Spotřeba za hodinu provozu
S tím ostatně souvisí také spotřeba energie za hodinu provozu. Energetická třída vypovídá o šetrnosti, ale neříká vám absolutní hodnotu spotřeby, ta je uvedená explicitně níže. Říká vám, kolik energie přístroj spotřebuje. Takže si můžete (alespoň orientačně) spočítat, kolik vás bude její provoz stát a jak výhodná pro vás bude. Samozřejmě, čím nižší spotřeba a vyšší výkon, tím lépe. Kromě toho se doporučuje kupovat klimatizaci s takovým výkonem, jaký potřebujete. Vysoký výkon = vyšší spotřeba a pokud je pro vás nevyužitelný, je zbytečné platit za energii víc, než je nutné.
Výkon chlazení
Tím se dostáváme k výkonu – ten je pro řadu zákazníků klíčový, a proto se u něj na chvíli zastavíme. Rozhoduje o užitečnosti a efektivitě přístroje. Musí být dostatečný pro místnost, ve které budete klimatizační jednotku používat. Rozhoduje řada faktorů:
Velikost místnosti – čím větší místnost, tím větší výkon budete potřebovat.
– čím větší místnost, tím větší výkon budete potřebovat. Orientace do světových stran – souvisí s tím, jak moc je daná strana domu osvícená a zahřívaná slunečním zářením. Především jižní strana bývá více vyhřátá od sluníčka, které se do ní opírá. To znamená, že do takové místnosti potřebujete vyšší výkon.
– souvisí s tím, jak moc je daná strana domu osvícená a zahřívaná slunečním zářením. Především jižní strana bývá více vyhřátá od sluníčka, které se do ní opírá. To znamená, že do takové místnosti potřebujete vyšší výkon. Plocha a typ oken – okna jsou nejčastějším místem, kudy vám v zimě uniká teplo a v létě naopak proniká horko (jak je vidět z tepelných map domů). Nejhorší je těsnění kolem oken a plocha skla, které se prohřeje rychleji než zeď.
– okna jsou nejčastějším místem, kudy vám v zimě uniká teplo a v létě naopak proniká horko (jak je vidět z tepelných map domů). Nejhorší je těsnění kolem oken a plocha skla, které se prohřeje rychleji než zeď. Počet a typ elektrospotřebičů – pokud jsou v místnosti v provozu spotřebiče, musíte počítat s tím, že vyzařují teplo. Elektronika (notebooky, televizory) o něco nižší, než domácí spotřebiče (lednice, sporák, ale i třeba žehlička). I to přispívá k tepelné bilanci místnosti klimatizace musí toto teplo překonávat. Obzvláště u spotřebičů, které jsou zapnuté nepřetržitě.
– pokud jsou v místnosti v provozu spotřebiče, musíte počítat s tím, že vyzařují teplo. Elektronika (notebooky, televizory) o něco nižší, než domácí spotřebiče (lednice, sporák, ale i třeba žehlička). I to přispívá k tepelné bilanci místnosti klimatizace musí toto teplo překonávat. Obzvláště u spotřebičů, které jsou zapnuté nepřetržitě. Další faktory – izolace místnosti, počet osob v místnosti, motor klimatizace.
Protože zapojit do výpočtu potřebného výkonu všechny faktory může být složité a je to spíše otázka na odborníky, případně můžete využít specializované weby, které mají kalkulačku pro potřebný výkon klimatizace. Pokud jde o hodnoty výkonu, udávají se ve dvou jednotkách. Buď klasicky ve wattech (W) nebo v British Thermal Unit za hodinu (BTU/hod). Pro ty platí jednoduchý přepočet:
1 BTU/hod = 0,29 W
Běžně se výkon solidních mobilních klimatizací pohybuje kolem 8–12 000 BTU/hod, u těch nejlepších může dosáhnout na 15 000 BTU/hod. U běžných nástěnných klimatizací se pohybuje od 10 000 do 20 000 BTU/hod (samozřejmě, roli potom hraje počet klimatizačních jednotek a cenová třída – v našem test uvažujeme uživatelům běžně dostupné klimatizace zhruba do 50 tisíc). Samozřejmě platí, že čím vyšší výkon, tím efektivnější chlazení bude (klimatizace rychleji a lépe vychladí i větší místnost).
Na druhou stranu, většině uživatelů taková hodnota výkonu, kromě srovnání různých klimatizací, o efektivitě nic moc neřekne. Proto výrobce obvykle uvádí i plochu či objem místnosti, do které je jednotka určená, a právě to by vás mělo zajímat. (Obecně se počítá se zhruba 30 W na m3). Určitě nemůžete chtít, aby klimatizace chladila větší prostor, než do jakého je určená. Pak bude efektivita příliš nízká. Obráceně – pořídit si do malého prostoru podstatně výkonnější klimatizaci – to udělat lze, pak je ale dobré hledat ve vyšších energetických třídách. Aby provoz při vysokém výkonu byl ekonomický.
Leave a Reply