Chceš-li doma chladno míti, musíš klimatizaci cítit! Tímto rýmem bychom mohli začít náš dnešní článek o klimatizacích. Samozřejmě mluvíme o létě, kdy se vystoupají teploty v bytech až přes třicet stupňů a vzduch je nesnesitelný. I když otevřete okno a snažíte se udělat průvan, nic nepomůže. Vzduch v bytě se prostě nehne. Navíc se vám současně do bytu dostane prach a nečistoty z rušné silnici pod vámi. V tomto případě je klimatizace řešením.
Nemusíte samozřejmě klimatizace hledat pouze v bydlení. Najdeme je úplně kdekoli, ať už tedy v bytě nebo domě, ale i v dopravních prostředcích a v komerčních nemovitostech. Pro každý druh budete potřebovat jiný typ a jiný výkon klimatizace. Je nad míru jasné, že klimatizaci z auta nemůžete použít do svého domu, protože funguje na jiném principu než ta, kterou si dáte domu.
Ačkoli se to může zdát náročné a výběr klimatizace není úplně jednoduchý, je důležité zaměřit se na vaše potřeby. Určitě pokud si nejste jisti, zeptejte se na konkrétní požadavky ve specializované prodejně, my vám uděláme představu o tom, co na trhu je a co vše můžete vyžadovat.
Kouzlem domácí klimatizace není pouze funkčnost přes léto, ale i přes zimu. V zimě vám může čistit vzduch v místnosti a někdy dokonce topit! Navíc některé můžete napojit na vaši chytrou domácnost, kdy si můžete zapnout klimatizační jednotku v bytě klidně z Číny.
Pojďme si na začátek ale říci, co vlastně ta klimatizační jednotka je. Jedná se o zařízení, které upravuje teplotu vzduchu uvnitř – domu nebo dopravních prostředků. Narozdíl od ventilace, která vzduch mění za čerstvý, klimatizace zvyšuje nebo snižuje teplotu vzduchu a také vlhkosti vzduchu dle potřeby.
Klimatizace v automobilu
Hlavním orgánem klimatizace je kompresor, který uvádí chladivo do oběhu. Dále se skládá z tepelného výměníku (výparník a kondenzátor), kde se vzduch ochlazuje na určenou teplotu a odvádí se z něj vlhkost díky procesu ochlazování. Dalšími částmi jsou expanzní ventil nebo elektronický expanzní ventil, který má za úkol ovládat nástřik chladiva do výparníku, expanzní prvek, kapilára, tryska.
Dále zde najdeme další části klimatizace: filtrdehydrátor, odlučovač kapalného chladiva, čtyřcestný ventil, sběrač chladiva a tlakové přístroje na ochranu chladicího zařízení. Klimatizace se dělí na dvě části: venkovní jednotka a vnitřní jednotka, které jsou spojeny měděným potrubím a elektrickou částí.
V Evropě jsou klimatizace hojně rozšířené, ale oproti USA jsme ještě skoro v plenkách. U nás se používají klimatizační jednotky i v průmyslu. Najdeme je například v průmyslových halách “fabrikách”, kde mašiny na halách vydávají velký přísun tepla. V těchto podmínkách může být na halách i více než 50°C, a proto se používají na chlazení. Jsou ale i na místech, kde se pravděpodobně jen tak neocitneme.
Bývá i na chirurgických sálech, laboratořích nebo v inkubátorech. Pokud navštívíte i nějaké serverovny nebo učebny s počítači, zaručeně tam naleznete i klimatizaci. Vysoká teplota by je mohla značně poškodit. No, a pokud se vrátíme zpět do obyčejného života, naleznete je i v některých nákupních centrech, dopravních prostředcích nebo na úřadech.
Jak jsme již zmínili, USA je v klimatizačních jednotkách o mnoho napřed. Zde jsou klimatizace ve všech typech budov i dopravních prostředků téměř neustále (samozřejmě se jedná o bohatší země, z toho důvodu, že je materiálově i energeticky náročná). To zejména platí teplých tropických a subtropických oblastech (kolem rovníku).
A teď trochu historie. Zajímavým faktem je, že se od počátku 20. století klimatizační jednotka vyskytuje ve Vinohradské tržnici. A první rozsáhlejší a modernější zařízení bylo instalováno v letech 1932 – 34 v Praze (Československu) v budově Elektrických podniků a také v budově pensijního ústavu (dnes na místě Domu odborových svazů) Zajímavosti ukončíme i faktem, že OSN oznámila, že je na světě přibližně 3,6 miliardy klimatizací (údaj z roku 2020). A s největší pravděpodobností počet domácích klimatizačních jednotek ještě narost potom, co všichni pracovali na homeoffice.
Budova elektrických podniků (zdroj:
Klimatizační jednotky dělíme na tyto typy – mobilní nebo zabudované. V článku se dočtete jejich výhody a jakou si vlastně pořídit. Pojďme tedy na to.
Klimatizace do bytu
Klimatizační jednotka do bytu je vždy náročná. Obvykle byt není velký a nikdo nechce, aby měl na zdi velkou hučící krabici, co bude fungovat, ale bude otravná. Je důležité každý požadavek pořádně promyslet. Může se stát, že si řeknete, že ten hluk není tak otravný, ale při homeoffice, kde každý den sedíte minimálně osm hodin pod klimatizací vás dovede k vzteku, pojďme tomu předejít.
Jak jsme si již řekli, klimatizace jsou zabudované a mobilní. Každá z nich má jisté výhody. Ty zabudované mají velkou výhodu ve výkonu. Jsou znatelně výkonnější, ale jejich negativem je to, že jsou náročnější na instalaci a podstatně dražší. Oproti tomu jsou mobilní výrazně levnější a můžete je používat v místech, kde jsou stavební úpravy zakázány (nájem apod), ale nemají takový výkon.
Pokud bydlíte tzv. “ve svém”, určitě zvažte i fakt, že při mobilní klimatizaci sice ušetříte počáteční investici, ale zvýší se náklady na provoz. Oproti tomu zabudované jsou obvykle nižší na náklady a nemusíte vylévat z klimatizace kondenzovanou vodu, což u těch mobilních levnějších někdy bývá.
Dále je dělíme dle typu umístění na tři druhy. Stropní klimatizace – jsou nainstalovány pod strop, obvykle se zasadí do stropních podhledů. Nástěnné klimatizace – obvykle co nejvýše to jde na svislé stěny. A nakonec Parapetní a podstropní klimatizace – instalují se tam, kde je opravdu málo místa nebo kde nelze mít nástěnnou jednotku. Lze je nainstalovat jak horizontálně, tak vertikálně – pod parapet nebo pod strop.
Jednotlivé druhy klimatizací (zdroj:
Výkon
Koukneme se tedy konkrétně na to, jak jsou na tom s výkonem, a která by mohla být ta pravá pro vás. Pokud už vybíráte klimatizaci, výkon je důležitý. Sledujte tedy maximální doporučený objem místnosti, kterou bude klimatizace schopna ochladit. Zde platí obyčejné pravidlo. Čím větší je místnost, tím větší musí být výkon. Obvyklý výkon je okolo 2,6 kW a dokáže tak ochladit prostor s objemem 70 m3. Jde však o normální místnost bez tepelných zisků.
To znamená například do obývacího pokoje nebo ložnice, ne do kuchyně. Ovšem u v tomto případě pozor! Pokud budete pořizovat klimatizaci do obývacího pokoje, který je z největší části prosklený, budete potřebovat silnější klimatizační jednotku, protože se skrze okna dostává velké množství tepla. To platí i o místnostech, kde máte velké množství spotřebičů s velkým odběrem.
Zde totiž bude vznikat teplo díky vaření – použití sporáku nebo trouby. Do této místnosti budete muset pořídit silnější klimatizaci, která zvládne i tyto tepelné zisky.
Hlučnost
Opět bude záležet na každém modelu, proto je hlučnost obvykle individuálnější, ale obecně platí, že u mobilních klimatizačních jednotek se průměrně hlučnost pohybuje mezi 50 a 60 dB, což v porovnání znamená hluk při průměrné hlasitosti puštěné televize.
Zabudované jsou oproti tomu tišší a vy tak nemusíte poslouchat hluk i u vás doma. Obvykle se hlučnost u těchto klimatizací pohybuje kolem 20 dB, což odpovídá hlasitostí zvuku tikajících hodin. Vidíme zde i výrazně nižší hodnoty a to skoro o jednu třetinu.
Tikající hodiny
Funkce
Je důležité, abyste nemysleli jen na to, kolik toho umí a jak hlučná ve skutečnosti je, ale i jaké funkce vám může nabídnout a zda vám bude stačit.
Funkce Sleep – udržuje příjemné klima pro pohodlný spánek
– udržuje příjemné klima pro pohodlný spánek Funkce Dry – udržuje vlhkost i pokojovou teplotu na předem nastavený komfort, někdy nazýváno odvlhčování
– udržuje vlhkost i pokojovou teplotu na předem nastavený komfort, někdy nazýváno odvlhčování Režim Auto – automaticky optimalizuje provozní režim pro komfortní pohodlí
– automaticky optimalizuje provozní režim pro komfortní pohodlí Funkce časovače – zapne i vypne klimatizaci před vaším příchodem z práce, tudíž zapne se nebo vypne v předem nastavenou hodinu nebo denní dobu
– zapne i vypne klimatizaci před vaším příchodem z práce, tudíž zapne se nebo vypne v předem nastavenou hodinu nebo denní dobu Led display – ukazuje aktuální/skutečnou pokojovou teplotu a nastavený provozní režim
– ukazuje aktuální/skutečnou pokojovou teplotu a nastavený provozní režim Funkce topení – nenahrazuje topení v zimě, ideální do jarních či podzimních sychravých dnů, kdy teplota venku není ještě na klasické topení
– nenahrazuje topení v zimě, ideální do jarních či podzimních sychravých dnů, kdy teplota venku není ještě na klasické topení Funkce automatického resetování – pokud vypadne elektrický proud, přístroj se zapne v režimu, který byl nastaven před výpadkem
– pokud vypadne elektrický proud, přístroj se zapne v režimu, který byl nastaven před výpadkem U moderních mobilních klimatizací se už nemusí vylévat nádržka na kondenzovanou vodu, mají funkci na odpařování kondenzátu
Funkce automatického vnitřního čištění nebo sušení – zamezení zbytkové vlhkosti a následné tvorbě plísní
– zamezení zbytkové vlhkosti a následné tvorbě plísní Multifunkční ovladač – ovládání na dálku
– ovládání na dálku Dětská pojistka – velmi dobrá a užitečná funkce, pokud máte doma malé ratolesti
Klimatizace do domu
Pokud jsme se tedy dobrali k tomu, že jsme zjistili všechny důležité parametry, můžeme pokračovat v dalších, které jsou podstatné při výběru domácí klimatizace. I tyto body jsou důležité, avšak v domech jsou obvykle znatelnější.
Vzhled
Možná si říkáte, že to je maličkost a že vám vlastně nějak extra nevadí, jak bude vypadat, ale neházejte tento bod za hlavu! Klimatizace hlavně tedy ta nástěnná není sama o sobě malý přístroj a bude dost výrazný v interiéru. Můžete si vybrat mezi klasickými jako je bílá (ta je obvykle nejlevnější).
Ovšem můžete naleznout i u levnějších výrobců modely, které už na první pohled nevypadají jako nevzhledná krabice. Pokud se ale zařadíte mezi náročnější zákazníky, můžete si vybrat ze širokého sortimentu známých značek jako Panasonic, Toshiba, LG nebo například Fujitsu.
I takto vypadá klimatizace od LG. (zdroj:
Spotřeba energie
Jak již bylo zmíněno, levnější klimatizace neznamená zaručeně výhru. Obvykle jsou u ní vyšší náklady na provoz a spotřebu energie. Většina klimatizací je ovšem zařazena do energetické třídy A++ a výše. Zároveň ale pokud kupujete modernější klimatizaci, je obvykle i ekologičtější. Nejnovější ekologickým chladivem pro plnění klimatizace je chladivo R32. Nové modely mají navíc venkovní jednotku, jsou také méně hlučné a mají zdaleka menší kompresor a tudíž i nižší obsah používaného chladiva.
Pokud se budeme bavit o návratnosti, záleží na tom, jak často ji budete využívat. Určitě se nevyplatí investovat do nejdražší klimatizace, pokud ji budete používat pouze přes léto. Ale pokud máte v domě v podkroví pracovnu, kde pracujete každý den, určitě ji využijete a oceníte více. V tom případě bude návratnost rychlejší než v předchozím případě.
Výkon a spotřebu samozřejmě můžete ovlivnit i vy. Záleží jaký teplotní rozdíl mezi venkovní a pokojovou teplotou nastavíte. Pokud nastavíte velký rozdíl, je jasné, že klimatizace poběží na plný výkon a spotřeba bude vysoká. Ovšem pokud budete pouze při tropických vedrech (cca 15 dní v roce ČR) používat klimatizaci na plný výkon a ostatní dny pouze střední, budete mít nízkou spotřebu zaručenou.
Navíc pokud má chladící okruh nachlazeno, výkon kompresoru se automaticky sníží. Jak již bylo zmíněno, s klimatizací se dá i do určité míry topit. Porovnání s plynovým kotlem a klimatizace (tepelného čerpadla) je spotřeba energie o 50% nižší. To stejné platí i u klimatizace a topení přímotopy, kde je spotřeba o 70% nižší.
Mobilní klimatizace těsnění (zdroj:
Mobilní klimatizace a přenosné klimatizace
Mobilní klimatizace bez venkovní jednotky je vhodné pro prostory, kde není možné provést stavební úpravy. Ať už se jedná o pronájem nebo stavební buňky, či dokonce památkové budovy. Zapojení je velice jednoduché. Jednotku zapojíte do elektrické sítě, hadici s odvodem horkého vzduchu poté odvedete před otvor ve zdi nebo okno. A to je vše. Žádné dlouhé instalace ani přípravy. Pokud byla přepravovaná ve vodorovné nebo šikmé poloze, nechte ji alespoň 12 hodin odstát ve svislé poloze před tím, než ji zapnete. Steče chladivo, které nateklo do kompresoru
Na rozdíl od toho, jsou bohužel klimatizace bez venkovní jednotky hlučnější, ale na druhou stranu můžete najít i energeticky nenáročné modely, které jsou dost tiché. Jsou vhodné jako pokojové klimatizace, které mají velikost 10 – 40 m2 v závislosti na určitém modelu, zateplení nebo výšky stropu.
Jaké jsou hlavní výhody? Mají nízké pořizovací náklady, dají se lehce přemístit a také můžete je zprovoznit a snadno ovládat sami. Jaká je instalace? Velmi jednoduchá a zvládnete ji sami. Přibalenou hadici pouze zacvaknete do koncovek, natáhnete na délku, kterou potřebujete. Jeden konec nasadíte přímo na přístroj a druhý do lišty, kterou vsadíte do okna nebo předem připraveného otvoru.
Ve videu uvidíte jak mobilní jednotku složit a připravit na zapnutí
Chladící jednotka
Chladící jednotky se dělí na splitové a multisplitové. Pojďme se tedy věnovat té splitové.
Splitová, také nazvaná jako dělená klimatizace s venkovní a vnitřní jednotkou je v současné době nejpoužívanějším typem, který nabízí mnoho zajímavých funkcí. Na rozdíl od multisplitové má na sobě zapojenou pouze jednu jednotku. Hodí se tak ho bytu nebo do kanceláře a menšího domečku.
Hlavní výhodou je nízká hlučnost, vysoký výkon, nevyžaduje tolik místa a může být téměř kdekoliv. Lze ji ovládat dálkově z telefonu přes chytrou domácnost. Je ideální i pro alergiky, má filtry pro zachycení prachu, virů, bakterií a jiných nežádoucích látek.
Multisplitová má větší výhodu v tom, že je na ni napojeno hned několik vnitřních jednotek, které jsou umístěny v různých místnostech. Jsou ideální do velkých domů, firemních budovách nebo velkých bytech, nemusíte mít totiž několik venkovních jednotek, ale pouze jednu, která pojme všechny uvnitř. Jednotlivé jednotky jsou individuálně nastavitelné a řiditelné, ovšem musí pracovat ve stejném režimu – buď chlazení nebo vytápění. Skvělé je i to, že lze další jednotky postupně naplňovat a nezáleží na tom, v jakém jsou typu (nástěnné, stropní nebo podparapetní).
Hlavní výhody jsou stejné jako u splitových, navíc mají ale i tu výhodu, že k venkovní jednotce je možné připojit 3-5 vnitřních jednotek. Každou je navíc možno nastavit jakkoli nezávisle na ostatních a nastavení individuální teploty na každé. Jednotky mohou být instalovány i následně.
Vypadá to takto – dvě vnitřní jednotky se napojí do jedné venkovní
(zdroj:
Oprava a údržba
Aby vám chladící jednotka správně fungovala, je důležité, aby byla pravidelně kontrolována. Pokud máte jednu takovou doma, je dobré zavolat specializovanou firmu, která vše řádně zkontroluje a případně opraví. Pro delší životnost je důležité, aby se nechávala čistit od mechanických nečistot, které jsou zachycené ve výměnících chladu a dále vyměnili filtry, pokud je daná jednotka má.
Během prohlídky se provádí i dezinfekce klimatizace a tím zneškodnění bakteriálních zárodků, aby se zabránilo zápachu. Dále vám zkontrolují netěsnosti v chladícím okruhu, klimatizaci doplní. Pokud si kladete otázku jak často takovou klimatizaci nechat zkontrolovat, tak je ideální alespoň jednou ročně.
Některé problémy můžete vidět i vy, ať už je to nedostatečné chlazení nebo například silný nános prachu v chladící jednotce, v tom případě zavolejte na pomoc odborníky. NIKDY neopravujte nebo nestrkejte předměty do chladící jednotky. Pokud máte pocit, že je v chladící jednotce závada, určitě zavolejte odborníky, kteří udělají kompletní diagnostiku závad za pomoci zapojení měřících přístrojů.
Tip: Chladící jednotku si nechte vyčistit a zkontrolovat v zimním období, vyhnete se tak dlouhé čekací lhůtě.
Nejlepší klimatizace
A jakou klimatizaci tedy pořídit? Pokud si stále nejste jisti, koukněte se na toto srovnání, které by vám mohlo malinko napomoci k rozhodování. Pokud si chcete projít celkovou recenzi jednotlivých produktů, klikněte na tento odkaz a sjeďte pod obrázek směrem dolů. Zde najdete recenzi jednotlivých klimatizacích níže.
Mobilní klimatizace do 10 000 Kč – Gorenje KAM 26 THP
Mobilní klimatizace od 10 000 Kč – Sinclair AMC-14P
Nástěnné klimatizace do 20 000 Kč – Sinclair Ray ASH-09BIR
Nástěnné klimatizace od 20 000 Kč – Midea/Comfee 3D-27K TRIO
Okenní – Daitsu GJC 12AF
(zdroj:
Nezapomínejme, že pokud objednáváte jinou než mobilní klimatizaci, budete potřebovat někoho, kdo celý stroj dá do pohybu. Montážník je specializovaný člověk a proto se nezkoušejte vpasovat do jeho role a klimatizaci zapojovat sami. Instalace samotná je samozřejmě další výdaj, který je nutné započítat do investic ke klimatizaci.
Pokud se něco stane s vaší klimatizací a byla provedena montáž od specializované osoby, je jejich povinnost za následek nést zodpovědnost. Pokud si koupíte dražší klimatizaci a zvolíte nejlevnější montážníky, můžete mnohdy narazit a proto je dobré i tento krok promyslet dopředu. Záruka je nedílná část montáže i samotného produktu.
Výhody a nevýhody klimatizace
Dostali jsme se celkovou rekapitulaci a zvážení výhod a nevýhod klimatizace v domě nebo bytě.
Výhody
vhodné pro alergiky na prach
sníží, některé i zvýší teplotu v pokoji
umí pracovat s vlhkostí, kterou aktivně snižují
mají speciální filtry, které zachytávají baterie a viry
jsou i designové
některé typy nejsou náročné na energie
dají se dát téměř kdekoliv
multisplitové mohou mít pouze jednu venkovní jednotku
ovládat je můžete přes chytrou domácnost odkudkoliv
Nevýhody
některé mobilní jsou nákladnější na provoz
hlučnost
velikost a barva
potřebuje pravidelný servis
vyšší pořizovací cena
při nevhodném použití může způsobit nachlazení
Líbil se vám článek? To jsme rádi, nechte si poslat další …
Leave a Reply