Popularita herních konzolí rok od roku roste. Dávno už se nejedná pouze o zábavu dětí a teenagerů, ale stále častěji si tato elektronika získává také srdce dospělých hráčů. Moderní herní konzole se přitom v mnohém začínají blížit herním počítačům. Ať už proto uvažujete o koupi kapesní nebo stolní herní konzole, v našem článku vám poradíme, jak vybrat ten správný model přesně pro vás. Součástí článku je také velký srovnávací test nejoblíbenějších konzolí.
Test herních konzolí 2021
Název Typ Displej Velikost displeje (palce) Rozlišení displeje (v px) Procesor Grafický výkon (TFLOPs) Podpora 4K rozlišení 1. Sony PlayStation 4 Pro stolní ne - - osmijádrový AMD Jaguar taktovaný na 2,13 GHz 4,2 ano 2. Microsoft Xbox One X stolní ne - - osmijádrový AMD Jaguar taktovaný na 2.3 GHz 6 ano 3. Nintendo Switch hybridní ano 6,2 1280 x 720 čtyřjádrový procesor Nvidia Tegra X1 taktovaný na 1 GHz 1,1 ne 4. Sony PlayStation 4 Slim stolní ne - - osmijádrový AMD Jaguar taktovaný na 1,6 GHz 1,84 ne 5. Microsoft Xbox One S stolní ne - - osmijádrový procesor AMD Jaguar taktovaný na 1.75 GHz 1,4 ano
Název Operační paměť Typ úložiště Kapacita úložiště Blu-Ray Wi-Fi Bluetooth 1. Sony PlayStation 4 Pro 1 GB DDR3 RAM, 8 GB GDDR5 RAM HDD 1 TB ano ano ano 2. Microsoft Xbox One X 12 GB GDDR5 RAM HDD 1 TB ano ano ano 3. Nintendo Switch 4 GB LPDDR4 RAM HDD, microSD až 2 TB ne ano ano 4. Sony PlayStation 4 Slim 8 GB GDDR5 RAM HDD 500 GB / 1 TB ano ano ano 5. Microsoft Xbox One S 8 GB DDR3 RAM, 32 MB eSRAM HDD 1 TB / 2 TB ano ano ano
Název HDMI USB AUX Optický výstup Rozměry (v cm) Hmotnost (kg) 1. Sony PlayStation 4 Pro ano ano ano ano 29,5 x 5,5 x 32,7 3,3 2. Microsoft Xbox One X ano ano ano ano 24 x 6 x 30 3,8 3. Nintendo Switch ano ano ano ne 23,9 x 1,4 x 10,2 0,4 4. Sony PlayStation 4 Slim ano ano ano ne 26,4 x 3,9 x 28,8 2,1 5. Microsoft Xbox One S ano ano ano ano 23,1 x 6,3 x 29,7 2,6
Počítač nebo herní konzoli
Pokud ještě nejste zcela rozhodnutí, zda si herní konzoli pořídíte a přemýšlíte, že se spokojíte pouze s počítačem na práci nebo naopak uvažujete o koupi herního počítače, tak právě pro vás je tato kapitolka. Seznámíme vás v ní s hlavními pozitivy a negativy počítačů i herních konzolí, a zodpovíme tak základní otázku, které zařízení je pro hraní her lepší.
Počítač
Hlavní výhodou počítače (zpravidla herního) jsou široké možnosti jeho využití – hodí se jak pro hraní her, tak i pro běžnou práci a jiné činnosti. Velkou a často zmiňovanou výhodou je také skutečnost, že herní tituly někdy vycházejí nejdříve pro počítačové hráče, a až poté pro konzole. Neoddiskutovatelná je také výrazně nižší cena her. A v některých případech se lze u her určených pro počítače setkat také s lepším grafickým zpracováním.
Mezi výhody lze zařadit také lepší kontrolu nad hardwarovým vybavením a snazší možnosti jeho vylepšování. Některé hardwarové konfigurace ale mohou být také naopak nežádoucí, jelikož kvůli nim nemusí být možné spustit jakoukoli hru (hra je jednoduše moc náročná na výkon počítače). Navíc jsou počítače poměrně snadno napadnutelné viry.
Zásadní nevýhodou u běžného počítače je tudíž nekompatibilita některých her a příliš nízký výkon, který není pro hraní dostatečný. A rozhodně stojí za zmínku i velmi vysoká pořizovací cena kvalitních herních počítačů (obvykle od 30 000 Kč výše). Životnost takového počítače je přitom výrazně nižší než životnost konzole.
Herní konzole
Herní konzole jsou jedinečné v tom, že se nemusíte o nic starat – jednoduše hru zasunete do konzole a můžete se ihned pustit do hraní. Odpadá tedy řešení jakékoli nekompatibility či slabého výkonu (hra je totiž vytvořena konzoli přímo na míru). Do budoucna se navíc nemusíte starat o to, zda na konzoli novější hru spustíte (tato zařízení téměř nestárnou a díky zpětné kompatibilitě lze hru bez problémů spustit minimálně na dvou po sobě následujících modelech). Hardwarová uzavřenost konzolí obvykle zaručuje kompatibilitu se všemi hrami.
Velkou výhodou je také nižší pořizovací cena konzole, kterou se výrobci snaží zajistit cenovou dostupnost pro co největší počet zákazníků. Mnoho velkých výrobců tak na prodeji samotných konzolí prodělává a zisk plyne až z prodeje (obvykle výrazně dražších) her a příslušenství.
Mezi další pozitiva konzolí patří vyšší životnost, energeticky méně náročný provoz, bezpečnost (nemohou být napadeny škodlivými viry) a zejména komfort, který při hraní poskytují. Zpravidla jsou totiž opatřeny speciálním ovladačem (tzv. gamepadem), který nabízí oproti počítačové myši a klávesnici daleko větší herní možnosti.
Zásadní nevýhodu těchto zařízení je to, že hry pro konzole jsou výrazně dražší (až o polovinu) a vycházejí o něco později než hry určené pro počítačové hráče (na druhou stranu vycházejí i exkluzivní tituly pouze pro herní konzole). Negativem je také zpoplatnění síťových služeb (obvykle je nutné platit členství).
Poslední drobnou nevýhodou je také to, že konzole nenabízí další funkce (jako počítač). Přesto lze na většině nových konzolí přehrávat filmy na Blu-Ray discích nebo sledovat YouTube, Netflix nebo Spotify. Některé lze bez problémů používat místo klasického tabletu.
Výhody a nevýhody (herních) počítačů vs. herních konzolí
Výhody Nevýhody Počítač více funkcí, nižší pořizovací cena her, hry vycházejí dříve, obvykle lepší grafické zpracování vysoká pořizovací cena herního počítače, nízká životnost, nebezpečí virů, nekompatibilita některých her Herní konzole ergonomie, zaručená grafická kvalita, plynulost a kompatibilita her, exkluzivní herní tituly, snadná instalace a obsluha, nižší pořizovací cena konzole vysoká pořizovací cena her, hry vychází později, méně funkcí, zpoplatnění síťových služeb
Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud patříte mezi vášnivé hráče, rozhodně se vyplatí pořídit herní konzoli.
Základní rozdělení: stolní a kapesní konzole
Herní zařízení lze rozdělit do dvou základních kategorií: na stolní a kapesní. Lze přitom říci, že stolní konzole jsou určeny pro použití spolu s nějakým typem zobrazovacího zařízení (televizorem, monitorem), zatímco kapesní modely disponují vestavěným displejem, a fungují tedy jako samostatná zařízení.
Stolní herní konzole
Jak již bylo řečeno výše, stolní herní konzole jsou určeny pro připojení k TV nebo monitoru. Dalším typickým znakem jsou větší rozměry, přítomnost DVD mechaniky a konektorů (pro připojení ovladačů). Obvykle lze tato zařízení také připojit k internetové síti, a kombinovat hraní se sociálními sítěmi nebo hry stahovat přímo z internetu.
Stolní zařízení patří mezi nejčastější a většina vášnivých hráčů jim dává přednost. Přeci jen nabízí lepší zážitek ze hry, můžete na nich hrát libovolnou hru (akční, adventury, strategické, závodní, logické apod.), a to i ve více lidech. Některé modely dokonce umožňují hraní s pomocí pohybové kamery, která snímá pohyby hráče.
Kapesní herní konzole
Již z názvu je patrné, že kapesní modely jsou menší přenosná zařízení ideální pro použití na cestách. Jde o herní konzole do ruky vybavené displejem a ovládacími tlačítky, označované někdy také jako tzv. handheldy. K jejich chodu tedy nepotřebujete žádné příslušenství (ani televizor či monitor). V případě potřeby konzoli schováte do kapsy nebo kabelky. Velikost displeje se různí – na trhu jsou modely s úhlopříčkou 2,5 “ (s rozlišením 400 x 240 px), ale i zařízení s úhlopříčkou větší než 5 “ (a s rozlišením až 1280 x 720 px).
Kapesní konzole mohou být buď jednoúčelové, což znamená, že v nich jsou hry již dopředu nainstalované a nelze přidávat další tituly. Anebo klasické, které umožňují dodatečnou instalaci her (výběr je přitom dostatečně široký, často dokonce širší než pro stolní modely). Samozřejmou součástí je také sluchátkový konektor (3,5 mm Jack), díky němuž hrou (případně sledováním filmů či poslechem hudby) nerušíte okolí.
Výhodou je kromě kompaktnosti také nízká pořizovací cena. Myslet však musíte na výměnu baterií či jejich dobíjení. Kapesní herní konzole však v posledních letech doslova vytlačily chytré mobilní telefony.
Nejoblíbenější modely herních konzolí
Většina uživatelů již obvykle dopředu ví, zda si pořídí stolní nebo kapesní herní konzoli, problém však většinou nastane při výběru konkrétního modelu.
Na trhu dlouhodobě dominují tři hlavní výrobci: Sony, Microsoft a Nintendo. Níže vám proto představíme herní konzole, které jsou (nebo byly) považovány za vůbec nejlepší.
Sony PlayStation
Oblíbený model PlayStation patří mezi klasiku. V současné době jsou žádané zejména nejnovější herní konzole PlayStation 4 Pro (PS4 Pro) a PlayStation 4 Slim (PS4 Slim), stále oblíbená je také PlayStation 4 (PS4), případně o něco starší PlayStation 3 (PS3) či kapesní herní konzole PlayStation Vita (PS Vita), která vystřídala oblíbený model PlayStation Portable (PSP). Vydání vysoce výkonného modelu PlayStation 5 (PS5) vyšlo v listopadu 2020.
Vzhledem k dlouhé historii tohoto modelu můžete u všech modelů počítat s vynikající podporou nejrůznějších her a propracovaným multiplayerem (se službou PlayStation NetWork). Hry lze buď zakoupit na Blu-Ray nosičích nebo v digitální podobě online v obchodě PlayStation Store. Pro hraní s dalšími hráči přes internet (tzv. multiplayer) je potřeba mít předplacenou službu PlayStation Plus. Členům poté Sony každý měsíc nabízí stažení několika her zdarma či slevové akce v digitálním obchodě.
Obrovskou výhodou herních konzolí od Sony je možnost připojení virtuální helmy PlayStation VR (pro modely PS4 Pro a PS4 Slim). Virtuální realita přitom ve světě konzolí ještě rozhodně nepatří mezi standard (např. momentálně nejvýkonnější konzole Xbox One X ji nemá). Virtuální helma od Sony přitom překvapí cenovou dostupností i kvalitou zobrazení (alespoň do té míry, že scény jsou dostatečně uvěřitelné). Jedinou nevýhodou je stále poměrně nízký počet her, které si lze ve VR zahrát.
PlayStation 4 Pro
PS4 Pro je nejnovější model (modernizovaná verze PS4), která v době svého vydání patřila mezi nejvýkonnější herní konzole na světě (za krátkou dobu však byla překonána modelem Xbox One X). Mezi hlavní přednosti tohoto přístroje patří zejména:
vynikající grafika podporující rozlišení 4K (3840 × 2160 px) a technologii HDR,
vysoký výkon (osmijádrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 2.13 GHz),
možnost připojení pohybového senzoru PS4 EYE Camera,
možnost připojení PlayStation VR (virtuální helmy),
ergonomický ovladač DualShock 4.
Pro koho je PS4 Pro vhodný: Velmi nároční uživatelé, kteří ocení nativní 4K rozlišení (vlastní 4K TV), případně využijí virtuální helmu a kterým nevadí vyšší pořizovací cena.
PlayStation 4 Slim
Model PS4 Slim je vylepšenou verzí PS4, oproti níž je výrazně menší (téměř o polovinu), tišší, úspornější a disponuje rychlejším připojením. Pořídíte jej za výrazně nižší cenu než PS4 Pro, na rozdíl od něj ale nepodporuje 4K rozlišení. Počítat však můžete s:
dobrou grafikou podporující Full HD rozlišení (1920 × 1080 px), HDR (po aktualizaci firmware),
vysokým výkonem (osmijádrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 1.6 GHz),
možností připojení pohybového senzoru PS4 EYE Camera,
možností připojení PlayStation VR (virtuální helmy),
ergonomickým ovladačem DualShock 4.
Pro koho je PS4 Slim vhodný: Běžní uživatelé, kteří nevyužijí 4K rozlišení, ale ocení kvalitní zařízení.
PlayStation 4
PS4 patřil ve své době mezi nejlepší model na trhu, a přestože se jedná o zhruba šest let staré zařízení, své spokojené zákazníky si stále najde. Oproti PS3 je vybaven speciálním ovladačem DualShock 4 a snímačem pohybu PlayStation EYE. Očekávat tedy můžete:
dobrou grafiku podporující Full HD rozlišení (1920 × 1080 px), HDR (po aktualizaci firmware),
vysoký výkon (osmijádrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 1.6 GHz)
možnost připojení pohybového senzoru PS4 EYE Camera,
ergonomický ovladač DualShock 4.
Pro koho je PS4 vhodný: Nenároční uživatelé, sběratelé.
PlayStation 3
Starší model PS3 (v modifikacích PlayStation 3 Fat, PlayStation 3 Slim a PlayStation 3 Super Slim) v současné době seženete pouze v bazarech, případně tuto herní konzoli zakoupíte jako tzv. repasovanou (což znamená, že jde o použitý a renovovaný přístroj).
Hlavní výhodou tohoto modelu je nižší pořizovací cena. Počítat však můžete pouze s HD rozlišením (1 280 x 720 px). Přesto i na tomto zařízení stále přehrajete spoustu kvalitních her různých žánrů.
Pro koho je PS3 vhodný: Velmi nenároční uživatelé, kteří preferují zejména nízkou pořizovací cenu, sběratelé.
PlayStation Vita
Kapesní herní konzole PS Vita také patří mezi téměř nesmrtelné modely, které se na trhu už nějaký ten pátek pohybují (a to dokonce neuvěřitelných 7 let). Zakoupíte ji však pouze v repasované podobě nebo z druhé ruky. Samozřejmostí je větší dotykový 5″ OLED displej a poměrně rozsáhlá podpora nejrůznějších her (pro PS4 a PS3).
Pro koho je PS3 Vita vhodný: Velmi nenároční uživatelé, sběratelé.
Microsoft Xbox
Společnost Microsoft stojí kromě jiného také za vývojem vynikajících herních zařízení. Oblíbené jsou zejména dva modely: Xbox One X a Xbox One S. Mezi staršími herními konzolemi vyniká především Xbox One a Xbox 360 (a jeho Slim verze). V listopadu 2020 dorazila novinka od Microsoftu: herní konzole Series X. Bude se jednat o jedinečné zařízení konkurující Sony PS5.
Pro Xboxy je typická hardwarová i softwarová rozšiřitelnost, což znamená, že do konzole můžete přidat vlastní pevný disk, používat libovolnou myš, klávesnici a podobně. U všech modelů Xbox One i Xbox 360 lze využít také Xbox Game Pass (zpoplatněný), díky němuž získáte přístup ke stovkám známých her. Nakupovat hry doporučujeme v digitálním obchodě Xbox Store.
Mnoho hráčů jistě ocení také zpětnou kompatibilitu, která umožňuje bez problémů spustit i hry předchozí generace (tedy z Xboxu 360). Pokud si proto rádi zavzpomínáte, stačí si pořídit Xbox Game Pass.
Pro vybrané herní tituly nabízí Microsoft také službu Play Anywhere, v jejímž rámci lze hru hrát jak na Xboxu One, tak i na počítači (s OP Windows 10). Mezi jednotlivými platformami lze navíc sdílet všechny podrobnosti (např. uložené pozice), díky čemuž můžete hrát střídavě na konzoli i počítači.
Ani u nového Xboxu One X ale nemůžete počítat s VR helmou. Na virtuální realitu si u herních konzolí od Microsoftu asi budeme muset ještě počkat.
Xbox One X
V současné době (léto 2019) je Xbox One X nejvýkonnější herní konzole na trhu. Oproti předchozí verzi Xbox One S nabízí nejen vyšší výkon, ale především také hraní her v nativním 4K rozlišení (Xbox One S disponuje pouze upscalovaným 4K). Samozřejmostí je také možnost přehrávání filmů na Ultra HD Blu-Ray. Připojení pohybového senzoru Kinect je možné pouze po zakoupení speciálního adaptéru.
Hlavní předností herní konzole Xbox One X oproti PlayStation 4 Pro je právě vyšší kvalita a plynulost obrazu ve 4K (při nativním 4K si udrží plynulost 60 snímků za vteřinu, což je vynikající výsledek). Pořizovací cena obou přístrojů je přitom srovnatelná.
Mezi hlavní přednosti a možnosti modelu Xbox One X patří:
vynikající grafika podporující nativní rozlišení 4K (3840 × 2160 px) a technologie HDR,
vynikající plynulost obrazu,
vynikající výkon (osmijádrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 2.3 GHz),
možnost použít ovladače i k počítači,
zpětná kompatibilita (lze hrát i mnoho starých her),
možnost připojení pohybového senzoru Kinect V2 (druhé generace) pomocí adaptéru.
Pro koho je Xbox One X vhodný: Pro velmi náročné hráče, kteří upřednostňují vynikající plynulost a vysokou kvalitu obrazu (4K), ale nevyžadují VR.
Xbox One S
Xbox One S je předchůdce Xboxu One X. Počítat musíte s nižším výkonem (nevyrovná se ani konkurenční konzoli PlayStation 4 Pro) a pouze upscalovaným 4K rozlišením. To znamená, že na rozdíl od nativního rozlišení je obraz do tohoto rozlišení dopočítán z nižšího rozlišení. Kvalita obrazu je tudíž nižší a nerovná se nativnímu 4K rozlišení. Výhodou oproti modelu One X je ale nižší pořizovací cena. Potěší také podpora pohybového senzoru Kinect.
Od této konzole můžete očekávat:
velmi dobrou grafiku podporující upscalované 4K rozlišení a technologii HDR,
dobrou plynulost obrazu,
dobrou plynulost obrazu, dobrý výkon (osmijádrový AMD Jaguar taktovaný na 1,75 GHz),
možnost použít ovladače i k počítači,
zpětná kompatibilita (lze hrát i mnoho starých her),
možnost připojení pohybového senzoru Kinect V2 (druhé generace).
Pro koho je Xbox One S vhodný: Náročnější uživatelé, kterým vyhovuje standard a přijatelná pořizovací cena.
Xbox 360
Xbox 360 je v současnosti již zastaralý model, který seženete v bazarech nebo prodejnách s repasovanou elektronikou. Svým výkonem i rozlišením (pouze HD) se nemůže rovnat výše zmíněným přístrojům, ale i přesto na něm lze stále přehrát tisícovky her nejrůznějších žánrů. Jeho největší výhodou je nízká pořizovací cena a příjemně nízké ceny her. Dokoupit můžete také pohybový senzor Kinect.
Pro koho je Xbox 360 vhodný: Velmi nenároční uživatelé, sběratelé.
Series X
Tato next-gen Xbox herní konzole vyšla v listopadu 2020. Čím hráče překvapí? Přestože si Microsoft podrobnosti nechává pro sebe, toto zařízení má být 4x výkonnější než v současnosti nejvýkonnější model Xbox One X, bude disponovat až 120 snímky za sekundu (FPS), 8K rozlišením, speciálním grafickým procesorem AMD pro Zen 2 a SSD diskem (podobně jako PS5), díky čemuž dojde k výraznému zkrácení doby načítání a až 40 násobnému zrychlení.
Ačkoli se jedná o ohromující hodnoty, je potřeba si uvědomit, že rozlišení 8K sice možné bude, ale rozhodně ne současně se 120 FPS. Předpokládáme proto, že nejvyšší rozlišení bude zpočátku určeno pouze pro méně náročné tituly (podobně jako tomu bylo s rozlišením 4K a 60 FPS). Věříme ale, že většina herních titulů bez problémů zvládne nativní rozlišení 4K a 60 FPS, což je velmi slušný výkon.
Nintendo
Mezi přední výrobce herních konzolí patří bezesporu také Nintendo (mnozí nadšenci jistě rádi zavzpomínají na kapesní hit roku 1989 – Game Boy). Oblíbená značka se dvěma výše uvedenými nejen v lecčems drží krok, ale v některých ohledech je dokonce o krok napřed. Nintendo totiž přichází s celou řadou novinek. Mezi ty nejzajímavější patří např. speciální ovladač s druhým displejem nebo 3D displej. Více o těchto vylepšeních si povíme u jednotlivých modelů.
Nintendo přitom nezapomnělo ani na virtuální realitu, kterou lze zprostředkovat pomocí speciálního virtuálního setu Nintendo Labo (pro Nintendo Switch). Ten se však kromě poměrně nízké pořizovací ceny od klasických VR brýlí výrazně liší. Jedná se totiž o kartonové příslušenství, které si hráč musí před použitím sám složit. K mání je celkem šest různých souprav. Samozřejmostí u Nintenda je také pohybový senzor.
Nejoblíbenější modely herních konzolí od Nintenda jsou tři: hybridní Nintendo Switch, kapesní New Nintendo 3DS XL a starší Nintendo Wii U.
Nintendo Switch
Switch je nejnovější model od Nintenda (přestože byl vydán již v roce 2017). Na rozdíl od PlayStationů a Xboxů je Switch tzv. hybridní herní konzole, což znamená, že s ní můžete hrát jak doma u televize, tak třeba i v autobuse cestou do školy nebo práce. Tento model totiž disponuje jak vlastním dotykovým displejem (o úhlopříčce 6,2 „), tak i dokovací stanicí a ovladačem Joy-Con. Po vložení do dokovací stanice proto lze toto zařízení připojit k televizoru a využít je jako klasickou stolní konzoli. Součástí základní výbavy jsou také dva ovladače, díky čemuž si můžete snadno vychutnat hru ve dvou.
V čem ale za modely PlayStation 4 a Xbox One zaostává je slabší hardwarová výbava. Po připojení k televizoru je maximální rozlišení obrazu Full HD (1920 × 1080 px), při kapesním použití pouze HD (1280 × 720 px). Musíte proto počítat s horší grafikou.
Dalším negativem je poměrně omezená nabídka online služeb (např. nenabízí neherní aplikace). V digitálním obchodě Nintendo eShop také nenajdete příliš mnoho slev a akcí. Cena her pro Switch je ale srovnatelná jako pro PS4 nebo Xbox One.
S čím tedy můžete u Switche počítat:
grafika podporující Full HD rozlišení (1920 × 1080 px) pro TV a HD rozlišení (1280 × 720 px) pro kapesní využití,
výkon (čtyřjádrový Nvidia Tegra X1 taktovaný na 1 GHz),
možnost připojení gyroskopického pohybového senzoru,
možnost připojení VR setu Labo,
dva Joy-Con ovladače,
dokovací stanice pro připojení k TV.
Pro koho je Nintendo Switch vhodný: Náročnější hráči, kteří si hru rádi vychutnají jak doma, tak i na cestách.
New Nintendo 3DS XL
New Nintendo 3DS XL navazuje na starší generaci přenosných (kapesních) herních konzolí Nintendo 3DS XL a Nintendo 3DS. Pyšní se dvěma displeji, z nichž horní (o úhlopříčce 4.8 „) umí zobrazit 3D efekty bez použití speciálních 3D brýlí a dalšího příslušenství (tuto funkci lze také vypnout). Spodní displej o úhlopříčce 4.1 “ lze ovládat dotykově pomocí dodaného stylusu.
Přístroji nechybí ani speciální technologie sledování očních pohybů, díky níž dochází k vylepšení zobrazení 3D efektů, rozšířená zpětná kompatibilita (Nintendo DSi), fotoaparát, možnost připojení přes Wi-Fi či přehrávání multimediálních souborů.
Nově došlo k vylepšení ovládacích prvků (C-Stick a zadní tlačítka ZR a ZL), díky čemuž je ovládání výrazně pohodlnější. Oproti předchozí generaci potěší také vyšší výkon, kapacita paměti i výkonnější baterie. Bohužel nabíječku musíte dokoupit samostatně, jelikož není součástí balení.
Co tedy můžete očekávat:
dva displeje: horní 3D displej (rozlišení 800 × 240 px), spodní dotykový displej (320 x 240 px),
slušný výkon (čtyřjádrový ARM11 MPCore taktovaný na 268 MHz),
speciální 3D efekty.
Pro koho je New Nintendo 3DS XL vhodný: Běžní uživatelé, kteří na kapesní konzoli ocení zajímavé funkce.
Nintendo Wii U
Tento starší hybridní model byl představen v roce 2012, a ocení jej tedy spíše sběratelé. Zakoupit jej lze především v bazarech. Díky speciálnímu ovladači s displejem jej lze využít jako kapesní i stolní konzoli (podobně jako Nintendo Switch). Samozřejmostí je také rozlišení ve Full HD (1920 × 1080 px), zpětná kompatibilita se staršími hrami či podpora pohybového senzoru Wii Remote.
Pro koho je Nintendo Wii U vhodný: Velmi nenároční uživatelé, sběratelé.
Retro herní konzole
Samostatnou kapitolou jsou – mezi mnoha hráči velmi oblíbené – tzv. retro herní konzole (obvykle přenosné, kapesní). Zpravidla se jedná o vylepšené modely klasických herních konzolí z 80. a 90. let 20. století, které jsou zároveň kompatibilní se starými hrami. Desítky těchto her jsou přitom běžně v přístrojích již předinstalovány. Samozřejmostí jsou také autentické ovladače.
Zpravidla se jedná o modely, které většinou podporují rozhraní HDMI. Mezi nejznámější výrobce retro herních konzolí patří Atari, Nintendo nebo PlayStation.
Důležité parametry
Při výběru nejlepší herní konzole hrají důležitou roli také vybraná kritéria, na něž je dobré se zaměřit. Jedná se zejména o:
velikost úložiště,
rozlišení,
funkce.
Velikost úložiště
Rok od roku překotně roste úroveň her, což se samozřejmě promítá také do jejich požadavků na velikost úložiště. Při nákupu herní konzole proto vždy dbejte na dostatečně velké úložiště (případně možnost vložení microSD karty nebo připojení externího pevného disku).
Kapacita konzole by – jednoduše řečeno – měla odpovídat součtu velikosti her, které budete chtít mít nainstalovány najednou. Myslete také na to, že velikost úložiště by měla být dostatečná i pro ukládání multimediálního obsahu (filmy, hudba apod.).
V současné době se velmi často setkáte s kapacitou 500 GB nebo 1 TB. Pro nejmodernější hry je však potřeba uvažovat o kapacitě až 2 TB.
Rozlišení
Rozlišení se přímo podílí na kvalitě obrazu. Čím dál tím častěji lze běžně narazit na 4K rozlišení (3840 × 2160 px) a naprostou samozřejmostí je kvalita ve Full HD (1920 × 1080 px). V případě 4K vždy dávejte přednost tzv. nativnímu rozlišení (na rozdíl od tzv. upscalovaného, dopočítaného). PS5 a konzole předběžně označovaná jako Project Scarlett mají disponovat rozlišením až 8K.
Zařízení s rozlišením 4K (nebo 8K) ale doporučujeme pořizovat pouze v případě, pokud vlastníte kvalitní TV s podporou 4K. V opačném případě, tj. jestliže doma máte televizi pouze ve Full HD a v dohledné době nehodláte investovat do dražšího modelu se 4K, investovat do konzoli s tak vysokým rozlišením je zbytečné.
Kromě rozlišení se vyplatí věnovat pozornost i plynulosti (naprosto zásadní např. u akčních her), která je vyjádřena počtem snímků za sekundu (FPS). Většina konzolí bez problémů zvládá 30 FPS až 60 FPS. Obecně platí – čím více, tím lépe.
Funkce
V dnešní době už herní konzole běžně neslouží pouze ke hraní, ale obvykle nabízí také multimediální a komunikační funkce. Samozřejmostí tak bývá možnost multimediálního využití (sledování videí, prohlížení fotek či poslech hudby), surfování po webu, přístup k sociálním sítím, videohovory s přáteli a podobně.
Bavíme-li se o funkcích herních konzolí, máme na mysli zejména síťové funkce. Nejžádanější je tzv. multiplayer, tedy možnost hrát s hráči z celého světa na jednotné platformě (to je obvykle zpoplatněno).
Při hraní některých her se může hodit také zabudovaný GPS modul, který snímá aktuální polohu a přenáší ji do virtuálního prostředí. U mnoha modelů jsou samozřejmostí pohybový senzor nebo virtuální realita.
Některé aplikace a funkce však vyžadují tzv. zlaté předplatné, které bývá o poznání dražší než předplatné klasické.
Příslušenství
Zejména ke stolním herním konzolím lze pořídit poměrně široké příslušenství, které kromě sluchátek, klávesnice a myši zahrnuje také:
gamepad – ergonomický herní ovladač je nezbytnou součástí každé konzole (některé lze připojit i k mobilním telefonům nebo počítačům), součástí mohou být analogové páčky pro neomezený pohyb, gyroskop nebo akcelerometr, většina konzolí umožňuje připojení více gamepadů, díky čemuž se může do hry zapojit více osob,
– ergonomický je nezbytnou součástí každé konzole (některé lze připojit i k mobilním telefonům nebo počítačům), součástí mohou být analogové páčky pro neomezený pohyb, gyroskop nebo akcelerometr, většina konzolí umožňuje připojení více gamepadů, díky čemuž se může do hry zapojit více osob, joystick – pákový ovladač usnadňuje ovládání zejména závodních a akčních her,
– usnadňuje ovládání zejména závodních a akčních her, EYE kamera (pro PlayStation) / Kinect (pro Xbox) – modul umožňující snímání pohybu hráče během hry, někdy disponuje také funkcí ovládání pomocí hlasových povelů, nahrávání hry nebo zprostředkování videohovorů přes Skype,
(pro PlayStation) / (pro Xbox) – modul umožňující během hry, někdy disponuje také funkcí ovládání pomocí hlasových povelů, nahrávání hry nebo zprostředkování videohovorů přes Skype, pohybový snímač – jakýkoli reálný pohyb hráče přenáší do hry, ideální pro sportovní hry,
– jakýkoli reálný pohyb hráče přenáší do hry, ideální pro sportovní hry, volant – vhodný doplněk závodních her, často lze zakoupit také pedály nebo celé křeslo, které věrně imituje interiér závodních automobilů či formulí,
– vhodný doplněk závodních her, často lze zakoupit také pedály nebo celé křeslo, které věrně imituje interiér závodních automobilů či formulí, pistole – doplněk pro akční a bojové hry,
– doplněk pro akční a bojové hry, golfové hole, tenisové rakety, basebalové pálky, boxerské rukavice.
Veškeré příslušenství je přitom buď bezdrátové nebo kabelové.
Cenové relace
Jak jsme již řekli na začátku, ceny herních konzolí jsou výrazně nižší než náklady spojené s pořizováním herního počítače, a někteří výrobci je dokonce prodávají na úkor vlastního zisku, což si ale vynahradí na doplňcích. Před pořízením konzole si proto vždy dopředu zjistěte také to, kolik vás bude stát koupě her a veškerého příslušenství. Připravte se také na výdaje spojené se zpoplatněnými síťovými službami (např. za roční členství zaplatíte zhruba okolo 1 500 Kč).
Výhodou je také omezené množství výrobců a modelů na trhu, v jednotlivých cenových hladinách se proto orientuje poměrně snadno. Vydělit lze čtyři základní relace:
do 1 000 Kč,
od 1 000 Kč do 5 000 Kč,
od 5 000 Kč do 10 000 Kč,
nad 10 000 Kč.
Nejlevnější herní konzole
Do 1 000 Kč lze pořídit pouze dětské a neznačkové kapesní herní konzole nejnižší kvality, od nichž se dočkáte malého množství her (v některých případech dokonce pouze jediné). Jedná se také o nejmenší přístroje (velikost displeje se pohybuje okolo 2,7 “). Tomuto typu přitom může konkurovat valná většina chytrých telefonů. Tyto kapesní herní konzole lze proto doporučit pouze pro děti (od 6 let), které ještě nevlastní smartphone.
Levné herní konzole
Na škále od 1 000 Kč do 5 000 Kč najdete poměrně široký výběr základních modelů kapesních herních konzolí (např. od Nintenda) a obvykle se jedná o přístroje starších generací. Rozhodně nepočítejte s vysokým výkonem, dechberoucí grafikou ani vysokokapacitním úložištěm. V této cenové relaci můžete mnohem spíše zakoupit bohaté příslušenství v podobě speciálních volantů, pedálů, joysticků nebo rozšiřující datová úložiště.
Kvalitní herní konzole
Při investici od 5 000 Kč do 10 000 Kč již získáte plnohodnotné stolní herní konzole a vysoce kvalitní kapesní modely. V této cenové relaci si proto vybere většina běžných i náročnějších uživatelů. Cena se obvykle liší podle velikosti datového úložiště a množství her i příslušenství v základním balíčku.
Nejlepší herní konzole
Více než 10 000 Kč zaplatíte buď za top herní konzole na trhu, které disponují nejvyšší dostupnou kapacitou úložiště anebo za ty, které se prodávají spolu s bohatým příslušenstvím. Pořizovací cena specializovaného příslušenství (nejčastěji závodních setů zahrnujících závodní sedačku, pedály, volant apod.) se však běžně pohybují i nad hranicí 20 000 Kč.
Tipy na závěr
Většina nových modelů umožňuje tzv. zpětnou kompatibilitu, díky níž na nich lze spustit a bez problémů hrát i starší hry (obvykle určené pro předchozí model/y). Pokud proto patříte mezi milovníky retro her, vybírejte modely s touto funkcí. Mnoho starých retro herních konzolí (např. PlayStation 4, Nintendo Wii, Sony PSP) lze levně sehnat také z druhé ruky – na nejrůznějších bazarech či fórech. Stejným způsobem je možné zakoupit také velké množství her. Pokud si stále nejste jisti, jakou nej herní konzoli vybrat, pomoci vám mohou také uživatelské recenze a případně také nezávislé testy či srovnání jednotlivých modelů.
Slovníček pojmů
Zejména pokud si chcete pořídit svoji první herní konzoli, je vhodné znát některé základní termíny, s nimiž se při výběru chtě nechtě setkáte. Termíny řadíme abecedně.
Bundle – výhodný balíček, který obsahuje jak herní konzoli, tak zpravidla i jednu hru zdarma.
FPS – počet snímků za sekundu; tento údaj tedy rozhoduje o plynulosti obrazu, platí přitom, že čím vyšší je číslo, tím plynulejší je herní obraz.
Gamepad – herní ovladač; nejmodernější gamepady jsou vybaveny integrovaným pohybovým senzorem, reproduktorem, vibrační odezvou apod.
Handheld – jiný název pro kapesní herní konzole, tedy malá přenosná zařízení umožňující hraní her, prohlížení fotek nebo sledování videí.
Multiplayer – označení pro typ hry, kterou lze hrát ve více hráčích (a to jak např. s přáteli, tak online s lidmi z celého světa).
Next-gen – herní konzole nové generace.
Plug and Play (P&P) – v překladu „připoj a hraj“; díky této technologii lze po připojení všech kabelů na konzoli začít ihned hrát.
PSN (Playstation Network) – digitální síť společnosti Sony, která je určena pro majitele herních konzolí PS4, PS3 nebo PS Vita.
Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.4 / 5 33 hodnocení
Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.
Leave a Reply