost ano Sleep Timer ano Hodiny ano Budík ano Karaoke ne Jack 3,5 mm ne USB ano HDMI ne AUX vstup ne Bluetooth ano Wi-Fi ne Dokovací stanice ne Slot pro paměťovou kartu ne Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm 40 x 19,7 x 10,7 Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm -
Mikrosystém Panasonic SC-HC200EG spadá do kategorie levných HiFi věží. Na první pohled zaujme jedinečným moderním designem. Prodává se v černé nebo bílé barvě. Hlavní jednotka je spojena se dvěma jednopásmovými reproduktory, a tvoří tedy jediný celek. Díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům lze tento model snadno umístit téměř kamkoli, nehodí se však pro zavěšení na stěnu.
Tento model je vybaven CD přehrávačem, rádiem, USB konektorem i technologií Bluetooth. Můžete proto přehrávat nejen CD-R/RW, ale i skladby z externích disků ve formátu MP3 a po spárování věže s vaším chytrým telefonem nebo tabletem přes Bluetooth, můžete streamovat oblíbenou hudbu do HiFi i z těchto zařízení. Poslouchat můžete také rádio, kvalita příjmu je ale slabší.
Pokud patříte mezi méně náročné uživatele, kteří nepotřebují pokročilé funkce, může vám SC-HC200EG vyhovovat. Disponuje totiž pouze základními funkcemi, mezi které patří zejména hodiny, časovač, budík, ekvalizér nebo funkce zvýrazňující basové tóny Bass Boost (v tomto případě pod názvem Bass Reflex). Tento Hi-Fi systém proto můžete využít i místo budíku, jelikož lze nastavit jak čas, kdy se automaticky vypne, tak hodinu, kdy se opět zapne. Součástí je také ekvalizér, který zahrnuje čtyři základní předvolby. Bohužel při změně těchto režimů se ukázalo, že mezi nimi nejsou patrné téměř žádné (na první poslech slyšitelné) rozdíly. Zvuk se tedy v podstatě nemění.
Instalace je snadná. Podobně ovládání bez problémů zvládne i méně zdatný uživatel začátečník. Samozřejmostí je také klasický dálkový ovladač. Displej je poměrně dobře čitelný. Díky funkci RDS se na něm navíc při poslechu rádia zobrazuje název aktuální stanice a další informace.
Zásadním negativem je chybějící konektor pro připojení sluchátek (Jack 3,5 mm), jejich připojení přitom není možné ani přes Bluetooth. Pochválit bohužel nemůžeme ani to nejdůležitější, a to zvuk. Ten je na úkor líbivého útlého těla nevýrazný a plochý (tzv. plechový), čemuž nepomohou ani výraznější basy. Pokud proto sháníte HiFi systém s kvalitním zvukovým výstupem, SC-HC200EG vám nedoporučujeme.
nízká pořizovací cena
snadné ovládání
jedinečný design
špatná kvalita zvuku
nevýrazný ekvalizér
slabá anténa
chybí Jack 3,5 mm
Základní typy Hi-Fi systémů
První otázkou, kterou byste si ohledně výběru správného Hi-Fi systému měli položit je, zda zvolíte mikro nebo mini věž. Každý z těchto typů se liší jak svojí velkostí, tak i kvalitou zvuku a množstvím funkcí. Tyto dva typy se obvykle vydělují jako dvě samostatné kategorie. Pokud se proto s těmito termíny setkáváte poprvé, seznámíme vás s nimi blíže.
Mikro Hi-Fi systémy
Mikro (někdy také micro) HiFi systémy bývají menší než mini audio věže, zaberou proto minimum prostoru a váží méně. Vhodné jsou proto především pro ozvučení menších místností (např. ložnice, kuchyně, dětský pokoj). Jedná se také o energeticky úspornější a levnější typ. Mezi negativa patří nižší výkonnost, a tedy horší audio výstup (což je znatelné hlavně u levnějších modelů). U mikro systémů najdete i méně pokročilých funkcí.
Výhody a nevýhody mikro HiFi systémů
nižší pořizovací cena
menší rozměry a nižší hmotnost
energeticky úsporné
horší kvalita zvuku (nižší výkon)
méně pokročilých funkcí
pouze pro malý pokoj
Mini Hi-Fi systémy
Jak již název napovídá, jsou mini Hi Fi věže větší a robustnější než mikro systémy. Zaberou tudíž více místa, na druhou stranu se ale mohou pochlubit také vyšším výkonem a lepším zvukem. Typické jsou také větší reproduktory. Počítat můžete také s větším množstvím pokročilých funkcí (např. DAB+), ale i vyšší pořizovací cenou a spotřebou elektrické energie. S HiFi minisystémy ale bez problémů ozvučíte i větší prostory.
Výhody a nevýhody mini HiFi systémů
kvalita zvuku (vyšší výkon)
pokročilé funkce
ozvučí i větší prostory
vyšší pořizovací cena
větší velikost
vyšší spotřeba
Nejdůležitější části Hi-Fi systémů
Audio věže tvoří dvě základní části: zesilovač a reproduktory. Kvalita těchto částí do vysoké míry odpovídá i kvalitě audio výstupu, rozhodně se proto vyplatí při výběru těmto částem věnovat náležitou pozornost.
Zesilovač a jeho výkon
U HiFi zesilovače si všímejte zejména jeho výkonu. Ten se udává ve wattech (W) a souvisí s tím, jak hlasitá a kvalitní hudební produkce bude (jak velkou místnost ozvučíte). Minimální hodnota výkonu zesilovače by se měla pohybovat v rozmezí 20–30 W. Pro větší prostory volte zařízení s výkonem alespoň 50 W.
Přestože zjednodušeně lze říci, že čím vyšší je výkon, tím vyšší je hlasitost, nemusí to být vždy pravda. Výkon zesilovače totiž souvisí také s kvalitou a účinností reproduktorů. Nespoléhejte proto pouze na počet wattů, ale vždy si informaci o síle věže prostudujte také v technické dokumentaci daného výrobku.
Reproduktory a počet pásem
Při výběru audio soustavy je rozhodující především kvalita reproduktorů, ty jsou totiž často jejím nejslabším článkem. Reproduktory by proto měly být tím prvním, čemu se budete přednostně věnovat.
Obecně lze říci, že zvuk z menších reproduktorů je horší a naopak. Velikost souvisí také s výkonem reproduktorů, který se pohybuje od 4 W až do cca 3 500 W. Důležitý je ale i počet pásem reproduktorů. Nejčastěji se lze setkat se dvěma pásmy reproduktorů, a to u mikro i mini soustav. Přitom ale neplatí, že čím více pásem, tím lepší zvuk.
V některých případech lze jak mini, tak i mikrosystémy zakoupit pouze jako hlavní jednotku bez reproduktorů (a připojit si reproduktory podle vlastních preferencí). Často se lze setkat s tvrzením, že tato varianta je nejlepší.
Podle počtu pásem se reprosoustavy dělí na tři základní skupiny:
širokopásmové (jednopásmové),
dvoupásmové
a třípásmové.
Širokopásmové reproduktory
Širokopásmové Hi-Fi systémy, které se nazývají také jednopásmové, jsou takové, u nichž najdeme pouze jediný reproduktor (vizuálně ale může jít o dvě reprobedny s jedním repruduktorem), jenž se stará o reprodukci celého akustického spektra (tedy jak vysokých a středních tónů, tak basů). Tato univerzálnost a jednoduchost řešení se ale bohužel negativně odráží na kvalitě produkovaného zvuku. Širokopásmové reproduktory se proto ve většině případů využívají u levnějších systémů. V případě, že je vaší prioritou nízká cena, může vám takové zařízení dostačovat. Pokud vás ale zajímá vysoká kvalita zvuku, zvolte buď dvou nebo třípásmový model.
Dvoupásmové reproduktory
Jak již název napovídá, dvoupásmové audio soustavy jsou vybaveny dvěma různými reproduktory (pásmy), z nichž jeden se stará o produkci vysokých tónů a druhý o produkci středobasů. V některých případech mohou tyto modely využívat i tří reproduktorů (jeden pro výšky a dva pro středobasy). Kvalita zvuku je proto většinou nesrovnatelně lepší než u prvního zmiňovaného typu. Jejich pořizovací cena přitom nemusí být o mnoho vyšší než u jednopásmových. Zpravidla se proto jedná o nejčastější a nejoblíbenější variantu.
Třípásmové reproduktory
Modely se třemi pásmy mají nejčastěji dva reproduktory (produkující vysoké tóny a středové frekvence) a jeden subwoofer (zařízení starající se o produkci basů). Kvalita zvuku je tak nejvyšší možná (i když to nemusí být vždy pravidlem, a to zejména v případě, pokud jsou jednotlivé reproduktory menší velikosti). Každopádně se ale jedná o největší a nejdražší audio systémy na trhu.
Přehrávač
Součástí všech mikro i mini HiFi věží je přehrávač, a to jak CD nebo DVD, tak i přehrávač Blu-Ray nebo přehrávač, který umožňuje přehrávat skladby z externího disku nebo flashdisku (připojeného přes USB). Výjimečně můžete narazit také na zařízení, která umí přehrát již zastaralé audiokazety (se záznamem na magnetickém pásku) či HiFi věže s gramofonem (častěji s možností připojení gramofonu).
U CD, DVD a Blu-Ray přehrávačů se setkáte s údajem, který informuje o počtu CD v měniči (obvykle jeden až tři), což zjednodušeně řečeno znamená, kolik disků můžete do HiFi věže vložit najednou.
CD přehrávač
HiFi systémy s CD přehrávačem patří mezi cenově nejdostupnější modely. Kromě klasické audio stopy si tato zařízení poradí zpravidla také s MP3 skladbami.
DVD přehrávač
HiFi systém s DVD přehrávačem nabízí vyšší kvalitu zvuku a širší možnosti využití, kromě CD tak přehraje také DVD a mnoho typů hudebních formátů. Na DVD se přitom vejde daleko více hudebních souborů. Po připojení k televizoru proto můžete věž s DVD přehrávačem používat jako domácí kino. Vždy si ale raději ověřte, jaké formáty přehraje (MP3, MPEG, MKV, WMA, XVID, WAV, DIVX, AVCHD), případně zda přečte soubory z většiny běžných vypalovacích a přepisovatelných DVD (+R/RW a DVD-R/RW).
Blu-Ray přehrávač
Audio systémy s Blue-Ray přehrávačem přehrají jak CD a DVD, tak i Blu-Ray disky. Blu-Ray disky jsou nejkvalitnější datové nosiče s maximální kapacitou, na které je možné uložit i videa v rozlišení 4K (Ultra HD), včetně 3D. Navíc podporují řadu formátů (mezi nimi také MPEG-2, H.264 či SMPTE VC-1). Co nepotěší je skutečnost, že tyto Hi Fi věže patří mezi nejdražší.
Přehrávač audiokazet
Přestože v současné době audiokazety již pomalu upadly do zapomnění, zájem o HiFi věže s kazetovou mechanikou neustává. Pokud proto i vy vlastníte hezkou sbírku audiokazet a chtěli byste si nostalgicky zavzpomínat, rozhodně se po takovém zařízení porozhlédněte.
Gramofon
Některé HiFi systémy umožňují také přehrávání LP desek, a to právě díky zabudovanému gramofonu na horní straně věže. Pro tyto modely bývá typický retro design.
Radiopřijímač
Většina HiFi zařízení umožňuje i poslech rádia, není to ale pravidlem. Pokud proto o poslech radiostanic máte zájem, vždy si přítomnost vestavěného radiopřijímače ověřte.
Tyto audio systémy jsou obvykle vybaveny FM tunerem, případně AM tunerem. Některé modely ale umožňují také příjem digitálního rozhlasu (DAB) či internetových rádií z celého světa. Pokud si ale budete chtít pořídit mini nebo mikrosystém s internetovým rádiem, musí být toto zařízení možné připojit k internetu (buď pomocí kabelu nebo přes Wi-Fi).
U radiopřijímačů se zajímejte o čtyři základní funkce: paměť, ladění, RDS a DAB+.
Paměť – Do paměti radiopřijímače je obvykle možné uložit 20 až 50 radiostanic. Podle potřeby se k dané stanici dostanete stiskem jediného tlačítka.
Automatické ladění – Jedná se o běžnou funkci, díky níž přístroj sám naladí stanice, které si lze následně uložit do paměti.
RDS – Pomocí Radio Data System jsou přenášeny doplňkové informace z FM vysílačů (např. název rozhlasové stanice nebo přehrávané skladby, čas a datum). Tyto informace se následně zobrazují na displeji HiFi věže.
DAB/DAB+ – Data Audio Broadcasting je digitální rozhlasová technologie určená pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
Důležité parametry
Při výběru se vyplatí vzít v potaz několik základních křitérií. Jedná se zejména o:
rozměry,
hmotnost,
konektivitu,
ovládání,
displej,
design.
Rozměry
Velkost Hi-Fi věží bývá různá. Běžně se proto můžete setkat jak s malými sestavami, které snadno uložíte například pod televizor, ale i s velkými věžemi, které zaberou pořádný kus místa. Mikrosystémy přitom bývají menší než minisystémy. Obecně lze říci, že čím větší audio sestava (a konkrétně reproduktory) jsou, tím vyšší je kvalita zvuku. Samozřejmě myšleno při stejné kvalitě produktů. Jinak můžete mít velké a těžké reproduktory, které budou mnohem horší než ty malé.
Hmotnost
Zejména v případě, že chcete audio systém umístit na poličku, vyplatí se zvážit také jeho hmotnost. Poličky totiž mají většinou omezenou nosnost. U mini systémů počítejte zhruba se 3 kg na jeden reproduktor a se 3 kg na hlavní jednotku, u mikrosystémů pak méně. Jedná se ale o hrubý odhad, u různých modelů může být hmotnost samozřejmě různá.
S hmotností ale úzce souvisí i kvalita zpracování. Platí proto, že čím těžší souprava je, tím by měla být také kvalitnější.
Konektivita
Většina systémů nejenže umí přehrávat hudbu z CD, DVD, Blu-Ray disku, případně přijímat rádiové stanice, ale disponuje i rozsáhlejší konektivitou. Díky ní lze připojit další externí zařízení a příslušenství. Mezi nejdůležitější patří:
USB konektor,
HDMI,
Jack 3,5 mm,
AUX vstup,
FM a AM tuner,
Bluetooth nebo Wi-Fi,
dok pro iPod nebo iPhone,
slot pro paměťovou kartu.
USB konektor
Většina moderních Hi-Fi věží běžně disponuje USB konektorem, pomocí nějž je možné k zařízení připojit externí pevné disky, flashdisky, MP3 přehrávače nebo mobilní zařízení. Bohužel ne všechny modely audio systémů si rozumí se všemi typy pevných disků (některé přečtou např. pouze disky naformátované na starší souborový systém FAT32).
HDMI
HDMI konektor umožňuje připojení dalších audio nebo videozařízení (např. dodatečných reproduktorů či monitoru pro Blu-Ray disky).
Jack 3,5 mm
Jack 3,5 mm je klasický konektor pro připojení sluchátek. Ten je praktický zejména, pokud nechcete poslechem hudby rušit okolí.
Setkat se můžete také s konektorem Jack 6,3 mm, které zajišťuje připojení mikrofonu.
AUX vstup
AUX je vstupní konektor, který opět slouží k připojení externích audiozařízení.
FM a AM tuner
Pro příjem FM či AM rádiových stanic budete potřebovat konektor pro připojení externí antény. Některá zařízení mají anténu integrovanou.
Bluetooth a Wi-Fi
Stále častěji se lze setkat také s Hi-Fi systémy vybavenými bezdrátovou technologií Bluetooth, kterou můžete využít pro bezdrátové přehrávání (streamování) skladeb např. z mobilních telefonů nebo tabletů, případně zařízení pomocí nich ovládat dálkově. Podobně po připojení k domácí síti přes Wi-Fi (případně LAN) můžete využít přehrávání ze všech zařízení, která mají přístup k internetu.
Dok pro iPad nebo iPhone
Samostatnou kapitolu tvoří Hi-Fi systémy vybavené dokovacími stanicemi. Díky doku můžete přehrávat skladby ze zařízení Apple iPod nebo iPhone a přístroj zároveň nabíjet. U tohoto typu konektivity si ale zkontrolujte konektor – starší audio systémy totiž bývají vybaveny 30pinovým konektorem, kdežto novější iPody a iPhony disponují konektorem Lightining.
Slot pro paměťovou kartu
Některá zařízení jsou vybavena také slotem pro paměťovou kartu, na niž lze uložit velké množství nejrůznějších skladeb, aniž byste museli připojovat externí disk. Pozor dávejte na rozměry karet (nejčastější formáty jsou SDHC, SDXC, Micro SDHC a Micro SDXC).
Mezi další typy konektivity patří např. digitální optický vstup, RCA vstup, RCA výstup, případně konektor pro připojení subwooferu (u třípásmových modelů).
Ovládání
Ovládání většiny HiFi systémů je řešeno mechanickými tlačítky přímo na zařízení a dálkovým ovladačem (podobně jako u televizoru). Čím dál tím častěji jsou ale k vidění i modernější způsoby ovládání, mezi které patří zejména dotykový displej nebo ovládání pomocí mobilního telefonu či tabletu pomocí Bluetooth. Alternativou dálkového ovladače se ale může váš smartphone nebo tablet stát pouze v případě, že je přístroj vybaven operačním systémem Android nebo iOS.
Displej
Téměř všechny audio věže jsou vybaveny nějakou formou displeje, na němž se obvykle zobrazují základní informace (datum a čas, doba přehrávání, úroveň hlasitosti, název přehrávané skladby, případně rádiová stanice). U dražších zařízení nejsou výjimkou displeje barevné, nebo dokonce dotykové, u levnějších modelů se budete muset spokojit pouze s černobílými nebo monochromatickými displeji. Obecně platí, že čím větší displej je, tím lépe.
Design
Vzhled u Hi-Fi věží hraje nezanedbatelnou roli. Přeci jen se jedná o designový prvek interiéru. V nejlepším případě proto do bytu zvolte audio systém, který bude praktický (nikde vám nebude překážet) a zároveň stylově podtrhne interiér.
V nabídce najdete nejrůznější provedení HiFi systémů – od imitace dřeva či hliníku, přes futuristický nebo retro design až po modely, které působí velmi extravagantně až kosmicky. HiFi věže nebývají omezeny ani barvou (mohou být bílé, stříbrné, ale i zlaté nebo třeba červené) či tvarem (vyrábí se v provedení jehlan, koule, obdélník a další tvary).
Na druhou stranu existují i Hi-Fi soustavy, které jsou v podstatě skryté (většinou mají podhledové reproduktory). Tento typ je v současnosti poměrně oblíbený zejména v menších moderních bytech. Výhodu je jak skrytá kabeláž, tak minimum obsazeného místa.
V každém případě je ale dobré, pokud se již dopředu rozhodnete, kam přesně audiosoupravu umístíte.
Praktické funkce
U většiny HiFi systémů se nachází hned několik doplňkových funkcí. Přitom obvykle platí, že čím je zařízení dražší, tím pokročilejší jsou funkce, které nabízí.
Ekvalizér,
Sleep Timer,
budík,
hodiny,
karaoke,
Bass Boost,
osvícení,
Bluetooth.
Ekvalizér
Ekvalizér umožňuje změnit zvukový projev podle žánru aktuálně poslouchané hudby. Zpravidla se mění výšky a basy, případně můžete využít některý z přednastavených režimů/předvoleb (classic, pop, rock, jazz atp.).
Sleep Timer
Časový vypínač (časovač) umožňuje nastavit časový úsek, po jehož uplynutí dojde k automatickému vypnutí Hi-Fi věže. Tuto funkci oceníte například v případě, kdy chcete před usnutím poslouchat svoji oblíbenou hudbu.
Budík
Zajímavá funkce, díky níž lze audio systém použít místo budíku. Stačí jen nastavit čas buzení, které následně proběhne za zvuku rádia či vaší oblíbené skladby.
Hodiny
Zobrazení aktuálního času na displeji umožňuje většina zařízení. Nastavení hodin je přitom buď manuální nebo automatické (k němu dochází pomocí rozhlasu nebo internetu).
Karaoke
Karaoke je zábavná funkce pro všechny, kteří se rádi baví s přáteli nebo rodinou. Tato funkce navíc umožňuje také změnu tóniny apod. tak, aby hudební podkres maximálně vyhovoval zpěvákovi.
Bass Boost
Funkce Bass Boost zvýrazní basy v každé skladbě. Proto pokud patříte mezi milovníky sytých basových tónů, rozhodně se poohlédněte po této funkci. Nevýhodu je, že ji výrobci nazývají různě (obvykle ale v názvu najdete slovo Bass) a často se může tato funkce trochu lišit.
Osvícení
Čtete správně – skutečně myslíme osvícení, a nikoli podsvícení. Ve skutečnosti jde o světelné efekty, které vytvoří světelnou show. Většinou jde o různě barevné paprsky světla pulsující v rytmu přehrávané hudby.
Bluetooth
Jak již bylo řečeno výše, pokud je mini nebo mikrosystém vybaven bezdrátovou technologií Bluetooth, lze přehrávat soubory či věž ovládat pomocí spárovaných zařízení (obvykle chytrý telefon nebo tablet).
Cenové relace
U HiFi systémů hraje cena poměrně podstatnou roli, jelikož na ní zpravidla závisí kvalita zpracování, množství funkcí, a především kvalita reprodukovaného zvuku (i když to nemusí být pravidlem vždy). Každý uživatel ale preferuje něco jiného – jednomu tak bude stačit základní model, kdežto jiný raději sáhne po nejmodernější plně vybavené HiFi věži.
Pro snazší orientaci jsme vyčlenili čtyři základní cenové kategorie:
do 4 000 Kč,
od 4 000 Kč do 10 000 Kč,
od 10 000 Kč do 20 000 Kč,
nad 20 000 Kč.
Levné Hi-Fi systémy
Nejlevnější Hi-Fi systémy pořídíte již za zhruba 1 500 Kč, vždy se ale jedná o mikro systémy (obvykle jednopásmové), u nichž musíte očekávat reprodukci zvuku nevalné kvality. Hodí se například pro připojení k počítači (notebooku) nebo pro ozvučení malých místností.
Od 1 500 Kč do 4 000 Kč se můžete těšit i na některé mini systémy. Zpravidla jde o širokopásmové (jednopásmové) nebo dvoupásmové reprosoustavy, které nabízejí základní výbavu (USB, CD přehrávač, Bluetooth), počítat můžete s podporou MP3 a rádiem. Typický je nižší výkon zesilovače (většinou méně než 40 W).
Kvalitní Hi-Fi systémy
V kategorii od 4 000 Kč do 10 000 Kč se nachází mikro i mini HiFi věže, které poskytují vysokou kvalitu zvuku. Kromě širokopásmových a dvoupásmových můžete vybírat i z třípásmových modelů. Samozřejmostí je podpora řady formátů, vyšší výkon (zhruba 120 W), Bluetooth, USB konektor, CD a DVD přehrávač a FM tuner. Nechybí ani některé klasické funkce (Sleep Timer, Bass Boost, RDS). V této kategorii si proto vybere většina běžných uživatelů s vyššími nároky.
Špičkové Hi-Fi systémy
Při investici od 10 000 Kč do 20 000 Kč získáte vysoce kvalitní dvou anebo třípásmová zařízení s vysokým výkonem zesilovače (až 400 W), Blu-Ray přehrávačem, Wi-Fi a často velkým OLED displejem. Běžné je ovládání pomocí mobilního telefonu a množství zajímavých funkcí. V této kategorii se můžete setkat také s HiFi systémy, které jsou tvořeny pouze jedním velkým reproduktorem (s integrovaným přehrávačem). Tyto modely jsou obvykle designově velmi zdařilé.
Top Hi-Fi systémy
Nej Hi-Fi systémy získáte za více než 20 000 Kč. Do této kategorie spadají ty nejlepší Hi-Fi systémy s vysokým výkonem a kvalitní reprodukcí hudby. Samozřejmou součástí je bohatá výbava, množství vstupů a výstupů, velký displej a anti-vibrační konstrukce. Nespornou výhodou těchto zařízení je, že umí pracovat v podstatě s jakýmkoli formátem. Nejdražší Hi-Fi systémy běžně přesahují hranici 100 000 Kč.
Tipy na závěr
Při výběru doporučujeme upřednostnit HiFi systémy s robustní konstrukcí. Nejenže jsou tyto modely odolnější, ale při reprodukci hudby se nerozkmitají a nestávají se tak zdrojem drnčení a dalších nežádoucích zvuků. Kvalitní skříně se proto zevnitř opatřují speciálními výztuhami. Rozhodování vám mohou usnadnit také recenze ostatních uživatelů či rady, které najdete na nejrůznějších fórech týkajících se Hi-Fi systémů. Zajímavé informace ohledně Hi-Fi systémů mohou přinést i nezávislé spotřebitelské testy (např. dTest), které stanovují žebříčky vítězů a poražených, řeší kvalitu zvuku, zpracování (např. reproduktorů) apod. Pokud chcete při pořizování Hi-Fi věže ušetřit, doporučujeme se porozhlédnout také v bazarech, kde můžete za příznivou cenu pořídit kvalitní mini i mikrosystémy, které nebyly téměř používány.
Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4 / 5 45 hodnocení
Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.
Leave a Reply