Lednička je pevnou součástí každé domácnosti. Ať už máme doma vestavnou chladničku nebo chladničku volně stojící, život bez ní si neumíme představit. V tomto článku si řekneme něco o tom, jak vybrat ledničku, abyste měli jistotu, že to bude pro vás ta pravá. Pro přehlednost jsme článek rozdělili na několik částí, po jejichž přečtení budete znát odpověď na otázku jak vybrat správnou lednici. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.
Test lednic 2021
Parametry
Název Typ Provedení Mrazící výkon (kg/24 hodin) Akumulační doba (hod.) Výkon mrazení Klimatická třída 1. LG GBB62SWGFN kombinovaná bílá, samostatně stojící 10 9 4 kg SN-T 2. Gorenje N619EAXL4 kombinovaná volně stojící 9 16 - N-Sn-St 3. Samsung RB30J3215SA kombinovaná nerezová, samostatně stojící 13 18 4* SN/N/ST/T 4. SHARP SJ BA31DHXIE kombinovaná volně stojící 8 18 - GT/SN 5. Whirlpool W5 921E OX 2 kombinovaná volně stojící 5 24 - N, T 6. Beko CSA270K30XPN kombinovaná samostatně stojící 4 16 - SN-ST
Název Celkový objem (l) Umístění mrazáku Hlučnost (dB) Výška (cm) Šířka (cm) Hloubka (cm) 1. LG GBB62SWGFN 419 dole 36 203 59,5 68,2 2. Gorenje N619EAXL4 304 dole 39 186 59,5 59 3. Samsung RB30J3215SA 321 dole 37 178 59,5 66,8 4. SHARP SJ BA31DHXIE 331 dole 41 186 59,5 65 5. Whirlpool W5 921E OX 2 372 dole 39 201,3 59,5 65,5 6. Beko CSA270K30XPN 262 dole 38 170 54 57,4
Název Oddělené regulace Displej Energetická třída Spotřeba energie za rok (kWh) Speciální funkce 1. LG GBB62SWGFN ano ano D 215 Expresní mrazení, Fresh zone, Total No Frost, MultiFlow, DoorCooling, výstražný signál dveří 2. Gorenje N619EAXL4 ano ano E 243 NoFrost, CrispZone, HumidityControl, FastFreeze 3. Samsung RB30J3215SA ano ano E 249 All-around Cooling, Fresh zóna, True No Frost 4. SHARP SJ BA31DHXIE ano ano E 250 AdvancedNoFrost, OdourNeutral, GentleAirFlow, ZeroDegreeZone, OptiFresh, Adaptilift, AdaptiShelf, TwinLED, Space Save door, Super Cool, Super freeze 5. Whirlpool W5 921E OX 2 ne ne E 249 LessFrost, 6. SMYSL, StopFrost, FreshBox, LED osvětlení, nastavitelné skleněné poličky, 3 zásuvky v mrazničce, integrované madlo, možnost změny otevírání dveří 6. Beko CSA270K30XPN ano ne A+ 256 NoFrost, LED osvětlení
Základní otázky při výběru
Před tím, než se vydáte do obchodu, si přečtěte recenze, které vám s výběrem lednice pomohou. Důležité také je si odpovědět na dvě základní otázky:
pro kolik osob lednici pořizuji,
kam ji umístím?
Malou lednici budete vybírat v případě, že vaše domácnost zahrnuje jen dva členy, pro velkou se rozhodnete v případě pěti a více členné rodiny. Rozhodujícím faktorem je také prostor, ve které se bude lednice nacházet. Bydlíte v bytě s malou kuchyní nebo máte v kuchyni i taneční parket? Nezapomeňte zohlednit také to, zda vás to táhne spíše k volně stojící nebo vestavné lednici.
Dnešní modely nabízí celou řadu chytrých funkcí, které dokážou nejen prodloužit čerstvot potravin, ale také vám usnadní údržbu nebo sníží potřebu. Rozhodněte se, které funkce jsou pro vás klíčové. Určitě nechcete platit za něco, co v budoucnu nevyužijete. Na trhu se setkáte s různými typy lednic, které si představíme na následujících řádcích.
Typy chladniček
V obchodech se můžete setkat s celkem pěti typy ledniček:
monoklimatické lednice,
jednodveřové lednice,
pultové ledničky,
kombinované ledničky,
americké chladničky.
Monoklimatické lednice
Jak již název napovídá, mono znamená jeden, takže lednice má pouze chladicí část, ale ne mrazicí. Jedná se tedy o lednici bez mrazáku. V běžné domácnosti je používání tohoto typu spíše bezpředmětné. Lednice je vhodná třeba do kuchyně restaurace nebo do výrobny cukrovinek. Bez mrazáku se neobejde snad žádná domácnost, takže pokud byst se rozhodli pro pořízení monoklimatické lednice, zřejmě byste k ní museli dokoupit mrazničku zvlášť. Dva spotřebiče vám však zaberou více místa a při jejich pořizováním rozhodně neušetříte.
Na druhou stranu si z těchto dvou elektrospotřebičů můžete sestavit americkou lednici tzv. side-by-side, kdy na jedné straně budete mít lednici a na druhé mrazák. Mnohdy vás koupě dvou samostatných elektrospotřebičů vyjde cenově podobně jako pořízení základní americké lednice.
Pokud jste milovníky vína, jistě váš potěší možnost využití monoklimatické lednice jako lednice na víno.
Dobrá rada: Pamatujte na to, že červené víno se uchovává při jiné teplotě než víno bílé. Speciální chladničky na víno proto mají dva prostory s rozdílnou teplotou.
velký objem
umístění i většího nádobí (několik plechů, soudek piva)
nevhodná do většiny domácností
nutnost pořídit mrazák zvlášť
Lednice jednodveřová
Tento typ patří mezi nejlevnější lednice na trhu. Často se s nimi můžete setkat pod názvem malé lednice s mrazákem. Díky svým malým rozměrům je možné je zabudovat pod pult nebo pracovní desku. Setkat jste se s nimi mohli i v hotelových pokojích a také jsou častou volbou na chalupu. Ne zřídkakdy se objevují také ve studentských bytech.
Je možné si vybírat z většího i menšího provedení, kdy menší lednice měří na výšku kolem 80 cm a ty větší kolem 120 cm. Nicméně velikost nic nemění na tom, že lednice má jen jedny dveře. Mrazák je často velmi malý. Abyste se k němu dostali, je nutné otevřít dveře lednice a poté dveře mrazáčku. Tento způsob manipulace je velmi neekonomický, protože vám zbytečně utíká vzduch z lednice, což vede ke zvýšení spotřeby elektrické energie.
kompaktní provedení
součástí je mrazák
nízké pořizovací ceny
malá kapacita chladicí i mrazicí části
vyšší energetická spotřeba kvůli otevírání dveří od lednice
Pultové lednice
Opět se jedná spíše o malou lednici s ještě menším mrazákem, která svoje útočiště nejčastěji najde na chatě, ve studentském bytě nebo na pracovišti. Má jen jedny dveře, takže opět počítejte s únikem nachlazeného vzduchu a také větší energetickou spotřebou. Patří mezi hlučnější modely.
nízké pořizovací náklady
vhodné do menších prostor
vyšší spotřeba
málo prostoru
Lednice kombinovaná
Tento typ chladniček patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším. Jak již název napovídá, spotřebič se skládá z chladící a mrazící části nejčastěji v poměru 2:1. Mrazák má nejčastěji 3 zásuvky, ale může jich mít i více. Nejčastěji se setkáte s kombinovanou lednicí, která má mrazák dole. Umístění je praktické v tom, že do lednice chodíte častěji než do mrazáku, takže máte všechny potraviny příjemně po ruce a není potřeba se k nim ohýbat. Výjimkou však není ani opačné uspořádání.
Tyto lednice mohou mít jeden nebo dva kompresory, dvoukompresorové poznáte podle vyšší pořizovací ceny. Výhodou dvou kompresorů je to, že chladící část má svůj a mrazící také. Je tak možné si individuálně nastavit jak teplotu v lednici, tak teplotu v mrazáku.
Při výběru však nehraji roli počet kompresorů, ale termostatů. Běžně se můžete setkat se dvěma, kterými se nastavuje teplota separátně pro chladící a mrazící část. Pokud má lednice termostaty tři, slouží třetí termostat k nastavení teploty v nulové zóně.
Kombinované chladničky jsou dnes již maximálně úsporné, takže šetří vaši peněženku a zároveň vám nabídnou spoustu užitečných funkcí navíc.
samostatné dveře pro chladničku i mrazák
mnoho užitečných funkcí navíc
možnost výběru umístění mrazáku
pro většinu domácností
menší objem mrazáku
Americká lednice
Americká lednice je vyhledávaným elektrospotřebičem zejména kvůli velkému prostoru, který nabízí. Je proto nejlepší volbou pro velké domácnosti. Ty však musí počítat s tím, že pořizovací cena dosahuje vysokých hodnot (pod 20 000 Kč většinou „ameriku“ neseženete, průměrně se cena pohybuje kolem 30 000 Kč a výš, ovšem záleží také na funkcích navíc). Tento typ chladniček potřebuje velký prostor, takže je nutné, abyste ho ve vaší kuchyni nebo spíži měli. Nezapomeňte, že budete otvírat pravou i levou část lednice. Americké lednice mohou mít buď dvoje, nebo čtvery dveře.
Dvojdveřová varianta
Dvojdveřové „ameriky“ jsou standardem. V levé části se nachází mrazák a v pravé chladnička. Levá část může být opatřena výrobníkem ledu nebo nápojovým automatem. Lednice s výrobníkem ledu nebo dávkovačem vody potřebují častější opravy, než jednotky bez tohoto vybavení.
Čtyřdveřová varianta
Čtyřdveřová varianta je známá pod pojmem French Door. Mrazící i chladící části jsou rozděleny na horní a spodní polovinu. Tento způsob otevírání lednice je velmi ekonomický, protože při otevření jen jedné části neuniká tolik vzduchu jako při otevření celé poloviny.
Rozdělení je většinou taková, že v horní části se nachází chladící část, ve spodní zase za mrazící. Pokud je rozdělení zón na pravou a levou, je v levé části mrazák a v pravé chladnička. Některé modely French Door umožňují spodní část chladničky přeměnit na mrazničku, čímž zvětší objem mrazáku.
Mezi nevýhody amerických lednic patří především vyšší spotřeba. Ta je způsobena z části výrobníkem ledu, protože jím uniká studených vzduch z lednice. Vyšší spotřeba a hmotnost se odrazí i na vyšší hlučnosti. Na trhu není prakticky možné sehnat americkou lednici s energetickou třídou A+++. Výška těchto elektrospotřebičů dosahuje 170 až 180 cm.
Výrobník ledu je součástí levých dveří, za kterými se nachází mrazák. Do zásobníku na vodu stačí nalít vodu, ta zrzne a vytvoří buď kostky ledu, nebo ledovou tříšť. Jediné, co by vás u výrobníku ledu mělo zajímat, je kapacita zásobníku na vodu. Běžně si vystačíte s 1 l. Na nutnost doplnění vody vás lednice sama upozorní. Alternativou je přímé napojení na vodovod, které některé lednice umožňují.
chladicí i mrazicí část jsou oddělené dveřmi
velký chladicí i mrazicí prostor
moderní technologie
designové provedení
výrobník ledu a ledové tříště
automat s filtrem na vodu
vyšší spotřeba energie
vyšší hlučnost 42-46 dB
vysoká pořizovací cena
nutnost dostatečného prostoru
hmotnost
přístup pro připojení k vodovodnímu potrubí
Umístění: volně stojící nebo vestavná lednice
Lednici nikdy neumisťujte v blízkosti topení, sporáku, myčky nebo jiných spotřebičů, které topí. Zbytečně by docházelo ke zvyšování spotřeby. Nezapomeňte, že by kolem tohoto elektrospotřebiče mělo být místo, aby docházelo k dobré cirkulaci vzduchu. Lednice v nadsázce řečeno topí a toto teplo musí někam odcházet. Z pravé a levé strany by proto mělo být nejméně 2 cm volného prostoru, ze zadní strany pak 5 cm.
Vestavné lednice mají většinou o pár centimetrů menší rozměry, které se však podepisují i na zmenšení objemu. Tento typ lednic je určený pro zabudování do kuchyňské linky, takže udržíte jednotný design celé kuchyně. Instalaci může provést buď truhlář (dodavatel kuchyně) nebo to zvládnete i sami. Vzhled vestavěné lednice není zrovna přitažlivý, takže se nehodí pro volné postavení do prostoru. Vestavné lednice je dobré pořizovat v případě, že nemáte v kuchyni dost místa. Jinak je lepší si raději prodloužit pracovní desku a pořídit si pěknou volně stojící lednici.
Volně stojící lednice se hodí do většiny domácností, protože je možné je pořídit v různých barvách a designech. Za nejuniverzálnější stále platí bílá barva nebo nerez lednice. Výjimkou však není ani lednice černá, červená nebo retro design lednice. Výhodou volně stojících chladniček je také snadná instalace i možnost změny umístění.
Víte, že: I volně stojící chladničku je možné zabudovat. Při výběru nebo plánování kuchyně uveďte, že chcete na lednici speciální skříň. Ta většinou nemá dveře. Do skříně lednici pohodlně umístíte, nezapomeňte však, že zadní strana elektrospotřebiče by měla mít dostatek prostoru pro odvedení vyprodukovaného tepla.
Parametry pro výběr lednice
Tyto velké bílé spotřebiče, které se starají o čerstvost potravin, vybírejte nejen na základě objemu. Ve hře jsou ještě další parametry.
Mrazící výkon
Parametr zabývající se mrazícím výkonem udává, kolik kilogramů právě vložených potravin dokáže mrazák zamrazit za 24 hodin. Tato hodnota se u kombinovaných chladniček pohybuje v rozpětí 2-33 kg/24 hodin. Samostatný mrazák zvládne zamrazit i 40 kg potravin za 24 hodin.
Akumulační doba
Hodnota akumulační doby vám sděluje, jak dlouho zůstanou potraviny zamražené v případě, že vypadne elektrický proud. Standardně tato doba bývá kolem 10 hodin. Samozřejmě čím více, tím lépe. Pokud se vám lednice porouchá a opravář bude moci dorazit až druhý den, jistě uvítáte, když bude akumulační doba 12 hodin nebo 24 hodin.
Výkon mrazení
Je to sice zavádějící, ale výkon mrazení není to samé jako mrazící výkon. VÝKON MRAZENÍ uvádí jakou teplotu a jaké skladovací možnosti vám mrazák dokáže nabídnout. Můžete si podle toho odvodit pro jaké skladování je mrazák vhodný. Tato hodnota se označuje buď hvězdičkami (*) nebo třídou mrazení.
Počet hvězdiček Doba skladování Teplota * Několik dnů -6 °C ** Několik týdnů -12 °C *** Několik měsíců -18 °C **** Pro dlouhodobé skladování -24 °C
Klimatická třída
Klimatická třída udává, jaká by měla být teplota prostředí, ve kterém bude lednice umístěna. Pokud by lednice byla v jiném klimatickém prostředí, bude mít větší nároky na spotřebu a nebude fungovat tak dobře, jak by měla. V případě, že překročíte horní teplotní hranici, zhorší se kvalita chlazení. Mnohem horší je však překročení spodní hranice, kdy při velkém chladu může dojít ke zhoustnutí oleje v kompresoru, což může vést k závažným poruchám spotřebiče.
Nejvhodnější je, pokud je elektrospotřebič označen vícero písmeny, což znamená, že spadá do více klimatických tříd, takže nebude mít problém pracovat ani při nižších ani při vysokých teplotách.
Klimatické třídy se označují těmito zkratkami:
T – jedná se o zkratku pro tropické hodnoty , jež se pohybují od 18 °C do 43 °C ,
– jedná se o zkratku pro , jež se pohybují , ST – zkratka pro subtropické teploty , které jsou v rozmezí od 18 °C do 38 °C ,
– zkratka pro , které jsou v rozmezí , N – normální teploty označují teplotní rozmezí od 16 °C do 32 °C ,
– označují teplotní rozmezí , SN – tato zkratka označuje slovní spojení subnormální teploty, které mají rozptyl 10-32 °C.
Příklad: Pokud na vaší lednici najdete označení klimatické třídy těmito zkratkami N-ST-T, znamená to, že bude správně fungovat v místnostech nebo prostředí, kde se bude teplota pohybovat od 16 °C do 43 °C.
Hlučnost
Míra hlučnosti vás bude zajímat především v případě, že bude lednice v místnosti, ve které se pravidelně pohybujete nebo tam dokonce spíte. V případě, že budete mít lednici mimo kuchyň, nemusíte se tímto parametrem příliš trápit. V drtivé většině je však lednice součástí kuchyně, kde se stále něco děje, takže by vás její hlučnost určitě zajímat měla.
Míra hlučnosti se uvádí v jednotkách decibelů dB. Zcela běžně jsou dnes k dostání velmi tiché lednice, jejichž míra hluku nepřesáhne 40 dB. Nejtišší lednice se pyšní úrovní hluku 36-38 dB. U průměrných dosahuje hodnota 42 dB a u nejhlasitějších mají decibely hodnotu 50, což už je dost.
Hlučnost v dB K čemu je možné ji přirovnat? 130 Výstřel ze zbraně 120 Startování letadla 110 Průmyslový hluk 100 Vlak, který jede 90 Zvuk zahradní sekačky 80 Hlasitý křik 70 Hluk rušné ulice 60 Hlasitější hovor 50 Normální hluk ulice 40 Tlumené mluvení 30 Šepot 20 Hluk padajícího listí 10 Dýchání 0 Práh toho, co je lidské ucho schopné slyšet
Objem a uspořádání
Objem lednice je hlavním parametrem, podle kterého byste si měli vybrat ten nejvhodnější typ. Americká lednice je nejlepší volbou pro početnější rodiny. Pokud však skromnější prostor neumožňuje instalaci tohoto typu, je možné místo ní zvolit lednici s označením space max, která při standardních rozměrech klasické kombinované lednice (180-200 x 60 cm) nabízí až o 30 l větší prostor. Je to z důvodu zmenšení šířky vnitřních stěn, které si však zachovávají své izolační vlastnosti.
Určení Typ chladničky Objem pro dvoučlenné domácnosti pultová, jednodveřová chladnička 50 – 70 l pro tříčlenné domácnosti kombinovaná lednice 150-200 l pro čtyřčlenné domácnosti kombinovaná lednice 200 l a více pro pěti a vícečlennou domácnost monoklimatická lednice s mrazákem zvlášť nebo americká lednice 400 l
Víte, že: Na každého člena v domácnosti připadá 60 l do prostoru v chladničce a 25 l do prostoru v mrazáku.
Průměrný objem chladničky pro středně velkou domácnost se pohybuje mezi 200 l až 250 l. Kterákoliv lednice s menším objemem pro vás bude nevyhovující. Větší objem už je luxus navíc, za který si ovšem připlatíte. Objem mrazáku pro středně velkou rodinu by měl být od 65 l do 90 l. Celkově tak objem kombinované chladničky pro středně velkou rodinu vychází zhruba na 300 l až 330 l.
Uspořádání lednice má na kapacitu také vliv. Rozhodně je lepší malá, ale úsporně a prakticky prostor využívající lednice než velká, která prostorem zbytečně plýtvá a dobře ho nevyužije.
U mrazáku toho k rozložení není moc co dodat. Většinou má několik zásuvek nebo přihrádek, které jsou stejně velké. Variabilnější možnosti nabízí chladící část. Ve spodní části by se měl nacházet jeden nebo dva boxy na ovoce a zeleninu. Polička na boxy by měla být pevná z tvrzeného skla, což je nejlepší materiál. Další police by měly být výškově nastavitelné a měly by být nejméně 3. Držák na lahve už je jen příslušenstvím navíc.
Dostatek úložného prostoru nabízí i dveře lednice. Ve spodní části je většinou vyšší přihrádka na láhve, další jedna nebo dvě přihrádky jsou vhodné na menší potraviny, jako jsou mléčné výrobky. V horní části pak bývá box na vajíčka. Ten může mít poklop nebo jen stojánek s několika otvory pro vyskládání vajec.
U přihrádek ve dveřích si pohlídejte, zda nejsou moc hluboké. Pokud by zasahovaly zbytečně moc do polic, nemohli byste kapacitu polic plnohodnotně využít.
Energetický štítek
Od 1.3.2021 došlo ke změně u energetického štítku a hodnot, které musí obsahovat.
Rozsah energetických tříd – nejlepší hodnota je A a nejhorší G. Hodnota energetické třídy ledničky – konkrétní hodnota energetické třídy pro danou lednici Roční spotřeba elektrické energie – odhadovaná roční spotřeba elektrické energie, reálné hodnoty nebudou příliš odlišné, protože se jedná o spotřebič, který běží nonstop. Není tedy odlišný počet cyklů v každé domácnosti jako u praček nebo sušiček. Spotřebu lednice výrazně ovlivňuje i teplota v místnosti, čím více teplo doma máte, tím vyšší bude i její spotřeba. A naopak. Dostupný objem pro mražené potraviny – jaká je kapacita v prostoru pro mražené potraviny Dostupný objem pro chlazené potraviny – jaká je kapacita v prostoru pro chlazené potraviny Hlučnost spotřebiče – konkrétní hlučnost v dB, stejně jako třída hlučnosti pro porovnání. A je nejlepší, D je nejhorší. Jako rozumnou úroveň hlučnosti lze brát 40 dB a nižší. QR odkaz – vedoucí do databáze EPREL, kde jsou další podrobné informace o výrobku
U energetická třídy došlo k výrazné změně. Dosud jsme se mohli setkávat s třídami typu A+++ nebo A++. Ty však už nyní nejsou platné. Výrobky s nejvyšší energetickou účinností které spadaly do třídy A+++ nově po posunu škály přibližně odpovídají nové energetické třídě označené jako B nebo C, přestože se spotřeba energie daného výrobku nezmění. Pokud tedy při výběru chladničky vidíte samé třídy C a D, neděste se. V současné době jsou to dobré hodnoty.
Informační list
Informační list je další povinnou náležitostí spotřebiče. Mimo jiné obsahuje i následující informace.
Minimální/maximální okolní teplota (°C) vhodná pro chladicí přístroj
Klimatická třída
Nastavení na zimní období
Parametry a hodnoty chladicího prostoru
Parametry světelného zdroje (druh světelného zdroje, třída energetické účinnosti)
Požadavky na energetickou úspornost
Od 1. března 2021 nesmí index energetické účinnosti (EEI) chladicích spotřebičů překračovat tyto hodnoty:
Specializované nízkohlučné chladicí spotřebiče s prostorem nebo prostory pro čerstvé potraviny – 375
Nízkohlučné chladicí spotřebiče s průhlednými dveřmi – 380
Ostatní nízkohlučné chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 300
Spotřebiče pro uchovávání vína s průhlednými dveřmi – 190
Ostatní spotřebiče pro uchovávání vína – 155
Všechny ostatní chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 125
Od 1. března 2024 nesmí index energetické účinnosti (EEI) chladicích spotřebičů překračovat tyto hodnoty:
Specializované nízkohlučné chladicí spotřebiče s prostorem nebo prostory pro čerstvé potraviny – 312
Nízkohlučné chladicí spotřebiče s průhlednými dveřmi – 300
Ostatní nízkohlučné chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 250
Spotřebiče pro uchovávání vína s průhlednými dveřmi – 172
Ostatní spotřebiče pro uchovávání vína – 140
Všechny ostatní chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 100
Funkční požadavky
Funkce rychlého zmrazování (či podobná funkce) – tato aktivovaná funkce se musí automaticky nejpozději po 72 hodinách přepnout na původní režim uchovávání potravin (kvůli úspoře energie)
(či podobná funkce) – tato aktivovaná funkce se musí automaticky nejpozději po 72 hodinách přepnout na původní režim uchovávání potravin (kvůli úspoře energie) Každý prostor pro uchování potravin musí být označen patřičným identifikačním symbolem .
. VIP – takto je označen spotřebič pokud obsahuje vakuové izolační panely
U prostorů označených čtyřmi hvězdičkami je takový specifický mrazicí výkon, aby byla doba mrazení nutná ke snížení teploty lehké náplně (3,5 kg/100 l) z +25 na –18 °C při teplotě okolí 25 °C nižší nebo rovná 18,5 hodiny
Požadavky na náhradní díly a opravy
Výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci musí pro chladicí spotřebiče odborným opravnám poskytovat po dobu alespoň sedmi let poté, co byl na trh uveden poslední kus daného modelu tyto náhradní díly:
termostaty
teplotní čidla
desky plošných spojů a zdroje světla
Tyto náhradní díly musí být k dispozici nejpozději dva roky poté, co byl na trh uveden první kus daného modelu.
Výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci musí pro chladicí spotřebiče odborným opravnám a konečným uživatelům poskytovat po dobu alespoň sedmi let a těsnění dveří po dobu alespoň deseti let poté, co byl na trh uveden poslední kus daného modelu tyto náhradní díly:
dveřní kliky
dveřní závěsy
přihrádky a koše
Tyto náhradní díly musí být k dispozici nejpozději ve chvíli kdy je na trh uveden první kus daného modelu
Tyto náhradní díly musí být možno použít pomocí běžně dostupných nástrojů, aniž by došlo k trvalému poškození spotřebiče.
Tyto náhradní díly musí být k dispozici do patnácti pracovních dní po obdržení objednávky.
Požadavky na informace
Všechny uvedené chladící spotřebiče musí v rámci návodu nebo na webových stránkách výrobce obsahovat následující informace:
jaká kombinace zásuvek, košů a polic, která vede k nejúčinnějšímu využívání energie daným chladicím spotřebičem
pokyny o tom, kde a jak v chladicím spotřebiči skladovat potraviny za účelem co nejlepší konzervace po co nejdelší dobu
doporučené nastavení teplot v každém prostoru pro optimální konzervaci potravin
odhad vlivu nastavení teplot na plýtvání potravinami
popis účinků zvláštních režimů a funkcí, a zejména toho, jaký mají vliv na teplotu v jednotlivých prostorech a po jak dlouhou dobu
pokyny k správné instalaci a údržbě chladicího spotřebiče konečným uživatelem, včetně čištění
minimální dobu trvání záruky na chladicího spotřebič
Podmínky uchovávání a cílová teplota pro jednotlivé typy prostorů
Skupina Typ prostoru Minimální teplota Maximální teplota Cílová teplota Název Název °C °C °C Prostory pro nezmrazené
potraviny spížový 14 20 17 pro víno 5 20 12 s mírnou teplotou 2 14 12 pro čerstvé potraviny 0 8 4 Zchlazovací prostor zchlazovací -3 3 2 Prostory pro zmrazené
potraviny bez hvězdiček a pro výrobu ledu neuv. 0 0 1 hvězdička neuv. -6 -6 2 hvězdičky neuv. -12 -12 3 hvězdičky neuv. -18 -18 4 hvězdičky (mrazící) neuv. -18 -18
Index energetické účinnosti (EEI)
Počítá se následujícím způsobem:
EEI = AE/SAE
kde AE je roční spotřeba energie – tedy spotřeba testovaného modelu
je roční spotřeba energie – tedy spotřeba testovaného modelu a SAE je normalizovaná roční spotřeba energie – spotřeba referenčního modelu
Roční spotřeby energie (AE)
Spotřeba energie se určuje zkouškou při teplotě okolí 16 °C a 32 °C. Jedinou výjimkou jsou nízkohlučné chladicí spotřebiče, kdy se spotřeba energie určuje při teplotě okolí 25 °C.
Spočte se jako:
AE = 365 × Edaily/L + Eaux
L je faktor zatížení u chladicích spotřebičů , které mají pouze prostory pro zmrazené potraviny má hodnotu 0,9 u všech ostatních spotřebičů má hodnotu 1
, které mají pouze prostory pro zmrazené potraviny má hodnotu 0,9 u všech ostatních spotřebičů má hodnotu 1 Edaily je denní spotřeba – spočítá se jako 0,5 × (E16 + E32) . Kdy E16 je spotřeba při okolní teplotě 16 °C a E32 při okolní teplotě 32 °C.
Normalizovaná roční spotřeba energie (SAE)
Počítá se následujícím způsobem:
SAE = C × D × Σ c=1 n Ac × Bc × [Vc /V] × (Nc + V × rc × Mc )
c je číslo typu prostoru od 1 do n, které se uvádí v dolním indexu, přičemž n je celkový počet typů prostorů
od 1 do n, které se uvádí v dolním indexu, přičemž n je celkový počet typů prostorů Vc je objem prostor u v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo
u v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo V je celkový objem v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo
v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo rc , Nc , Mc a C jsou parametry modelování specifické pro každý prostor uvedené v následující tabulce č. 2
specifické pro každý prostor uvedené v následující tabulce č. 2 Ac , Bc a D jsou kompenzační faktory uvedené v následující tabulce č. 3
Tabulka číslo 2
Typ prostoru Termodynamický parametr (rc) Závislost spotřeby energie na objemu 1 (Nc) Závislost spotřeby energie na objemu 2 (Mc) Číslo typu prostoru (c) Spížový 0,35 75 0,12 mezi 1,15 a 1,56 u kombinovaných spotřebičů s prostory označenými třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, 1,15 u ostatních kombinovaných spotřebičů, 1,00 u ostatních chladicích spotřebičů Pro víno 0,60 S mírnou teplotou 0,60 Pro čerstvé potraviny 1,00 Zchlazovací 1,10 138 0,12 Bez hvězdiček a pro výrobu ledu 1,20 138 0,15 1 hvězdička 1,50 2 hvězdičky 1,80 3 hvězdičky 2,10 4 hvězdičky (mrazící) 2,10
Tabulka číslo 3
Typ prostoru Faktor odmrazování (Ac) Faktor vestavění (Bc) Počet vnějších dveří nebo prostorů, podle toho co je menší (D) Manuální odmrazování Automatické odmrazování Volně stojící spotřebič Vestavný spotřebič ≤ 2 3 4 > 4 Spížový 1 1 1 1,02 1 1,02 1,035 1,05 Pro víno S mírnou teplotou Pro čerstvé potraviny Zchlazovací 1,03 Bez hvězdiček a pro výrobu ledu 1,1 1,05 1 hvězdička 2 hvězdičky 3 hvězdičky 4 hvězdičky (mrazící)
Tolerance u naměřených hodnot
Celkový objem a objem prostoru – zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 3 % nebo 1 litr (podle toho, která hodnota je vyšší)
– zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 3 % nebo 1 litr (podle toho, která hodnota je vyšší) Mrazicí výkon – zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
– zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 10 %. E16, E32 (naměřená teplota při 16 a 32 °C) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
(naměřená teplota při 16 a 32 °C) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %. Eaux (pomocná energie spotřebovávaná antikondenzačním ohřívačem regulovaným podle okolí) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
(pomocná energie spotřebovávaná antikondenzačním ohřívačem regulovaným podle okolí) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %. Roční spotřeba energie – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
– zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %. Vnitřní vlhkost spotřebičů pro uchovávání vína (%) – zjištěná hodnota se nesmí od mezních hodnot předepsaného rozpětí lišit o více než 10 %.
– zjištěná hodnota se nesmí od mezních hodnot předepsaného rozpětí lišit o více než 10 %. Hlučnost (emise hluku šířeného vzduchem) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 2 dB.
Referenční hodnoty
Chladnička
Velká:
Index energetické účinnosti (EEI): 57 %
Objem: 309 l
Roční spotřeba energie (AE): 70 kWh/rok
Malá (stolní):
Index energetické účinnosti (EEI): 63 %
Objem: 150 l
Roční spotřeba energie (AE): 71 kWh/rok
Speciální funkce a vychytávky navíc
Současné elektrospotřebiče se vám život snaží co nejvíce usnadnit. Existují lednice, které se samy odmrazují, nebo se v nich led netvoří vůbec, jiné umožňují individuální nastavení teploty jak v chladicí, tak mrazicí části. Velkým plusem může být i možnost záměny zavěšení dvířek a podobně. Pojďme se na jednotlivé vychytávky a funkce podívat zblízka.
Ventilátor
Nejčastěji ho najdete v zadní části lednice. Díky němu zůstávají potraviny déle čerstvé, protože se vzduch uvnitř rozvádí rovnoměrně. Tento systém se stará také o to, aby se uvnitř spotřebiče rychleji obnovila nastavená teplota po každém otevření dvířek.
Otevírání dvířek
Před pořízením lednice se doma zaměřte na to, na kterou stranu potřebujete otevírání dvířek. Většina chladniček umožňuje záměnu strany otvírání dvířek, ale nemusí to být samozřejmostí. Proto se na tento fakt raději informujte, stejně jako na náročnost tohoto úkonu. Americké lednice tuto možnost pochopitelně nenabízejí.
Inventorový kompresor
Má hned několik výhod. Sám si reguluje rychlost, čímž si také prodlužuje životnost. Jeho nižší hmotnost se promítne i do nižší hmotnosti lednice a výrobci na něj často poskytují prodlouženou záruku v podobě 10 let.
Displej
Displej na lednici je užitečná věc, protože si pomocí něho můžete nastavit nejrůznější veličiny, nastavení zkontrolovat nebo si přečíst chybová či varovná hlášení. Není tedy potřeba zastarale točit kolečkem uvnitř lednice tak, jak to bylo dobrý zvykem u dřívějších modelů.
Oddělená regulace pro chladicí i mrazicí část
Oddělená regulace je výhodná především v tom, že si můžete teplotu v každém prostoru nastavit individuálně. Tuto možnost jistě uvítáte v případě, když budete chtít odmrazit mrazák, protože chladicí část lednice bude fungovat stále stejně beze změny.
Antibakteriální ochrana
Vnitřní části lednice jsou potaženy vrstvou sloučenin na bázi stříbra. Tato vrstva zabraňuje rozšíření a hlavně růstu bakterií, mikrobů a plísní, takže potraviny zůstávají déle čerstvé. Antibakteriální ochranu označuje každý výrobce jinak, takže ji můžete najít pod názvem AgION, Nano silver, Koblend, Bacteria safe systém, Anti Bacteria filter a podobně.
Variabilní nastavení polic
Možnost nastavení polic je velmi důležitá. Mnohdy musíte do chladničky vměstnat velký hrnec, vysokou lahev nebo objemnou mísu. V tomto případě jistě oceníte, pokud budete moct polici zvednout nebo sklopit na polovinu. Některé modely navíc umožňují naprosto individuální seskládání polic ve dveřích přesně podle vašich požadavků a nároků.
Zvuková signalizace otevřených dveří
Setkat se můžete i s vychytávkou, která vás upozorní na nedovření dveří. Pokud by dveře lednice zůstaly otevřené, dojde k úniku chladného vzduchu a tím pádem ke zvýšení spotřeby. Navíc se vám mohou potraviny zkazit.
Chlazení dveří
Vaše chladnička nemusí chladit jen pomocí zařízení v zadní části. Systém chlazení mohou být vybaveny i dveře, takže se teplota v celém prostoru lépe udržuje konstantní.
Ionizátor, deodorizér
Jedná se o systémy, které pohlcují pachy, takže se chuť ani vůně potravin vzájemně nemíchají. Vzduch v lednici navíc zůstává svěží.
Wi-Fi
Pomocí bezdrátové komunikace můžete ovládat nejen vaši pračku nebo robotický vysavač, ale také lednici. Díky mobilní aplikaci můžete třeba upravovat nastavení teploty nebo zapnout funkci intenzivního mrazení.
Beznámrazový systém
Tyto lednice budete znát také pod označením No Frost nebo Frost Free. Spočívá v tom, že se chlad pomocí obíhajícího vzduchu v mrazničce rozkládá optimálně do celého prostoru. Tím se snižuje vlhkost a na potravinách ani stěnách nedochází ke vzniku námrazy. Mrazák tedy nemusíte odmrazovat.
Automatické odmrazování
Funguje podobně jako No Frost, akorát v prostředí chladící části. Teplota v lednici je regulována tak, aby se zamezilo vzniku námrazy.
Superchlazení (Coolmatic)
Jedná se o funkci v chladící části kombinované lednice. Umožňuje nastavení nižší teploty v okamžiku, kdy do lednice vložíte větší objem potravin. Potraviny se rychle „zchladí“ na optimální teplotu a lednice se pak automaticky přepne do chlazení na původní teplotu.
Supermrazení (Frostmatic)
Tento systém je podobný předchozímu popsanému s tím rozdílem, že probíhá v mrazící části. Při vložení většího množství čerstvých potravin stačí stisknout příslušné tlačítko, které se postará o to, aby se nové potraviny rychleji zmrazily a nedocházelo ke zbytečnému oteplování již zmrazených potravin. Po dosažení optimálního zmrazení se mrazák opět přepne na provozní teplotu.
Nulová zóna
Většinou se jedná o přihrádku, ve které se teplota udržuje kolem 0 °C. Do této přihrádky se vkládá maso, zelenina nebo ryby, které v ní zůstávají déle čerstvé. Některé modely lednic umožňují i regulaci vlhkosti. Nulovou zónu můžete znát také pod označením Multi Fresh, Biofresh, BioSafe, Longfresh a podobně.
Prázdninový režim (Holiday)
Tuto funkci využijete především tehdy, pokud odjíždíte na delší dobu z domu. Vnitřní teplota se udržuje zhruba na 12 °C (to ovšem záleží na typu lednice), takže nedochází ke zkažení trvanlivých potravin, ale také se netvoří nepříjemný zápach. Prázdninový mód vám ušetří spotřebu elektrické energie, aniž byste museli lednici vypínat.
Párty mode
Opět speciální nastavení teploty, která vám umožní skutečně rychlé namrazení nápojů v mrazáku. Jako příklad můžeme uvést láhev vína, která se na optimální teplotu zchladí za 30 minut. Prasknutí lahve vlivem nízkých teplot se nemusíte bát, protože vás na správnou teplotu upozorní zvukový signál.
Dvojité dveře
Některé chladničky jsou opatřeny dvojitými dveřmi. Jedná se o mělké dveře, do kterých je možné často umístit nápoje nebo koření bez toho, aby poklesla teplota v celé chladicí části. Setkat se můžete i s možností osvětlených dveří, kdy přes ně vidíte do lednice, takže je nemusíte zbytečně otvírat. Otevřete je až v okamžiku, kdy budete vědět, že vámi hledaná věc v lednici je a na jakém místě se nachází.
Luxusní interiér
Prozatím méně často, ale do budoucna snad více, se můžete setkat s elegantním černým nebo patinovým interiérem, což je designový prvek, který proměňuje „nudu“ základního bílého vzhledu.
Výbava LG lednic
InstaView Door-in-Door – skleněná dvířka, které se dvojitým poklepáním na ně rozjasní a vy vidíte obsah lednice bez nutnosti otevírat dvířka. Drobnost, která může pomoct ušetřit trochu elektrické energie.
– skleněná dvířka, které se dvojitým poklepáním na ně rozjasní a vy vidíte obsah lednice bez nutnosti otevírat dvířka. Drobnost, která může pomoct ušetřit trochu elektrické energie. Ice & Water Dispenser – nádrž na vodu je integrována v lednici, případně je přímo napojena na vodovoní potrubí. Díky tomu si může vychutnat sklenici chlazené vody bez nutnosti otevírat dveře lednice.
– nádrž na vodu je integrována v lednici, případně je přímo napojena na vodovoní potrubí. Díky tomu si může vychutnat sklenici chlazené vody bez nutnosti otevírat dveře lednice. Door Cooling – Další proud studeného vzduchu, který proudí hned u dvířek lednice. K vychlazení lednice by mělo dojít rychleji.
– Další proud studeného vzduchu, který proudí hned u dvířek lednice. K vychlazení lednice by mělo dojít rychleji. Dual Ice – dokáže poskytovat led ve formě kostek a nebo ledové tříště.
– dokáže poskytovat led ve formě kostek a nebo ledové tříště. CustomChill Drawer – Samostatný šuplík mezi chladící a mrazící částí, který můžete využít dle potřeby a také mu nastavit vlastní teplotu. Lze ho využít například jako náhradu domácí vinotéky
– Samostatný šuplík mezi chladící a mrazící částí, který můžete využít dle potřeby a také mu nastavit vlastní teplotu. Lze ho využít například jako náhradu domácí vinotéky SmartThinQ – Lednice je pomocí Wi-Fi modulu připojena na vaši domácí síť a skrze ni může po internetu komunikovat s vaším telefonem. Stačí mít nainstalovanou aplikaci SmartThinQ. A co konkrétně můžete dělat? Vidíte třeba statistiku otevření dveří do lednice. To není zrovna nejužitečnější věc. Naštěstí toho dokáže víc. Například lze nastavit teplotu chlazení, nebo přepnout režim přístroje. Třeba když jedete na dovolenou a zapomněli jste na to.
Cena lednic
Ceny lednic jsou různé. Nejvíc záleží na vašich požadavcích. Pokud chcete nejlepší lednici s mrazákem, bezpočtem funkcí a vysokou úsporou, zaplatíte víc, než když si budete pořizovat méně úspornou a „nadupanou“ chladničku na chatu.
Cenové hladiny, které uvádíme, jsou spíše orientační, protože kvalitní a úspornou lednici je možné pořídit v nejrůznějších akcích mnohem levněji.
Levné lednice
Cenová kategorie do 5 000 Kč vám nejčastěji nabídne mini lednice nebo malé a levné lednice, které jsou vhodné do kanceláří nebo na chatu. Žádné chytré funkce nebo beznámrazový systém u nich nečekejte. Počítejte s tím, že budou hlučnější, z hlediska energetické třídy se pohybují v kategorii A+ a A++. Nejedná se o plnohodnotnou lednici pro rodinu.
Kvalitní lednice
Cenová kategorie od 5 000 do 10 000 Kč již zahrnuje plnohodnotné lednice pro větší rodinu. Zpravidla se budete pohybovat v modelech kombinovaných. Přidanou hodnotou může být antibakteriální ochrana nebo funkce No Frost. Z hlediska spotřeby energie tyto modely ještě stále nepatří mezi nejúspornější. Energetická třída je nejčastěji A+. Hlučnost už však není tak vysoká a můžete narazit i na lednice s hladinou hluku pohybující se pod 40 dB.
Nejlepší lednice
Jedná se o uživatelskou kategorii od 10 000 do 20 000 Kč, jež zahrnuje hlavně dvoudveřové kombinované lednice, spadající do energetických tříd A++ nebo A+++. Za tuto cenu sice ještě nepořídíte americkou lednici, ale plnohodnotnou úspornou chladničku pro celou rodinu ano.
Luxusní lednice
Nad 20 000 Kč už bez problémů koupíte americké lednice s výrobníkem ledu nebo třeba s televizí. Těšte se na bohatou výbavu užitečnými funkcemi jako je No Frost, nulová zóna, antibakteriální ochrana, nastavitelná teplota a podobně. Tyto velké lednice jsou skutečně top na trhu a vhodné především pro velké rodiny nebo pro nadšené kuchaře, kteří potřebují pracovat s naprosto čerstvými surovinami.
Dobré rady a tipy
Často v dobré víře uchovat potraviny co nejdéle čerstvé, je vložíme do lednice. Víte však, že ne všem potravinám toto svědčí? Pojďme si představit potraviny, které do lednice nepatří.
Banány – jedná se o tropické ovoce, které se dobře neumí vyrovnat s nízkými teplotami . Nízké teploty navíc zpomalují proces zrání .
– jedná se o tropické ovoce, které se dobře . Nízké teploty navíc . Rajčata – jedná se o zeleninu, která do lednice rozhodně nepatří. I v tomto případě se zpomaluje proces zrání, rajčata ztrácí svoji chuť i konzistenci . Nechte je raději položená na kuchyňské lince nebo na okenním parapetu.
– jedná se o zeleninu, která do lednice rozhodně nepatří. I v tomto případě se . Nechte je raději položená na kuchyňské lince nebo na okenním parapetu. Brambory – pokud máte doma sklep, který někdy promrzl, víte, že brambory pak mají nasládlou chuť. Je to proto, že škrob se vlivem nízkých teplot mění na cukr . Proto brambory do lednice rozhodně nepatří.
– pokud máte doma sklep, který někdy promrzl, víte, že brambory pak mají nasládlou chuť. Je to proto, že . Proto brambory do lednice rozhodně nepatří. Bylinky – ani bylinky si v lednici svoji čerstvost neuchovají. Naopak mají tendenci absorbovat okolní pachy a rychleji schnout . Řešením může být uložení do vzduchotěsné krabičky . Úplně nejlepší je ale bylinky ponechat ve váze s vodou.
– ani bylinky si v lednici svoji čerstvost neuchovají. Naopak . Řešením může být . Úplně nejlepší je ale bylinky ponechat ve váze s vodou. Cibule a česnek – ani tuto zeleninu do lednice nevkládejte. Předejdete tak jejímu dřívějšímu změknutí a ztrátě aroma.
Pokud doma máte lednici, která není, nebyla nebo nebude dlouho v provozu, rozhodně ji odpojte od elektriky. Pokud elektrospotřebič nebudete delší dobu používat, umístěte ho někam, kde vám nebude zavazet a dobře ho vevnitř umyjte. Rozhodně mu ponechejte otevřené dveře, abyste předšli zatuchlému odéru. Lednici nechte ve stojící poloze. V případě, že jste si lednici přivezli z obchodu v ležící poloze, nechte ji před zapojením 2 hodiny stát. Kondenzát steče do správných míst a lednice bude dobře fungovat.
Náš tip: Pokud se rozhodnete pro koupi lednice v nerezové úpravě, nezapomeňte na to, že se na ní bude vidět každý otisk prstu. Stejně tak uvnitř lednice se lépe udržují police skleněné než drátěné.
Na čerstvost potravin má vliv správné umístění. Obecně platí, že v horní části, zejména dveří, je teplota vyšší, takže sem můžete uložit třeba máslo, které se bude snadno roztírat. Potraviny náchylné na rychlé zkažení (maso, ryby, těsto, vaječné a mléčné pokrmy) uložte do zadního prostoru boxu, který je nejstudenější částí lednice.
Produktový kód chladniček AEG
(je společný pro mrazničky i chladničky, proto některé hodnoty nemusí u chladniček dávat smysl)
Níže uvedená logika platí od roku 2020 a dále, dříve mohl kód názvu vypadat jinak.
Příklad názvu: AEG SFE812E1AC
1. písmeno – Produktová skupina
S – chladničky typu Santo
– chladničky typu Santo R – další produktová řada chladniček
– další produktová řada chladniček A – mrazničky
2. písmeno – Typ spotřebiče
K – monoklimatická chladnička
– monoklimatická chladnička D – dvoudveřový spotřebič
– dvoudveřový spotřebič B – mraznička
– mraznička F – 4 hvězdičkový mrazicí box
– 4 hvězdičkový mrazicí box C – kombinovaná chladnička s mrazničkou
3. písmeno – Interní identifikační číslo
Nemá vliv na důležité parametry z pohledu uživatele spotřebiče.
4. písmeno – Série
Čím vyšší číslo, tím vyšší série a lepší výbava.
Aktuálně jsou v nabídce tyto série: 4, 5, 6, 8
5. a 6. písmeno – Výška
10 – 103 cm
12 – 123 cm
14 – 145 cm
16 – 158 cm
18 – 178 cm
60 – 60 cm
72 – 72 cm
82 – 82 cm
88 – 88 cm
7. písmeno – Energetická třída
F – F
– F E – E
– E D – D
– D C – C
– C B – B
– B A – A
8. písmeno – Vybavení
1 – standardní
– standardní 4 – CustomFlex (flexibilní systém přihrádek)
– CustomFlex (flexibilní systém přihrádek) 6 – LongFresh / NoFrost (první je zóna s konstantní teplotou 0 °C, druhé brání tvorbě námrazy)
9. písmeno – Technologie chlazení
A – statické
– statické D – dynamické
– dynamické L – LowFrost
– LowFrost N – NoFrost
– NoFrost T – NoFrost + dynamické
– NoFrost + dynamické Z – chladící oddíl LongFresh
10. písmeno – Instalace
F – pevná dvířka
S – spražená dvířka (současné otevírání nebo zavírání dveří nábytku a spotřebiče)
C – pevná dvířka + SoftClosing (jemné dovírání)
Lednice do auta
Chladnička do auta je vynikající, pokud často cestujete a vozíte s sebou potraviny náchylné na teplotu. Autolednička se vyrábí ve dvou variantách. První z nich je kompresorová, která funguje stejně jako standardní lednice. Druhou je termoelektrická, která chladí relativně k okolní teplotě.
Kompresorová autolednička:
je těžší,
hůř se s ní manipuluje,
umí potraviny zchladit až na -18 °C.
Termoelektrická chladnička do auta:
je lehčí a lépe se přenáší,
v chlazení je ale omezená okolím,
dokáže chladit jen na teplotu o cca 20 °C nižší, než je teplota okolí.
Napájení autoledničky
Myslete na to, jaké potřebuje napájení.
Klasické auto má zdroj s napětím 12 V (některá nákladní auta dokonce 24 V).
Existují také chladničky do auta, které podporují i klasických 220 V.
Jak zajistit správný chod lednice
Lednice by neměla stát v blízkosti zdrojů tepla ani v místech, kde na ni bude celý den svítit slunce.
Ideální spotřebu energie podpoříte správnou pokojovou teplotou a zaplněním chladničky na 70 %.
Lednici otevírejte jen, pokud je to nutné nebo víte, co na jídlo si dáte. Přemýšlení před otevřenými dveřmi vás bude stát více peněz.
V horní části je teplota vyšší než ve spodní. Do spodní části proto ukládejte potraviny, které jsou více náchylné na rychlejší zkažení.
Aromatické potraviny ukládejte do vzduchotěsných nádob nebo sáčků.
Pokud vaše lednice nemá No Frost nebo automatické odmrazování, provádějte ho pravidelně, ideálně 2x do roka, ale pokud je potřeba vícekrát, tak i vícekrát. Tloušťka ledové vrstvy by neměla přesáhnout 0,5 cm. Poté se spotřeba lednice zvyšuje až o 75 %.
Pokud v lednici objevíte vodu, ihned ji utřete. Po čase totiž může být líhništěm bakterií a plísní.
Doprava, doručení a instalace objemného zboží
Typicky třeba pračky, sušičky, myčky nádobí, lednice, televizory, sporáky a další vestavné spotřebiče není snadné převézt po nákupu sám. Ať už z důvodu rozměrů nebo váhy spotřebiče. Říkáte si, že přece není co řešit, že si zboží z e-shopu necháte poslat. Ano, to můžete, ale je v tom jeden háček. Ve většině případů (pokud si nepřiplatíte za speciální přepravu), se jedná o doručení jen za první uzamykatelné dveře. Často je v obchodních podmínkách ještě zpřesňující podmínka typu, že uzamykatelné dveře nesmí být dále než 10 metrů od příjezdové (zpevněné) cesty. V případě, že bydlíte třeba v sedmém patře v bytě, tak 70 kg těžká pračka u vchodových dveří do bytu moc příjemná není. Jaké jsou možnosti řešení?
Požádat řidiče o pomoc
Řidiči mají ve svém autě většinou nějaký rudlík a nebo paleťák. Jako všechno je to o lidech a tak můžete zkusit poprosit, zda vám pomůže, případně ho motivovat třeba padesátikorunou či stokorunou, kterou mu dáte jako odměnu. Výhodou je, že to může být výrazně levnější než stejná služba od dopravce nebo e-shopu. Nevýhodou, že se to nemusí povést. Řidič může mít nabitý program, nestíhat a nebo prostě jen nemusí být ochotný.
Zaplatit si „speciální“ dopravu
Některé velké e-shopy ji zajišťují ve své vlastní režii, takže můžete vidět třeba „Alza dopravu“, „Datart dopravu“ nebo „Mall dopravu“. I přesto je dobré podívat se na podmínky služby. To znamená, zda zboží přiveze řidič i se závozníkem a zvládnou vše sami, nebo zda bude řidič sám a u objemnějšího zboží bude očekávat vaši pomoc. Tento typ dopravy samozřejmě nabízejí i dopravci, není jen doménou e-shopů.
To stejné se týká i případné instalace nového spotřebiče. Což je služba, která je také často nabízená. Ale i v ní se může skrývat několik háčků. Typicky vám může pracovník odmítnout instalaci spotřebiče, pokud je přívod vody či odpadu dále než 1,5 metru, případně není v dosahu elektrická zásuvka. Rovněž nepočítejte, že by vám dopravce pomohl s lehkými stavebními úpravami typu vrtání do zdi atd.. I v tomto případě platí, že vše je o lidech a často narazíte na ochotného člověka, který vám pomůže i tak. Ale spoléhat na to nemůžete.
Další zajímavou službou je odvoz starého spotřebiče. Mnoho lidí nechce řešit odvoz např. staré ledničky ve vlastní režii a jsou rádi, že se jí někdo zbaví za ně. Zde mnoho chytáků a podmínek není. Kupříkladu u té lednice je třeba ji vyklidit, odmrazit, případně lehce očistit. Pokud bude v mrazáku a lednici pár kilo ledu, tak vám ji řidič může odmítnout vzít. A ani se mu nelze moc divit, pár litrů vylité vodě v autě nebude chtít nikdo z nás.
Co říct závěrem? Pokud nemáte dostatečně velké auto a nechcete si dopravu a výnos řešit sami, tak se jedná o služby, které mohou hodně ulehčit život. Jen je třeba dát si pozor na smluvní podmínky, které se mohou mezi jednotlivými firmami lišit. Rozhodně stojí za to, věnovat pár minut četbě smluvních podmínek, než být potom nemile překvapen, že objednaná služba nebyla provedena.
Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.3 / 5 145 hodnocení
Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka
Leave a Reply