Vybírejte s rozmyslem
Mezi rozhodující faktory při výběru by měly patřit především objem, spotřeba elektrické energie a hlučnost. Neméně důležitým parametrem je také přítomnost a umístění mrazáku, který se může nacházet v dolní nebo horní části – tzv. kombinované ledničky; může být umístěn také vedle chladicí části – tzv. americké ledničky; nebo jej u ledničky nenajdete vůbec – monoklimatické ledničky.
Chladničky do malých i velkých domácností
Pokud jste v domácnosti sami, bohatě vám stačí chladnička s objemem okolo 100 l. Pořizujete-li kombinovanou chladničku s mrazákem, ideální objem je 60 l pro chladicí část a zhruba 25 l pro část mrazicí. Pro rodinu se dvěma dětmi je vhodná chladnička od 180 l se 100 l mrazicí částí. Snadno v ní uskladníte své týdenní zásoby. Pro potřeby početnějších domácností se perfektně hodí americké typy chladniček, které bývají navíc vybaveny i zajímavými vymoženostmi. Mezi ně patří například zásobník na led, nápojový automat nebo minibar.
Šířka těch největších chladniček se pohybuje od 70 cm výše. Americké typy jsou široké dokonce až 90 cm.
Na trhu naleznete také modely se 40cm šířkou, které jsou perfektní pro umístění do garsonek nebo na studentské koleje. Zpravidla jim uvnitř nechybí ani malý mrazák a jejich vnitřní prostor je šikovně rozdělen tak, abyste měli dobrý přehled o celém obsahu.
Na umístění záleží
Podstatnou roli při výběru chladniček hraje také jejich klimatická třída. Ta označuje optimální teplotní rozsah okolního prostředí, ve kterém bude správně pracovat. Záleží tedy na tom, v jaké místnosti bude umístěna. Jiné podmínky jsou například v chladné spíži na chalupě, jiné jsou v kuchyni, kde denně vaříte. Lednice by také měla být umístěna co nejdál od zdrojů tepla.
Přehled klimatických tříd:
SN – teplota okolí +10 až +32 °C
N – teplota okolí +16 až +32 °C
ST – teplota okolí +18 až +38 °C
T – teplota okolí +18 až +43 °C
Neméně důležitým údajem je také hlučnost. Chladnička s tichým chodem nepřesáhne 40 dB. Nízkou hlučnost ocení především menší domácnosti, kde je lednička často umístěna v kuchyňském koutě spojeným s obývacím pokojem.
Široká škála užitečných funkcí
Skvělým pomocníkem při ukládání velkých nákupů jsou funkce rychlého chlazení a mrazení. Díky tomu dochází k rychlému vytvoření vhodné teploty pro právě vložené potraviny, aniž by došlo k ohřátí těch, které jste vložili předtím.
Ve výbavě modernějších typů lednic se čím dál častěji nachází tzv. „nulová zóna“, výrobci rovněž uváděna jako FreshZone či BioFresh. Zde je udržována optimální teplota i vlhkost pro skladování čerstvých potravin jako jsou maso, ryby nebo mléčné výrobky – tímto je výrazně prodloužena jejich životnost.
Velkým plusem je také tzv. NoFrost systém díky kterému ušetříte spoustu času, který byste jinak trávili údržbou chladničky. Systém NoFrost zabraňuje vytváření ledu tím, že využívá ventilátor, který rovnoměrně rozptyluje suchý vzduch po prostoru spotřebiče. Suchý vzduch je hlavním důvodem, který zabraňuje tvorbě ledu, protože bez vlhkosti se led nevytvoří. To vám ušetří nejen spoustu práce s odmrazováním ledničky, ale zároveň se snižuje spotřeba spotřebiče a potraviny se uchovají déle čerstvé.
Energetická spotřeba
Chladnička je jeden ze spotřebičů, který je zapnutý téměř nepřetržitě. Proto je dobré věnovat pozornost energetické třídě, do které spadá. Jednoduchým vodítkem pro vás bude energetický štítek, kterým musí být každá chladnička povinně vybavena. Dnešní chladničky většinou spadají do energetické třídy A. Na trhu se dále vyskytují i chladničky třídě A+, A++ i A+++. Do poslední kategorie patří ty s tou nejnižší energetickou náročností. Rozdíly ve spotřebě mezi jednotlivými třídami jsou přibližně 20%. Což pro příklad znamená, že chladnička třídy A+ spotřebuje o 20 % energie méně než chladnička ve třídě A.
Na spotřebu má však vliv i řada faktorů jako je kapacita, druh chlazení i tloušťka izolace.
Klasický i netradiční design
Vybírat můžete mezi chladničkami volně stojícími nebo vestavnými. Druhý typ je sice o něco nákladnější, krásně se však sladí s celým interiérem. Plánujete-li stěhování nebo nemáte dostatečně velkou kuchyňskou linku pro vestavbu, zvolte spíše volně stojící typ.
Kromě klasické bílé nebo moderního nerezu je v nabídce řada různých barevných variant i zajímavých designových provedení, takže si na své přijde opravdu každý.
Nevýhodou nerezových lednic byla viditelnost otisků prstů na jejich povrchu, proto byla vyvinuta speciální povrchová úprava, která viditelnost otisků eliminuje.
Moderní vychytávky pro nejnáročnější
Výrobci se předhánějí, aby vyhověli i těm nejnáročnějším, takže je řada moderních ledniček vybavena spoustou různých technologických vychytávek. Rodiny s malými dětmi jistě potěší praktická bezpečnostní pojistka, která zamezuje nechtěnému vypnutí spotřebiče nebo změnu jeho nastavení. Užitečná je také signalizace otevřených dveří.
V případě vaší dlouhodobé nepřítomnosti můžete využít funkci Dovolená – díky ní je v lednici udržována stálá teplota 15°C , která zajišťuje, aby se uvnitř chladničky nevytvářely zápachy a přesto byly uložené potraviny dostatečně zchlazené.
U některých modelů lze změnit směr otevírání dveří. Praktické jsou také nastavitelné nožičky pro stabilní umístění.
Chladnička na míru
Jak vidíte, výběr nové ledničky nemusí být nikterak komplikovanou záležitostí. Stačí si pouze uvědomit, jaké vlastnosti ledničky jsou pro vás ty nejdůležitější. Například velké domácnosti preferují zpravidla velkou kapacitu a variabilní vnitřní prostor pro maximální komfort při ukládání většího množství potravin. Do jednopokojových bytů se hodí chladničky s kompaktními rozměry a tichým provozem, který nebude rušit. Záleží také na tom, kam budete chtít chladničku umístit – jestli domů, na chatu nebo do kanceláře.
Leave a Reply