Pravidelný servis a čištění klimatizace prodlužuje její životnost
Klimatizace, stejně jako každé jiné technické zařízení, je potřeba pravidelně udržovat. Díky tomu máte jistotu, že funguje efektivně i ekonomicky, že dělá to, co od ní očekáváte. Pravidelnou údržbou můžete předejít zásadním problémům.
Klimatizační jednotky fungují kromě chlazení či topení také jako čistička vzduchu. Tam, kde jsou domácí zvířata, používají se celoplošně koberce, v centrech velkých měst nebo v průmyslových oblastech bývá větší prašnost a znečištění ovzduší. To jsou důvody, proč je nutné filtry kontrolovat častěji, ideálně nejméně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Zanesené filtry totiž zvyšují spotřebu energie a snižují účinnost systému.
Co zvládnete vlastními silami
Každá klimatizace obsahuje filtraci vzduchu, která zachycuje prachové částice. Podle stupně zašpinění zjistíte, jak vysoká prašnost v klimatizovaném objektu je, kde je následně dobré zkrátit či prodloužit interval samotného čištění filtru. Tento filtr chrání výměník chladicího systému, aby se systém nezanášel prachem a zachovala se jeho účinnost.
Zde si prohlédněme video našeho kolegy pana Tučka ze společnosti LG Electronics CZ, který Vám názorně ukáže jak je čištění filtrů opravdu jednoduché.
Filtr jednoduše osprchujete ve vaně vlažnou vodou, případně můžete použít slabý jarový roztok. Filtr je také možno čistit vysavačem na sucho, ale dle našich zkušeností je vypláchnutí filtru vodou mnohem efektivnější.
Filtr vyndávejte podle návodu výrobce při vypnuté klimatizaci, nečistoty by se mohly při náhodném sepnutí rozfoukat po místnosti. Po umytí, případně vysátí vysavačem, ho zase podle návodu nainstalujte zpět. Během pravidelné údržby nezapomeňte utřít vlhkým hadříkem také celou jednotku a nezapomeňte ani na venkovní jednotku. Tu alespoň jednou za rok také kontrolujte, případně odstraňte prach a listí ze zadní strany kondenzátoru. Je třeba postupovat velmi opatrně, protože voštiny u kondenzátoru bývají z měkkého materiálu. Poslouží Vám k tomu vysavač s nádstavcem s jemými štetinami, případne lze použít smetáček.
Nejčastějším příslušenstvím klimatizačních jednotek, bývá uhlíkový filtr, který se stará o odstranění pachů. Tento filtr se musí během údržby vyměnit, nedá se čistit. Frekvence výměny je přibližně jednou za půl roku, podle toho, jak často a kde se klimatizace používá.
Podle značky klimatizace můžete narazit také na filtry, které omezují proudění organických látek v ovzduší, některé dokonce likvidují bakterie a alergeny. I tyto filtry se musí vyměňovat.
Jak to nemá vypadat?
Zde si můžete prohlédnout fotky, jak vypadá cca 5 let neudržovaná klimatizace. Klimatizace v takovém stavu již vyžaduje zásah odborníka, kde je potřeba celou vnitřní jednotku rozebrat a důkladně vyčistit. Na ventilátoru vnitřní jednotky si můžete všimnout masivního nánosu prachu a plísně.
V tomto případě se jednalo o 25ks vnitřních jednotek, které prošly kompletní očitou a dezinfekcí. Funkčnost této klimatizace byla omezena na 5-10%, což jí způsobovalo problémy v chladícím systému venkovní jednotky. Při destrukci venkovní jednotky by se jednalo o investici v hodnotě několik stovek tisíc.
Má tedy smysl klimatizace udržovat? Posuďte sami...
Odborný servis klimatizace nechte raději profesionálům
Četnost čištění klimatizační jednotky je závislé na prostředí, kde se provozuje a stejné je to i s odborným servisem. V běžných domácích podmínkách to stačí jednou ročně, pokud používáte klimatizaci v létě na chlazení a v zimě na ohřev, doporučuje se servis 2x za rok. V průmyslových podnicích, kde na vzduchotechnice závisí technologické procesy či provoz strojů, je běžný servis i 4x do roka.
V rámci odborného servisu se provádí a kontroluje zejména:
kompletní zkouška funkčnosti vč. diagnostiky
vyčištění filtrů
kontrola elektroinstalace
čištění venkovní jednotky chemií (kondenzátor)
čištění vnitřní jednotky chemií a desinfekcí (výparník)
vyčištění odtokového potrubí pro kondenzát chemií
vyčištění plastů
celkové posouzení stavu klimatizace
kontrola a doplnění chladiva
kontrola těsnosti chladícího okruhu detektorem chladiva
kontrola tlaku sání, vypařovací teploty, celkového přehřátí chladiva
Tyto činnosti by měl provádět profesionál v oboru, nejlépe přímo chladící technik. Máte tak jistotu, že systém pracuje správně, případně ihned zjistíte a necháte napravit jednotlivé závady. Jedině tak své klimatizaci zajistíte maximální výkon i dlouhou životnost.
Orientační ceny údržby klimatizací
Čištění a údržbu klimatizací, které nabízíme zákazníkům dělíme na několik kategorií:
základní čištění klimatizace a prověření funkčnosti je v cenách od 500 do 1000 Kč
dle stavu a konkrétního modelu klimatizace
hloubkové čištění a dezinfekce výparníku klimatizace je v cenách od 1000 do 2000 Kč
zpravidla vyžaduje demontáž předního krytu a ventilátoru vnitřní jednotky
Ceny jsou uvedeny za 1ks klimatizace bez dopravy a neobsahují DPH.
Leave a Reply