Autoklimatizace se stala už téměř samozřejmou součástí auta, a to nejen proto, že i v našich podmínkách je stále více tropických dnů. Lidé chtějí auta vybavenější ostatně i prodejci potvrzují, že až 80 procent prodaných vozidel má ve výbavě klimatizaci. Jenže, o tu je potřeba se trochu starat, na což ale většina majitelů takto vybavených aut zapomíná. Alespoň to vyplynulo z anketní otázky na naší webové stránce. 49 % řidičů klimatizace vůbec nečistí, 23 % to dělá jen občas a k jisté pravidelnosti se přiznalo 29 % majitelů aut s klimatizací, protože ji čistí alespoň jednou ročně. Důležité je nečekat s čištěním až do chvíle, kdy už klimatizace začne zapáchat.
"To už je pozdní rozvinuté stádium znečištění. Klimatizace by měla být čištěna preventivně jednou za půl roku. V počátečních stádiích se nedá přesně rozpoznat, že už je desinfekce potřeba, ale už to může mít vliv na organismus," upozorňuje Matěj Louda z firmy Autoklimatizace.
V tomto směru jsou dobrým barometrem alergici nebo osoby citlivé na dráždivé mikroorganismy, což potvrzuje i Michal Závadský z webu
"Ano, musí se udržovat v čistotě a pod kontrolou. Nečistá klimatizace může způsobit to, že se do vzduchu v kabině dostanou spory plísní, které jsou docela silným alergenem. To může vyvolat značné potíže. Látky, které jsou normálně zachyceny, se potom do vozu uvolňují ve větším množství."
Na druhou stranu, pokud je klimatizace v autě řádně a pravidelně kontrolovaná, pak může být pro alergické lidi velkým přínosem.
"Většina aut, která jsou klimatizovaná, má zároveň výkonné filtry, které zachytí pyl a prach z venkovního prostředí. Musí se ovšem měnit zhruba jednou za půl roku, jinak se mohou zanést plísněmi a potom je ovzduší ve voze horší, než kdyby tam žádný filtr nebyl."
A jak doplňuje Matěj Louda, nejen filtry jsou z bakteriologického hlediska u klimatizace nebezpečné.
"Vnitřní výparník, který je umístěn ve vzduchotechnice vozu, je nejchladnější místo vzduchotechniky, kondenzuje na něm voda a zároveň se na něm zachytává prach. Je to tedy místo, kde se na znečistěných plochách mohou množit různé bakterie a plísně, které se společně se vzduchem dostanou do interiéru vozidla."
Dezinfekce klimatizace by se tedy měla provádět dvakrát ročně, nejlépe před a po sezóně. Ale není to jen o nastříkání dezinfekčního spreje do výdechu vzduchotechniky.
"Toto není čištění klimatizace. Pouhé nastříkání takového spreje do výdechů vzduchotechniky pouze překrývá případný zápach, který z ventilace vychází. Pro vyčistění klimatizace je potřebné systém rozebrat a dostat se na jeho začátek. Aplikuje se speciální desinfekční látka rozprášená do co nejjemnější mlhy tak, aby pokryla celou plochu vzduchotechniky včetně všech nepřístupných míst. Jedině tímto způsobem lze kvalitně vydesinfikovat celý systém."
A to vám udělají v každém servise za dvacet minut a pár stokorun. Zároveň tak mohou zkontrolovat, jestli nedochází k úniku plynu, který je používán jako chladící médium. Všeobecně se doporučuje, aby klimatizace byla nastavena na teplotu o zhruba osm stupňů nižší než je okolní vzduch, aby se naše tělo při vystoupení z auta bez problémů srovnalo a nebyla to pro něj příliš velká zátěž. Pokud je ovšem v autě alergik, pak by podle Michala Závadského měl být teplotní rozdíl ještě menší.
"Problémem pro alergiky nejsou plyny, prostřednictvím kterých chlazení probíhá, ale skutečně jen ledový vzduch a prudké změny teploty. Rozdíl teplot u alergika by měl být 5 stupňů proti venkovní teplotě. Velký teplotní rozdíl by u alergiků mohl vyvolat i astmatický záchvat."
Tak to bychom nepřáli určitě nikomu, zvláště ne za volantem.
Leave a Reply