Léta jsou stále teplejší, otázka efektivního chlazení domácích i pracovních prostor je proto stále palčivější. Velmi dobrým řešením je přitom mobilní klimatizace, která je jak cenově dostupná, tak i dostatečně účinná, navíc ji můžete bez problémů přemisťovat právě tam, kde je potřeba. Poradíme vám, jak správně vybrat klimatizační jednotku, co při výběru zohlednit, podle čeho se orientovat a na co dát pozor.
Test mobilních klimatizací 2021
Název Chladící výkon (BTU/hod) Maximální vzduchový výkon (m3/hod) Energetická třída chlazení Spotřeba energie EER COP 1. Sakura STAC 15 CPA/NB 15000 450 A 1650 W 2,62 - 2. Sinclair AMC-14P 14000 450 A 1540 W (chlazení) / 1290 W (vytápění) 2,6 3,1 3. G21 Envi 12H 12000 420 A 1350 W (chlazení) / 1500 W (vytápění) 2,61 2,64 4. Daitsu APD 12 HK 12000 360 A 1345 W (chlazení) / 1235 W (vytápění) 2,6 2,8 5. Domo DO324A 12000 386 A 1350 W 2,6 -
Název Maximální velikost místnosti (m2) Hlučnost (dB) Typ chladiva Časovač Dálkové ovládání Ventilátor 1. Sakura STAC 15 CPA/NB 45 56 R410A ano ano ano 2. Sinclair AMC-14P 35 65 R290 ano ano ano 3. G21 Envi 12H 32 65 R290 ano ano ano 4. Daitsu APD 12 HK 29 65 R410A ano ano ano 5. Domo DO324A 30 65 R290 ano ano ano
Název Noční režim Vytápění Odvlhčování vzduchu Zvlhčování vzduchu Rozměry (V x Š x H) v cm Hmotnost (kg) 1. Sakura STAC 15 CPA/NB ano ne (62 l/24 hod) ne 77,5 x 36,5 x 56,8 40 2. Sinclair AMC-14P ano ano ano (69 l/24 hod) ne 76 x 30 x 53,2 30,6 3. G21 Envi 12H ano ano ano (28,8 l/24 hod) ne 73 x 36 x 43 29,5 4. Daitsu APD 12 HK ano ano ano (38,4 l/24 hod) ne 82 x 39 x 40,5 39 5. Domo DO324A ano ne ano (28,8 l/24 hod) ne 76 x 44,5 x 37,5 32,5
Klimatizaci nebo ochlazovač vzduchu
Mnoho lidí nerozlišuje mezi domácí klimatizací a ochlazovačem vzduchu a obě tato zařízení považuje za jedno a totéž, případně nezná rozdíly mezi nimi. Bohužel totéž platí i pro mnoho prodejců, kteří ochlazovače (někdy také nazývané jako mobilní klimatizace bez hadice či odpařovací klimatizace) nabízí běžně pod označením klimatizace. Vždy si proto všímejte níže uvedených znaků, díky nimž tato zařízení od sebe bezpečně rozlišíte.
Přestože oba přístroje mají stejný účel – ochladit vzduch v místnosti, pracují na zcela odlišném principu. Zatímco ochlazovače využívají ke chlazení filtr nasáklý studenou vodu a jejím vypařováním ochlazují a zároveň zvlhčují okolní vzduch, klimatizace ze vzduchu odvádí teplo i vlhkost, tuto vlhkost následně kondenzují nebo spolu s teplým vzduchem odvádí ven z místnosti.
Proto zatímco ochlazovače vlhkost vzduchu neustále zvedají, a to až do té míry, že může být v místnosti po nějaké době podobně jako v pralese (což je nevhodné např. pro osoby s nemocemi srdce), klimatizace jsou vhodné pro použití v obydlích, jejichž majitelé s vlhkostí naopak bojují (v případě potřeby lze ale sehnat také modely se zvlhčovačem vzduchu). Ochlazovače lze tedy doporučit pouze pro občasné a spíše nárazové použití, zatímco druhé jmenované se hodí i pro každodenní a pravidelné využití.
Mezi další rozdíly kromě odlišného způsobu chlazení patří skutečnost, že u ochlazovačů nebývá uveden chladící výkon (v BTU/hod), ale pouze vzduchový výkon (v m³/h nebo m³/min) a nedisponují odvodem teplého vzduchu ven (tj. chladícím okruhem, kompresorem ani výparníkem). Naopak u (nejen mobilních) klimatizací je kromě vzduchového výkonu vždy uváděn také jejich chladící výkon (v BTU/hod) a odvod horkého vzduchu hadicí je jejich nutnou součástí. Při jejím pořízení jsou proto někdy nutné také stavební úpravy (nástěnné je přímo vyžadují, u mobilních to není nutné), minimálě je nutné vyvést ven hadici.
Ochlazovače jsou však levnější, ekologičtější (spotřebují méně energie), tišší, snáze se instalují, ale vyznačují se i výrazně nižší účinností (mají až 10x nižší chladící výkon – místnost obvykle ochladí pouze o 3–4 °C). I základní modely ovšem kromě funkce chlazení často nabízejí také foukání a ionizaci (čištění vzduchu).
Ochlazovače vzduchu Klimatizace Výhody Nízká pořizovací cena, snadná instalace, ekologický provoz, tichý chod, nižší spotřeba. Vyšší výkon, teplo odvádí pryč, nezvlhčují vzduch, vhodné pro pravidelné využití. Nevýhody Výrazně nižší výkon, příliš zvlhčují vzduch, vyžadují pravidelné doplňování vody a ledových vložek, jsou nevhodné pro pravidelné využití. Vyšší pořizovací cena, obtížnější instalace, vyšší spotřeba. Princip fungování Odpařováním vody ochlazují a zvlhčují vzduch. Odvádí teplý vzduch z místnosti.
Typy klimatizací
Klimatizace je možné dělit podle více kritérií (např. umístění, typu chlazení), nejčastěji se ale rozdělují podle konstrukce na:
dělené (tzv. split),
multi-split,
okenní,
a mobilní (přenosné).
Nejjednodušší je však dělení na stacionární (zabudované) a mobilní (přenosné) klimatizace. Do kategorie stacionárních klimatizačních jednotek přitom patří pevné (split nebo multi-split), nástěnné nebo kazetové klimatizace.
Dělené klimatizace (tzv. split)
Často je najdete také pod označením nástěnné nebo splitové klimatizace. Skládají se z vnitřní a venkovní jednotky a spojovacího potrubí, jímž proudí chladivo. Kompresor je umístěn venku, tudíž je hlučnost tohoto typu nízká, zároveň (s multi-splitovými modely) jde o nejvýkonnější a nejúčinnější typ. Tento typ lze jednoznačně doporučit v příapdě, že hledáte chladicí jednotku na více než několik horkých letních týdnů. Některé z těchto modelů je možné využít také k vytápění.
Mezi nevýhody patří vysoká pořizovací cena a složitá montáž (nevyhnete se stavebním úpravám), kterou je lepší přenechat profesionálům (cena za odbornou montáž se ale může pohybovat i okolo 15 000 Kč). Pokud byste navíc chtěli chladit více místností, potřebujete na každou místnost právě jednu jednotku.
velmi vysoký výkon
vysoce efektivní chlazení
tichý provoz
některé modely umožňují přitápění
vysoká pořizovací cena
složitá a drahá montáž (nutnost stavebních úprav)
pro více místností je potřeba více jednotek
Multi-split klimatizace
Multi-splitové modely jsou v podstatě rozšířenou variantou splitových, a hodí se proto pro chlazení více místností najednou (jedna venkovní jednotka vystačí na čtyři jednotky vnitřní). Díky tomu odpadá nutnost montáže vnitřní i venkovní jednotky pro každou místnost zvlášť. Mezi další výhody patří nižší pořizovací náklady (oproti pořizování samostatných splitových jednotek) a také nižší spotřeba.
Multi-split klimatizace se dělí na nástěnné, podstropní, parapetní a kazetové.
všechny výhody splitových jednotek
nižší pořizovací cena (v porovnání se splitovými jednotkami)
nižší spotřeba (v porovnání se splitovými jednotkami)
jednodušší montáž (v porovnání se splitovými jednotkami)
na více místností stačí pouze jedna venkovní jednotka
vyšší pořizovací cena (v porovnání s ostatními typy)
složitá a drahá montáž (nutnost stavebních úprav)
Okenní klimatizace
Okenní modely jsou jakýmsi hybridem mezi splitovými a mobilními typy. Tvořeny jsou pouze jednou jednotkou, která se montuje přímo do okna nebo do zdi (jedna část zasahuje ven a druhá část dovnitř). Výhodou je snazší instalace, v jejímž rámci nejsou vyžadovány příliš složité stavební úpravy.
Avšak vzhledem k tomu, že kompresor není oddělený, jsou tyto modely hlučnější než u dělených klimatizací. Nevýhodou je také nutnost pořizovat pro každou místnost jednu okenní jednotku. Navíc tento model může blokovat okno.
přijatelná pořizovací cena
snazší montáž (méně stavebních úprav)
hlučnější provoz
pro více místností je potřeba více jednotek
Mobilní klimatizace
Mobilní jednotky patří mezi běžnými uživateli mezi nejoblíbenější typ. Mezi výhody patří menší rozměry a hmotnost, cenová dostupnost i poměrně snadná instalace (montáž ve většině případů nevyžaduje stavební úpravy ani odborný zásah). Jedná se také o ideální řešení v případě, že nemůžete (či nechcete) na vnější zeď připevňovat venkovní jednotku klimatizace. Velkým plusem je zejména snadná manipulace, díky níž můžete spotřebič přesouvat z místnosti do místnosti podle potřeby, případně jej převézt např. na chatu.
Ovšem i tyto klimatizační jednotky mají své mouchy. Mezi ty nejzásadnější patří horší odvod horkého vzduchu (na jehož řešení je potřeba si dát zvlášť pozor), nižší výkon a vyšší hlučnost. Přesto je mobilní klimatizace nejdostupnějším řešením do panelákového bytu, menšího domu nebo kanceláře při teplotách nad 30 °C.
nízká pořizovací cena
snadná montáž (méně nebo žádné stavební úpravy)
mobilita
okamžitě připravena k provozu
horší odvod horkého vzduchu
nižší výkon
hlučnější provoz
Jak funguje mobilní klimatizace
Mobilní jednotky slouží zejména k ochlazování vzduchu v místnosti, zároveň vzduch ovlhčují a v některých případech ho mohou i mírně zahřívat.
Součástí každé klimatizace je kompresor, který má na starost jak cirkulaci vzduchu, tak dopravu chladiva. Chladivo je chemická látka, která se z kapalného mění na plynné skupenství. Aby k této změně mohlo dojít, je zapotřebí tepla, které jednotka odebírá z okolního prostoru (čímž dochází ke zchlazení vzduchu v místnosti). Teplý vzduch je odváděn ven pomocí hadice. Celý cyklus se přitom neustále opakuje (plynná látka vlivem tlaku opět kondenzuje).
Důležité parametry
Při výběru mobilní klimatizace je nutné znát nejdůležitější parametry, které vám poté pomohou s orientací v bezpočtu modelů na trhu. Mezi ty nejdůležitější patří:
chladící výkon,
velikost místnosti,
vzduchový výkon,
spotřeba energie,
hlučnost,
druh chladiva,
velikost, hmotnost a design.
Chladící výkon
Chladící výkon se obvykle uvádí v britských jednotkách (BTU) nebo kilowattech (kW). Údaj v kilowattech najdete také na energetickém štítku klimatizací. Samozřejmě můžete potřebný údaj vypočítat z dalšího, a to pomocí jedné z následujících rovnic:
1 BTU = 0,000293 kW
1 kW = 3414 BTU
Nejvýkonnější mobilní klimatizace mají zpravidla 15 000 BTU, hodnota běžných modelů se ale pohybuje kolem 9 000–12 000 BTU, zařízení s 7 000 BTU a méně jsou vhodné pouze do velmi malých místností.
Chladící výkon vhodný pro vychlazení prostor zjistíte podle velikosti dané místnosti. Obecně platí, že na vychlazení 1 m3 je potřeba asi 30 –35 W. Pro přesnější výpočet použijte následující vzoreček:
plocha podlahy místnosti (v m2) x výška stropu místnosti (v m) x 0,035 = ideální chladící výkon (v kW)
Počítejte ale také s tím, že požadavky ohledně chladícího výkonu ovlivňuje řada dalších faktorů (v ideálním případě se totiž počítá s podmínkami bez tepelných zisků). Níže proto přinášíme přehlednou tabulku, ve které najdete nejčastější podmínky, které vyžadují buď vyšší, nebo nižší chladící výkon.
Zvýšený výkon o: Snížený výkon o: Nezateplená budova,
podkrovní místnost,
prosluněná místnost (obvykle s okny orientovanými na jih). +10 % — Kuchyň. +1,2 kW (4 000 BTU) — Místnosti s více než dvěma osobami (stejnou hodnotu přičtěte pro každou další osobu navíc). +0,2 kW (600 BTU) — Stinná místnosti (obvykle s okny orientovanými na sever). — -10 %
Mezi další faktory patří například množství spotřebičů či jiných tepelných zářičů v místnosti, vlhkost vzduchu (s vyšší vlhkostí se zvyšuje pocit tepla), výše podlaží (v přízemí je chladněji), výška stropu (čím vyšší, tím vyšší výkon je potřeba), materiály použité ve zdivu (mohou zadržovat teplo), vybavení místnosti (některé předměty lépe absorbují okolní teplo), počet a plocha oken (propouští venkovní teplo) atp.
Bohužel ani při započítání specifických podmínek nelze dosáhnout zcela přesných hodnot. Navíc ve většině domácností není možné uspokojivě vyřešit odvod horkého vzduchu, kvůli čemuž zařízení nemá ideální podmínky pro práci, a chladící výkon se tak snižuje.
Pokud hodláte mobilní klimatizaci používat ve vícero místnostech, vždy zvolte takový model, který je vhodný pro největší místnost. Podobně jestliže si nejste jisti výpočtem vhodného výkonu, vždy zvolte o něco silnější model.
Velikost místnosti
Jak jsme již naznačili výše, s chladícím výkonem úzce souvisí také velikosti místnosti, která je určena ke chlazení. Podle velikosti byste totiž měli vybírat chladící výkon. Při nákupu chladící jednotky je obvykle v jejím popisu uvedena také informace o velikosti místnosti, pro níž je výkon klimatizace dostačující (pozor: někdy se velikost uvádí v m2 a jindy v m3, jde přitom o velký rozdíl).
Velkost místnosti je však údaj spíše orientační a vhodný zejména pro laiky, jelikož pomůže zúžit výběr. Jak jsme již uvedli výše, při výběru je třeba zohlednit více specifik (podmínky v pokoji, zateplení apod.).
Pro výpočet velikosti místnosti (m3) v použijte jednoduchý vzoreček pro výpočet objemu kvádru (délka x šířka x výška místnosti v metrech). Doporučujeme výsledek vždy porovnat s hodnotami, které uvádí výrobce. Mimo jiné si díky tomu uděláte představu o kvalitě dané značky.
Velmi přibližně se můžete orientovat podle následující tabulky:
Typ klimatizace podle ceny Chladící výkon (BTU/hod) Velikost místnosti v m2 Velikost místnosti v m3 nejlevnější 9 000 15–20 50 střední třída 12 000 30–35 80 nejdražší 15 000 45 a více 110
Vzduchový výkon (cirkulace vzduchu)
U klimatizací (podobně jako u ochlazovačů vzduchu) je důležité při výběru přihlédnout také ke vzduchovému výkonu spotřebiče, který můžete často nalézt pod označením cirkulace vzduchu. Vzduchový výkon je jednoduše řečeno průtok vzduchu, tedy objem vzduchu (v m3), který zařízení vymění za 1 hodinu. Tento parametr proto rozhoduje o tom, jak rychle a efektivně dovede zařízení ochladit vzduch v místnosti. Udává se v m3/hod. Čím vyšší je, tím lépe. Některé dražší modely dokážou vyměnit až 450 m3/hod.
Obvykle platí, že čím vyšší je chladící výkon, tím vyšší je také výkon vzduchový. Nemusí však jít o pravidlo, na trhu totiž existují i modely, které mají menší průtok vzduchu, ale výkonnější kompresor a lepší tepelný výměník, díky čemuž vyfukují méně, ale zato výrazně chladnějšího vzduchu.
Dostačující vzduchový výkon pro danou místnost vypočítáte jednoduše. Stačí, když vynásobíte objem místnosti (v m3) s počtem výměn vzduchu v místnosti. Počet výměn je přitom pro každou místnost předem dán a u každé z nich se liší. Např. pro koupelny a WC je ideální počet výměn 4–10 za 1 hodinu, pro kuchyň je to 8–20 výměn, pro kancelář nebo obývací pokoj 5–8 výměn.
Např. pro kancelář o velikosti 4 m x 5 m x 2,5 m (s objemem 50 m3), se bude vhodný vzduchový výkon pohybovat v rozmezí od 250 m3/hod do 400 m3/hod (50 x 5 = 250 až 50 x 8 = 400).
Spotřeba energie
Hned na začátek je potřeba říci, že klimatizace všeobecně nepatří mezi úsporné spotřebiče. I pokud proto mluvíme o úsporném modelu, máme na mysli vždy několik kilowattů denně. Za úsporné proto můžeme odznačit mobilní klimatizace se spotřebou menší než 0,8 kW/hod. Spotřeba se na energetickém štítku uvádí v kW za 1 hodinu provozu. Pokud chcete mít představu o roční spotřebě, doporučujeme vynásobit danou hodnotu zhruba 600 x (poté můžete tuto hodnotu vynásobit cenou za 1 kWh, díky čemuž získáte orientační cenu za roční provoz).
Spotřebu ale vždy vztáhněte ke chladícímu výkonu, důležitý je totiž jejich vzájemný poměr (obecně lze říci, že čím vyšší je výkon, tím vyšší bude také spotřeba). Proto není vhodné volit za každou cenu zařízení s co nejnižší spotřebou, jelikož může mít nízký výkon a při vyšších teplotách už si nemusí poradit.
Energetická třída
O spotřebě (přesněji úspoře energie) vás informuje také energetická třída, kterou najdete na energetickém štítku každého spotřebiče. Více o tom, jak číst energetický štítek klimatizačních jednotek najdete v našem podrobném článku ZDE.
Energetická třída se označuje písmenem a případně také znaménkem/znaménky plus. U mobilních klimatizací jde většinou o škálu A+++ (nejúspornější) až D (nejméně úsporná). Naprostá většina modelů (z nejnižší i střední cenové kategorie) je přitom označena energetickou třídou A. V každém případě je vhodné vybírat co nejúspornější modely (od A výše).
EER faktor
Zkratka EER (kterou také najdete na energetickém štítku) vyjadřuje energetickou efektivnost chlazení. Jde tedy o poměr mezi odebíraným množstvím energie a výkonem zařízení. EER tudíž souvisí se spotřebou a energetickou náročností spotřebiče. Čím vyšší je EER, tím jsou nižší náklady na vytápění. Tato hodnota se obvykle pohybuje v rozmezí 2,0–4,0. Jedná se ale pouze o orientační číslo.
Pokud má mobilní klimatizace také funkci topení setkáte se i s koeficientem COP, který označuje energetickou efektivnost topení (tato hodnota se pohybuje na škále od 2,5 do 4,5 a opět platí, že čím vyšší číslo je, tím lépe).
Hlučnost
Podobně jako výkon a energetickou třídu, také údaj o hlučnosti najdete na energetickém štítku každé klimatizace. Hlučnost je klasicky uvedena v decibelech (dB).
Samozřejmě nikdo z nás nechce pobývat v rušném prostředí. Bohužel žádná mobilní klimatizace není zcela nehlučná (za hlučností stojí kompresor, který je součástí každého spotřebiče). Platí navíc, že čím vyšší je její výkon, tím bývá obvykle také hlučnější. Výjimkou jsou dražší mobilní klimatizace, které umějí být jak výkonné, tak i poměrně tiché. Při každodenním používání (např. v kanceláři nebo obývacím pokoji) se rozhodně vyplatí investovat do tiššího modelu. Pokud hodláte spotřebič používat i během spánku, držte se nejnižší možné hladiny hluku.
Nejtišší mobilní klimatizace vydávají pouze 50 dB. 50 dB přitom odpovídá šepotu z 10 cm, zvuku deště nebo pračce při praní (ne ždímání). Nejhlučnější ale mají i více než 60 dB, což odpovídá hlasitému hovoru nebo zapnuté myčce nádobí. Bohužel většina levnějších modelů má právě 65 dB.
Naštěstí klimatizace obvykle není v chodu neustále, ale po dosažení požadované teploty v místnosti, automaticky vypne chlazení (kompresor), díky čemuž se ztiší.
Druh chladiva
K chlazení (přesněji přenosu tepla a chladu správným směrem) je v klimatizačních jednotkách používána chemická látka, která se nachází v uzavřeném okruhu. Setkat se můžete s vícero druhy chladiv, které se liší efektivitou chlazení, ale také dopadem na životní prostředí.
V současnosti je nejekologičtější variantou chladivo R32 (difluormethan), případně R290 nebo R600A (tzv. přírodní chladiva).
Starší chladiva R11, R22, R123, R401A, R401B, R402A, R402B, R408A a R409A patří mezi výrazně neekologická, jelikož silně poškozovala ozonovou vrstvu, a proto byla od roku 2010 zakázána. Bohužel ani nejlepší chladiva nejsou zcela ekologická a mají stále vliv na globální oteplování.
Velikost, hmotnost a design
Rozměry i hmotnost většiny mobilních jednotek je taková, aby s nimi bylo možné pohodlně manipulovat (z místa na místo a z místnosti do místnosti). Pro snazší transport jsou také vybaveny čtyřmi kolečky.
Co se týče designu, na trhu najdete poměrně širokou škálu výrobků, které zohledňují i toto kritérium. Vybrat si tak můžete i zařízení, které skvěle zapadne do vašeho interiéru. Mobilní klimatizace se nejčastěji vyrábí v bílé, černé nebo šedé barvě či v jejich kombinaci.
Funkce mobilních klimatizací
Některé mobilní klimatizace mohou kromě ochlazování vzduchu disponovat také dalšími praktickými funkcemi. Zatímco časovačem a dálkovým ovladačem je vybaveno velké množství modelů, většinu pokročilých funkcí (např. Wi-Fi) najdete jen u dražších zařízení.
Modely s funkcí šestý smysl navíc vytvoří v místnosti ideální klima díky kombinaci funkcí chlazení, větrání, odvlhčování i topení.
Nejčastěji se můžete setkat s těmito funkcemi:
časovač,
dálkové ovládání,
Wi-Fi,
noční režim,
ventilátor,
vytápění,
odvlhčování vzduchu,
zvlhčování vzduchu,
filtrace vzduchu,
naklápěcí lamely (SWING),
automatická regulace teploty.
Časovač
Časovač je základní funkce, díky níž si můžete nastavit, kdy se klimatizační jednotka automaticky zapne nebo vypne (např. těsně před příchodem z práce nebo před usnutím). Touto funkcí disponují všechny modely.
Dálkové ovládání
Dálkový ovladač funguje podobně jako ovladač k televizoru. Obvykle pomocí něj lze nastavit všechny nebo alespoň většinu funkcí. Jeho dosah je zpravidla okolo 7–8 metrů. I toto příslušenství běžně najdete u každé mobilní jednotky (včetně nejlevnějších).
Wi-Fi
Některé modely dokonce můžete ovládat pomocí mobilní aplikace přes Wi-Fi. Za tuto funkci si ale výrazně připlatíte.
Noční režim (SLEEP)
Tento režim je určen pro noční provoz. Klimatizační jednotka po jeho zapnutí postupně utlumuje intenzitu chlazení a zároveň i hlučnost (a postupně tedy dochází k mírnému nárůstu teploty místnosti).
Ventilátor
Většina mobilních klimatizací na trhu může fungovat také místo klasického stolního ventilátoru. Jde o režim, při němž je zapnut pouze větrák, a nikoli chladící jednotka (hadice pro odvod teplého vzduchu tedy není zapojena). Ventilátor však (jako každý klasický stolní ventilátor) vzduch neochlazuje, pouze pocitově zlepšuje klima v místnosti.
Vytápění
Funkce přitápění je u mobilních klimatizací poměrně častá (a to i v případě levnějších modelů), ale má svá úskalí. Mobilní klimatizační jednotky totiž zvládnou ohřát vzduch zpravidla pouze o 5–10 °C, a to ještě pouze v místnostech s určitou teplotou (často nad 15 °C). Pro skutečné vytápění v zimně proto nestačí (k tomu se hodí spíše některý z přímotopů). Pro občasné přitopení v chladnějších dnech na jaře nebo na podzim se ale mohou hodit.
Odvlhčování vzduchu
Klimatizační jednotky již ze svého principu během chodu odvlhčují vzduch. Většina modelů je ale vybavena také speciální (samostatnou) funkcí odvlhčování, která je výrazně účinnější (někdy až 3 litry za 1 hodinu). Tato funkce je ideální pro použití v prostorách s vlhkostí vyšší 60 %, při níž hrozí růst plísní. Určitá míra vlhkosti je ale pro lidské zdraví důležitá, a vlhkost by proto neměla klesnout pod 40 %.
Výkonnost odvlhčování se udává v počtu litrů za hodinu, často také v počtu litrů za 24 hodin. Ovšem snižováním teploty vzduchu (v průběhu klimatizování) výkon odvlhčování postupně klesá. Navíc je nutné kondenzát častěji vylévat nebo zařízení napojit na odtok vody.
Zvlhčování vzduchu
Naopak pokud bojujete s přesušeným vzduchem v místnosti, ale chcete si pořídit mobilní klimatizaci, doporučujeme vám vybírat mezi modely, které disponují funkcí zvlhčování (těch je poměrně málo). Tyto modely odpařují část vlhkosti zpět do vzduchu. Díky tomu se v klimatizaci nehromadí tolik vody, kterou byste museli pravidelně vylévat. Nejmodernější modely, tzv. air-to-air klimatizace neshromažďují skoro žádný kondenzát, a není tedy potřeba se o vylévání téměř vůbec starat.
Filtrace vzduchu
Někdy se můžete setkat také s funkcí filtrace vzduchu. Tyto jednotky jsou vybaveny předfiltrem, který zachycuje hrubý prach a další nečistoty, čímž chrání vnitřní prostor jednotky před znečištěním (prodlužuje její životnost) a zároveň do jisté míry brání víření prachu v místnosti.
U některých modelů se můžete setkat i s jinými typy filtrů (např. uhlíkovým, který slouží k odstraňování pachů). Na čištění vzduchu v místnosti je ale vhodnější čistička vzduchu, která je vhodná pro celoroční provoz a je výrazně energeticky úspornější.
Naklápěcí lamely
Pod označením funkce SWING se často skrývá skutečnost, že přístroj disponuje naklápěcími či pohyblivými výfukovými lamelami (výduchem). U levnějších modelů lze lamely nastavit pouze manuálně (v jednom směru), u dražších přístrojů se lamely po celý čas automaticky pohybují, díky čemuž vyfukovaný chladný vzduch rovnoměrně distribuují do celé místnosti. Chlazení je tudíž efektivnější a pocitově příjemnější.
Jestliže je zařízení vybaveno pouze statickými lamelami, je chladný vzduch vyháněn jen jedním směrem (obvykle dolů), což způsobuje nepříjemný pocit chladu od nohou.
Automatická regulace teploty
Další z praktických funkcí, díky níž není potřeba klimatizaci neustále zapínat. Mobilní jednotka automaticky snímá teplotu a v případě, pokud teplota vystoupá nad nastavenou hranici (např. 22 °C), se sama zapne a po dosažení teploty opět vypne. Tato funkce proto šetří nejen vaši energii, ale také energii elektrickou.
Kam a jak mobilní klimatizaci umístit
Místo pro klimatizační jednotku samozřejmě musí odpovídat jejím rozměrům. Při měření ale vezměte v potaz, že aby zařízení správně fungovalo, mělo by mít okolo sebe volný prostor minimálně 30–50 cm a průduch by měl být vždy natočen do volného prostoru (nikdy ne ke zdi nebo nábytku) tak, aby vzduch mohl volně cirkulovat. Klimatizace by také neměla stát blízko sedících nebo stojících osob, ale naopak co nejblíže oknu (kvůli vývodu hadice).
Efektivnost cirkulace (a tedy i chlazení) kromě velikosti výrazně ovlivňuje také tvar místnosti. V otevřeném prostoru (s minimem nábytku a dalších překážet), bude zařízení fungovat lépe, a naopak členitý prostor s překážkami vychladí hůře.
Kudy a jak správně vyvést hadici mobilní klimatizace
Přestože lze mobilní klimatizaci v podstatě umístit kamkoli, problém může nastat při instalaci hadice, která odvádí horký vzduch ven z místnosti. Platí přitom, že čím delší a více zakroucená hadice je, tím vyšší tlakovou ztrátu musí ventilátor vyrovnat, tím méně účinné chlazení bude (sníží se výkon), a naopak se zvýší spotřeba. Hadice by proto měla být vždy co nejkratší (obvykle do 40 cm), měla by směřovat vzhůru a měla by být narovnaná.
U dražších modelů se můžete setkat dokonce se dvěma hadicemi. U nich pak nasávání a vývod vzduchu probíhá odděleně, díky čemuž jsou efektivnější. Počítat u nich ale musíte s náročnější instalací.
Mnoho lidí (včetně některých prodejců) tvrdí, že hadici stačí jednoduše prostrčit oknem. Otevřené okno však snižuje výkonnost klimatizace až o 50 % (při používání by měla být všechna okna i dveře zavřené, jinak se jedná o podobnou situaci, jako byste nechali dveře lednice otevřené a chtěli potraviny uvnitř zchladit). Nejen z tohoto důvodu proto není toto řešení ideální. Vyvedení bez úprav okolí je proto obvykle spíše provizorní.
Mnohem lepšího efektu dosáhnete, pokud hadici protáhnete přes okno vyřezáním otvoru do okenní tabulky nebo hadici vyvedete skrze otvor v obvodové zdi. Bohužel v takovém případě spotřebič přestává být do velké míry mobilní.
Jedním z možných řešení je také speciální izolace do okna, která utěsní pootevřené okno, jímž je hadice mobilní klimatizace prostrčena. I toto řešení má však svůj zádrhel, jelikož adaptéry jsou vyráběny v zahraničí a většina z nich je určena na posuvná okna namísto křídlových (tato těsnění jsou často prodávány jako příslušenství, a tedy součást balení mobilní klimatizace).
Poměrně dobrým řešením pro mobilní klimatizace je také textilní těsnění do oken. Při volbě tohoto typu však doporučujeme nalepit těsnění do každého pokoje, který budete klimatizovat. Neustálým odlepováním a přendáváním totiž dochází k rychlému opotřebení těsnění.
Kromě výše uvedeného ale existuje široká škála dalších řešení, která pochází od šikovných domácích kutilů. Často jde o vykroužení díry do okenní tabulky, vysazení jedné z okenních tabulek a nahrazení dřevěným nebo polystyrenovým plátem s otvorem apod. Tyto i jiné návody jsou snadno dostupné na internetu.
Způsob odvodu kondenzátu
Vzhledem k tomu, že každá mobilní klimatizace během chlazení vzduch také odvlhčuje, vysráženou vodu (tzv. kondenzát) je potřeba z přístroje nějak odvést. Nejčastěji se odvod kondenzátu provádí těmito dvěma způsoby:
Nádržka na kondenzát – vysrážená voda jednoduše steče do speciální nádrže, kterou je potřeba pravidelně vylévat (někdy i několikrát denně).
– vysrážená voda jednoduše steče do speciální nádrže, kterou je potřeba pravidelně vylévat (někdy i několikrát denně). Automatický výparník – v tomto případě se voda z nádržky (výparníku) odpaří a spolu s horkým vzduchem je odvedena ven, případně s ochlazeným vzduchem vrácena zpět do místnosti. Přestože se jedná o pohodlnější variantu, ne každý automatický výparník zaručuje odvod veškeré kapaliny na 100 %. Často jde jen o trik prodejců, kteří lákají na automatické odpaření kondenzátu, ale ve skutečnosti jde jen o částečné odpaření. Nádržku je pak nutné kontrolovat a přebytečný kondenzát vylít ručně.
Čištění a údržba
Každá mobilní klimatizace potřebuje pravidelnou péči. Naprosto zásadní je pravidelné čištění a výměna filtrů. Filtr jednoduše propláchnete ve vlažné vodě a necháte ho vyschnout. Po určité době je však potřeba filtr vyměnit za nový (obvykle po 750 hodinách provozu), některé modely na výměnu filtru samy upozorní.
Od prachu mobilní jednotku ochrání permanentní omyvatelný předfiltr, který prach zachytí. Zajímejte se proto o to, zda vybraný model předfiltrem disponuje. Doporučujeme také pravidelně kontrolovat to, zda není mřížku na konci hadice ucpaná (nečistoty snižují výkon).
Pokud zařízení delší dobu nepoužíváte (např. přes zimu), mohou se v něm nahromadit mikroorganismy či vzniknout plíseň. Před uložením ho proto vždy nechejte dobře vyschnout.
Přítomnost bakterií poznáte podle zápachu vycházejícího z přístroje.
Jak klimatizaci správně používat a jaká jsou její rizika
Vzhledem ke skutečnosti, že každá klimatizační jednotka mění prostředí (vzduch), v němž se pohybujeme, její používání s sebou nese také rizika v podobě zdravotních problémů. V této krátké kapitolce vám proto prozradíme rizika, která vám hrozí při nesprávném používání nebo nadužívání domácí klimatizace. Na závěr přidáme také několik rad, jak se zmíněných rizik vyvarovat.
Rizika klimatizací
Přemnožení mikroorganismů – uvnitř klimatizační jednotky může snadno dojít k přemnožení mikroorganismů, které se následně šíří i s vyfukovaným vzduchem do místnosti, nejlepší prevencí je pečlivá údržba a čištění.
– uvnitř klimatizační jednotky může snadno dojít k přemnožení mikroorganismů, které se následně šíří i s vyfukovaným vzduchem do místnosti, nejlepší prevencí je pečlivá údržba a čištění. Bolesti svalů, kloubů, hlavy či břicha – citlivost vůči chladnému vzduchu je u různých osob různá, většinu z nás však při vystavení se déletrvajícímu studenému vzduchu začne bolet určitá část těla (často klouby nebo hlava), tímto způsobem se projevuje mírné podchlazení, které rozhodně není zdravé.
– citlivost vůči chladnému vzduchu je u různých osob různá, většinu z nás však při vystavení se déletrvajícímu studenému vzduchu začne bolet určitá část těla (často klouby nebo hlava), tímto způsobem se projevuje mírné podchlazení, které rozhodně není zdravé. Problémy s oběhovým systémem – příjemně vychlazená místnost je sice v letních parnech vysoce žádoucí, prudké změny teplot však zatěžují oběhový systém a v některých případech mohou vést až ke kolapsu.
– příjemně vychlazená místnost je sice v letních parnech vysoce žádoucí, prudké změny teplot však zatěžují oběhový systém a v některých případech mohou vést až ke kolapsu. Vliv na psychiku, únava – při provozu klimatizace je důležité zavřít všechna okna v místnosti, nedostatek kyslíku ale může mít neblahý vliv na psychiku a vyvolávat zvýšený pocit únavy.
Jak rizikům předcházet
Níže přinášíme seznam několika bodů, které byste měli dodržovat, pokud se chcete vyhnout výše zmíněným rizikům při používání klimatizačních jednotek.
Myslete na pravidelné čištění a výměnu filtrů – jen tak lze efektivně zamezit přemnožení mikroorganismů.
– jen tak lze efektivně zamezit přemnožení mikroorganismů. Držte se rozumné teploty – rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotu by neměl být větší než 6 °C (v žádném případě nepřekračujte hranici rozdílu 10 °C). Překročení této hranice je zdraví škodlivé a pro citlivější nebo nemocné osoby nebezpečné.
– rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotu by neměl být větší než 6 °C (v žádném případě nepřekračujte hranici rozdílu 10 °C). Překročení této hranice je zdraví škodlivé a pro citlivější nebo nemocné osoby nebezpečné. Nezdržujte se v proudu chladného vzduchu – vyvarujte se sezení nebo stání přímo ve vyfukovaném proudu vzduchu. Přestože to může být příjemné, zaděláváte si tak na problémy s klouby a svaly.
– vyvarujte se sezení nebo stání přímo ve vyfukovaném proudu vzduchu. Přestože to může být příjemné, zaděláváte si tak na problémy s klouby a svaly. Pokud jste nemocní, klimatizaci omezte – klimatizace může velké množství nemocí ještě zhoršit, vhodná není ani pro astmatiky.
– klimatizace může velké množství nemocí ještě zhoršit, vhodná není ani pro astmatiky. Čas od času větrejte – i když venku panují parna, nezapomínejte jednou za čas otevřít okno a vypustit do místnosti kyslík. Zabráníte tak vzniku únavy.
Cenové relace
Při výběru domácí mobilní klimatizace je důležité mít na paměti, že ceny nejlevnějších modelů zpravidla nikdy nesahají pod 6 000 Kč. Pokud proto narazíte na levnější spotřebič, vždy pečlivě zkontrolujte, zda se nejedná o ochlazovač vzduchu, velmi často totiž prodejci tyto dvě zařízení libovolně zaměňují.
Všeobecně ale doporučujeme nevybírat mezi nejlevnějším zbožím, jelikož zejména u klimatizací se můžete často napálit na spotřebič s nízkou pořizovací cenou, jehož provoz je ovšem drahý a chlazení neefektivní. Často proto platí, že pokud si připlatíte hned ze začátku, můžete později uspořit. Spolu s pořizovací cenou si vždy všímejte také dalších důležitých parametrů (především uvedeného výkonu a spotřeby).
U mobilních klimatizací si obvykle výrazně připlatíte za dvouhadicový model (který zvyšuje efektivitu chlazení), Wi-Fi, speciální vzduchové filtry nebo vyšší energetickou třídu (a tedy vyšší úspornost).
Níže přinášíme přehled tří hlavních kategorií, které vám pomohou v orientaci:
od 6 000 Kč do 10 000 Kč,
od 10 000 Kč do 15 000 Kč,
nad 15 000 Kč.
Nejlevnější mobilní klimatizace
I nejlevnější mobilní klimatizace do bytu v podstatě levné nikterak nejsou, jelikož za ně zaplatíte mezi 6 000 Kč až 10 000 Kč. U těchto modelů dávejte pozor zejména na výkon (obvykle od 7 000 BTU/hod do 12 000 BTU/hod) a spotřebu. Lze s nimi chladit místnost o velikosti od 9 m2 do zhruba 30 m2. Běžné bývá dálkové ovládání i časovač. Nevýhodou je vyšší hlučnost (okolo 65 dB) a odvod kondenzátu do nádoby, kterou je potřeba ručně vylévat.
Mobilní klimatizace pro běžné použití
Střední cenová kategorie se rozprostírá zhruba mezi 10 000 Kč a 15 000 Kč. Jedná se o kategorii, v níž bez potíží seženete kvalitní a výkonnou jednotku pro domácí použití. Tyto modely jsou určeny pro místnosti o velikosti až 45 m2 (někdy i více), nabízí vyšší výkon (až 15 000 BTU/hod) i nižší hlučnost (okolo 60 dB). Spotřeba je ale pořád poměrně vysoká (opět se setkáte zejména s energetickou třídou A).
Nejlepší mobilní klimatizace
Od 15 000 Kč výše se nachází top kategorie mobilních klimatizací, v níž najdeme ty nej modely, které se postarají o vychlazení skutečně velkých prostor (50 m2 i více). Samozřejmostí je velmi vysoký výkon (nad 15 000 BTU/hod), nízká spotřeba (A++, A+++) či velké množství funkcí (Wi-Fi, automatické odpařování kondenzátu apod.).
Často kladené dotazy
O kolik dokáže mobilní klimatizace snížit teplotu?
Přenosné domácí klimatizace umí snížit teplotu v místnosti překvapivě hodně, a to často pod 20 °C (některé dokážou jít i pod 15 °C). Záleží však na orientaci bytu (světové strany), počtu oken, zdivu atd … Přesto je potřeba nejásat předčasně, jelikož rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by nikdy neměl být větší než 6 °C. Pokud venku panují tropy a teplota šplhá až ke 35 °C a vy si nastavíte klimatizaci na 24 °C, koledujete si o zdravotní potíže (angíny, nachlazení, kardiovaskulární problémy, bolesti hlavy nebo kloubů).
Je klimatizace bezpečná pro astmatiky, alergiky a malé děti?
Pokud o klimatizační jednotku pravidelně pečujete, důkladně čistíte a vyměňujete filtry, nehrozí riziko množení mikroorganismů a plísní. Astmatici by si ale měli dávat pozor na prudké střídání teplot, vlhkosti vzduchu a přechlazené prostory. Rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou proto musí být maximálně o 3–5 °C nižší.
Astmatici si musí dát pozor také na to, aby klimatizace nefoukala přímo na ně a aby při delším pobytu v klimatizované místnosti dodržovali pitný režim a pravidelně zvlhčovali dýchací cesty (např. nosním sprejem na bázi mořské vody). Vlhkost v místnosti by nikdy neměla klesnout pod 40 % (ideální může být volba mobilní klimatizační jednotky se zvlhčovačem vzduchu).
Naopak pro alergiky může být klimatizace přínosná, jelikož odvlhčuje vzduch, čímž brání množení plísní a roztočů v místnosti. Klimatizační jednotky vybavené kvalitními filtry navíc pomáhají také osobám s přecitlivělostí na pyly a zvířecí alergeny.
Existuje mobilní klimatizace bez hadice?
Ne, hadice je totiž potřeba pro odvod horkého vzduchu ven. Pokud narazíte na přístroj do bytu, který je označen jako mobilní klimatizace bez hadice (bez vývodu), vždy jde o ochlazovač vzduchu.
Je možné prodloužit odvodní hadici mobilní klimatizační jednotky?
Výrobci nedoporučují jakkoli zasahovat do délky odvodní hadice. Výjimkou je pouze odtah horkého vzduchu do komína apod. Ten ale nebývá příliš častý.
Je větší klimatizační jednotka lepší než menší?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Větší modely bývají zpravidla výkonnější, ale na druhou stranu také těžší (tj. hůře se s nimi manipuluje). Pokud proto plánujete jednotku častěji přemisťovat či převážet, případně chcete chladit malou místnost, volte raději menší nebo střední model.
Tipy na závěr
Pokud vybíráte mobilní klimatizaci do tzv. open space kanceláře, nemusíte investovat do drahého centrálního klimatizačního systému, ale postačí vám několik mobilních klimatizací, které strategicky umístíte do prostoru. Efekt bude podobný. Mobilní klimatizace s 2-hadicovým systémem jsou nejen výkonnější (a to až o 25 %) a úspornější, ale navíc nevytváří podtlak v místnosti, jelikož pro chlazení využívají vzduch zvenčí. Chcete-li kvalitní mobilní klimatizaci pořídit levně, porozhlédněte se také v bazarech, akcích nebo výprodejích. Kromě specializovaných firem vám mohou s výběrem nejlepší mobilní klimatizace do bytu nebo kanceláře pomoci také uživatelské recenze, diskuze, fóra a nezávislé spotřebitelské testy.
Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.1 / 5 80 hodnocení
Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.
Leave a Reply