Vysoké venkovní teploty nesvědčí nikomu z nás, pokud tedy zrovna nejsme na dovolené u moře. Když se před nimi ale nemůžeme schovat ani doma, protože vyhřátý je i celý byt či dům, je třeba najít řešení. Tím je nástěnná klimatizace. Pořiďte si ji ještě letos. Teď po sezóně budete mít z čeho vybírat a navíc nejspíš obdržíte i nějakou slevu. Abyste věděli, na co se při koupi zaměřit a co všechno vás při instalaci čeká, připravili jsme pro vás návodný manuál.
Proč právě nástěnná klimatizace
Určitě nejde zrovna o malou investici, rozhodně se ale vyplatí. Nejlepší variantou je klimatizace typu split, která má dvě oddělené části – venkovní s kompresorem a vnitřní s výparníkem, který ochlazuje vzduch. Splitové klimatizace jsou sice dražší, ale nejúčinnější. Ceny za běžně používané modely se pohybují od necelých jedenácti tisíc za nejlevnější klimatizaci do malé místnosti až do sto tisíc za modely, které jsou schopné ochladit celý byt.
Ty kvalitnější dokážou také upravovat vlhkost vzduchu a filtrovat ho, zbavit ho všech škodlivin, jako jsou viry, bacily, prach, pyl i další alergeny. Součástí klimatizace může být také ionizátor. Na rozdíl od větráku nebo ochlazovače vzduchu, které nejsou příliš účinné, klimatizaci navíc využijete i v zimě. Dokáže totiž vzduch nejen ochladit, ale i ohřát. Většina moderních klimatizací totiž má také tepelné čerpadlo pro ohřev vzduchu. Sloužit vám tak bude nejen v létě, ale po celý rok.
Jak vybrat tu nejvhodnější
Abyste předešli případnému zklamání, na klimatizaci rozhodně nešetřete. Uvědomte si, že jde o investici na několik příštích let, která vám má doma zajistit pohodlí a komfort. Čím kvalitnější model si pořídíte, tím déle vám bude sloužit. Hlavními kritérii pro výběr jsou energetická účinnost a to, zda vnitřní i venkovní jednotka nenadělají moc hluku. Zohlednit byste určitě měli i tradici značky, od které výrobek je, a také firmy, která ji nabízí. Myslete též na to, kolikrát do roka budete muset zajišťovat její servisování. Čím méně kvalitní zařízení pořídíte, tím více s ním budete mít starostí. Běžné bytové klimatizace je třeba odborně servisovat 1–2x ročně. Filtry je třeba vyčistit 4x ročně, což ale zvládnete bez problému sami.
I když vám to ještě navýší cenu, doporučujeme nechat si zařízení odborně namontovat. Jen tak si můžete být jisti správnou funkčností a odpovídajícím servisem v budoucnosti. Při neodborné montáži vám může snadno uniknout chladivo a přístroj vám do nového naplnění, které stojí okolo tří tisíc, nebude k ničemu.
Při výběru vždy zkontrolujte chladící výkon. Pro běžnou místnost se jako optimální parametry uvádí 2,5 až 3,5 kW. Čím větší je váš byt nebo místnost, které chcete chladit, tím musí být výkon klimatizační jednotky vyšší. Hluk, který klimatizace vydává, by neměl přesáhnout 30 dB, což je hodnota, kterou vydávají například tikající hodiny. Tichý provoz oceníte především v noci. A nepodceňte ani spotřebu. Jednoduše se dá říci, že čím lacinější klimatizace, tím má větší spotřebu elektrické energie. Přístroj by měl být zařazen do energetické třídy A++ a vyšší. Pokud chcete skutečně ušetřit, vyberte si model s invertorovou technologií.
Na co se před instalací připravit
I když není instalace splitové klimatizace nijak složitá, přece jen vyžaduje určité zásahy do interiéru. Připravte se na drobné stavební úpravy, mezi které patří průrazy otvorů do zdi a vrtání. Vnitřní jednotka se zavěšuje na stěnu místnosti. Počítejte s otvorem pro odvod kondenzátu. Teplý vzduch se odvádí ven prostřednictvím venkovní jednotky, která se instaluje např. na fasádu, střechu nebo na balkón. Pro ni je navíc ještě nutné vyvrtat další otvor pro propojovací potrubí a kabely.
Z hlediska stavebně právních předpisů nepodléhá montáž klimatizace ani stavebnímu povolení, ani povinnosti ohlásit instalaci klimatizace stavebnímu úřadu. Pokud ale bydlíte v pronajatém bytě, potřebujete k instalaci samozřejmě souhlas majitele. Pokud jste vlastníkem bytu, nemusíte o instalaci vnitřní jednotky nikoho informovat, k umístění té venkovní je ale ve většině případů nezbytný souhlas společenství vlastníků.
Leave a Reply