Současná nabídka černé elektroniky je obrovská a velmi snadno se v ní můžete ztratit, zvláště když není pročítání technických parametrů zrovna vaším koníčkem. Při koupi televizoru vás ve většině případů čeká nabídka několika desítek až stovek modelů různých výrobců. A proto je tu náš rádce nákupem.
Aktuální trendy v oblasti televizorů udávají jasný směr – nejlepší volbou je koupě LED televizoru. Plazmové obrazovky jsou již za zenitem (nemluvě o jejich obří spotřebě energie) a LCD technologie jsou zastarávající technologií. Chcete-li jít s dobou a mít přístroj, který morálně nezastará, hledejte mezi LED anebo OLED televizory – v obou případech je výhodou nízká spotřeba, OLED technologie přidává ještě o něco lepší barvy, kontrast a jas než LED – počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou.
Tip: LED televizory jsou velmi dobrým základem, chcete-li však co nejlepší obraz, hledejte mezi OLED modely
Velikost není všechno
Základním kritériem při výběru by měla být velikost úhlopříčky televizoru – rozhodně zde neplatí jednoduché pravidlo větší je lepší. Úhlopříčku televizoru musíte vybírat podle prostor, do nichž chcete televizi umístit, aby byla zajištěna dostatečná pozorovací vzdálenost. Ta by měla být přibližně trojnásobkem úhlopříčky – tedy u televizoru s úhlopříčkou 1 metr byste měli sedět ve vzdálenosti 3 metry.
Mírně odlišná situace je u zakřivených obrazovek, které snesou i kratší pozorovací vzdálenost, plně si však filmový zážitek vychutná pouze divák uprostřed – zakřivenou obrazovku tedy volte v případě, kdy se budete častěji dívat sami.
Rozlišení obrazu je hned druhým nejdůležitějším parametrem. Vyšší hodnota rozlišení s sebou sice nese lepší (ostřejší) obraz, ale je náročná na kvalitu zdroje obrazu. Standardní digitální vysílání nebude na obrazovce s vysokým rozlišením vypadat dobře. Naopak film puštěný z blu-ray disku si vychutnáte při vysokém rozlišení nejlépe. Minimálním standardem je Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů), vyšší 4K rozlišení se pomalu ale jistě stává standardem nastupujícícm u většiny zobrazovacích i záznamových zařízení, na který v budoucnu naváže další formát 8K rozlišení.
Tip: Pro sledování běžného televizního vysílání postačí Full HD rozlišení, milovníci filmů a domácího kina by měli sáhnout po vyšším 4K rozlišení.
S rozlišením obrazu úzce souvisí také zobrazovací frekvence obrazovky (50 Hz, 100 Hz, 200 Hz), vybírejte raději modely s frekvencí 100 Hz a více, nižší kmitočet může rychleji unavovat oči. Některé z modelů vám nabídnou možnost sledování pořadů ve 3D, prakticky vždy ale potřebujete speciální brýle, přehrávač s podporou 3D zobrazení a navíc ne každý dokáže 3D efekt ocenit kvůli různým očním vadám. Jestliže pro vás není 3D efekt prioritou, tak tento parametr není třeba zohledňovat.
Odkud vzít obraz?
Základním vybavením každého televizoru je tuner, který dokáže přijímat a dekódovat signál – setkat se můžete s analogovým (DVB-T) tunerem, s kabelovým (DVB-C) tunerem a satelitním (DVB-S) tunerem. Tuner u televizoru volte podle svého poskytovatele vysílání – pozor dejte u kabelového vysílání, kdy může poskytovatel vyžadovat také CI slot pro kartu s přístupem k placeným programům. Jeho absence znamená nutnost připojení dalšího zařízení přímo od poskytovatele vysílání.
Tip: před koupí televizoru si zjistěte u svého poskytovatele televizního (kabelového, satelitního) vysílání, jaké jsou požadavky na provoz bez nutnosti samotného set-top boxu.
Jelikož je televizor obvykle centrem zábavy, je třeba počítat také s dalšími zdroji obrazu či zvuku – DVD nebo blu-ray přehrávač, síťový disk, flash disk, externí disk, čtečka karet, pevné nebo bezdrátové připojení k internetu. Opět zde platí jednoduché pravidlo – kupujte pouze to, co využijete anebo plánujete do budoucna využívat. Televizor by určitě měl mít minimálně dva vstupy HDMI, hodí se VGA nebo SCART pro připojení starších zařízení, USB rozhraní a připojení do sítě – drátové či bezdrátové.
Tip: Připojení k internetu v televizoru vám umožní sledovat filmy, které máte například na domácím síťovém úložišti, bez nutnosti jejich kopírování na USB flash disk.
Parametry nejsou všechno
Z technických parametrů jsou důležité hodnoty jasu a kontrastu, kde platí pravidlo větší je lepší. Doba odezvy je naopak lepší co nejmenší – standard je 6-7 ms, kratší odezva je vhodnější například pro sportovní utkání nebo akční filmy.
Pusťte si na vybraném přístroji standardní televizní vysílání, abyste mohli posoudit, jak zvládne reprodukovat nízké rozlišení. Vyzkoušejte také pozorovací úhly televizoru, některé modely výrazně mění barevnost obrazu při sledování z velkého úhlu (z boku). S matným provedením obrazovky se prakticky nesetkáte, antireflexní úprava však může být velmi účinná.
Významným parametrem může být pro mnoho uživatelů také celková spotřeba elektřiny. Orientovat se samozřejmě můžete velmi jednoduše podle standardizované energetické třídy a vybírat modely v třídě A, A+ nebo A++. Nezapomeňte však na spotřebu v pohotovostním režimu, v němž televizor obvykle stráví více času.
Tip: Co rozmyslet a na co nezapomenout při koupi televizoru:
Leave a Reply