Větrací mřížka zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu v domě. Kvůli vlhkosti, která se hromadí v kuchyni nebo v koupelně, se bohužel rychle stává ideálním místem, kde se hromadí prach, špína, nečistoty, mastnota, což vede k rozvoji plísní, hub, roztočů a bakterií.
S ohledem na to mohou velmi jednoduše vznikat nepříjemné zdravotní problémy. Z těchto důvodů by měla být větrací mřížka pravidelně a pečlivě čištěna. Jaké prostředky mám k tomuto účelu použít?
I když je větrací mřížka velmi malá, hraje v bytě velmi důležitou roli. Jejím hlavním úkolem je čištění vzduchu a odstraňování páry, oxidu uhličitého, nepříjemných pachů, prachu a dalších alergenů z místností. Běžně ji instalujeme od kuchyně, koupelny, kotelny nebo do suterénu. Udržovat ji v čistotě je zárukou dobrého vzduchu, který podpoří naše zdraví a zabrání vzniku nepříjemných chorob.
Jak čistit větrací mřížku?
Větrací mřížka je nejčastěji vyrobena z plastu. Než ji začnete čistit, je třeba ji sejmout ze zdi a dobře ji opláchnout pod proudem vody. Takto odstraníte první vrstvu prachu. Poté ponořte mřížku do teplé vody a přidejte do ní trochu mycího prostředku. Ten si poradí s odolnými nečistotami a rozpouští také mastné usazeniny. K čištění malých otvorů a rohů mřížky můžete snadno použít starý zubní kartáček nebo vatové tyčinky. Nakonec mřížku pečlivě otřete měkkým hadříkem, vysušte ji a znovu nainstalujte na své místo.
Zkuste to ještě jednodušeji
Moderní hospodyňky vymyslely ještě účinnější metodu. K čištění ventilační mřížky lze také použít tablety vhodné do myčky. Větrací mřížku je potřeba sundat a namočit do horké vody. Poté do vody přidejte tabletu do myčky, nechte ji rozpustit a nechte odležet. Následně stačí setřít hadříkem a máte hotovo. Špína se pustí sama a vy se vyhnete drhnutí.
Bez sundávání
Stává se také, že je třeba vyčistit ventilační mřížku, aniž byste ji sundali dolů. V takovém případě si připravte tenký nůž, hadřík a čisticí prostředek. Nůž opatrně zabalte do látky a poté jej namočte do čisticího prostředku. Tímto nástrojem pak očistěte celý povrch mřížky.
Kovová mřížka
Pokud je vaše ventilační mřížka vyrobená z kovu, je vaše práce úplně nejjednodušší. Můžete ji totiž jen vložit od myčky a nechat přístroj, aby odvedl svou práci. Použijte základní nebo ekologický program a máte v podstatě hotovo. Po pracím cyklus stačí většinou mřížku jen osušit a instalovat ji zpět.
Zabraňte vzniku plísní
Kvalitní a funkční ventilátor je jedinou zárukou, že se vám v koupelně nebude hromadit vlhkost a s tím související plísně. Pokud tedy ten váš nefunguje úplně spolehlivě, je jistě na místě jej vyměnit. Nemá smysl na nic čekat, pokud nemáte v koupelně okno, neexistuje jiná cesta, jak efektivně odvětrávat páry, které vznikají třeba během sprchování.
Zdroj: Goodhousekeeping
Leave a Reply