zajišťují všestrannost víceúčelového elektrického vaření a rychlou reakci plynových hořáků. Existují jich stovky, jsou pracovně nejvíce vytíženým kouskem kuchyně a pokud jsou stylové, pak jsou pravděpodobně i její středem. Hlavní výhodou kombinovaného sporáku je, že je to kompletní balík. Zapadne do stávající mezery v kuchyni a přichází v různých velikostech. A co víc, můžete si ho vzít s sebou při stahování. Existuje mnoho důvodů proč koupit volně stojící, kombinovaný sporák. Jednoduše se instaluje a stojí podstatně méně než vestavné trouby se samostatnými vestavěnými varnými deskami. Design může být stejně stylový a má také kapacitu postačující pro velké rodiny a množství přátel. Kombinované sporáky jsou nejběžnější volbou pro naše kuchyně, protožeExistují jich stovky, jsou pracovně nejvíce vytíženým kouskem kuchyně a pokud jsou stylové, pak jsou pravděpodobně i její středem. Hlavní výhodou kombinovaného sporáku je, že je toZapadne do stávající mezery v kuchyni a přichází v různých velikostech. A co víc,Existuje mnoho důvodů proč koupit volně stojící, kombinovaný sporák. Jednoduše se instaluje a stojí podstatně méně než vestavné trouby se samostatnými vestavěnými varnými deskami. Design může být stejně stylový a má také kapacitu postačující pro velké rodiny a množství přátel. Při výběru nového sporáku máte k dispozici mnoho možností. Je třeba rozhodnout o typu paliva, šířce, stylu a barvě – od profesionální nerezavějící oceli po módní kovové stříbro nebo tradiční barvy. Některé z těchto rozhodnutí jsou jednoduché, protože závisí na velikosti a stylu vaší kuchyně. Náš článek Vám pomůže zjednodušit výběr. Vybrali jsme a porovnali 10 kombinovaných sporáků zastoupené značek 5x Mora, 2x Amica, 2x Electrolux, 1x Beko. V našem testu se pro rok 2022 nejlépe umístili Mora a Amica. Podle čeho a jak vybrat kombinovaný sporák? kapacita a rozměry – počet hořáků, objem trouby, prostorové možnosti kuchyně a četnost rodiny
počet hořáků, objem trouby, prostorové možnosti kuchyně a četnost rodiny typ trouby – multifunkční, konvenční, s ventilátorem
– multifunkční, konvenční, s ventilátorem typ varné desky – plynová, sklokeramická
– plynová, sklokeramická energetická účinnost – je popsána tabulka hodnocení energetické účinnosti
– je popsána tabulka hodnocení energetické účinnosti další funkce – vlastnosti a funkce, které byste měli mít na paměti při koupi trouby.
Recenze 10 nejlepších kombinovaných sporáků pro rok 2022
Parametry, které je třeba vzít v úvahu při výběru kombinovaného sporáku
➡️ Kapacita a rozměry
Než vyberete cokoliv, změřte prostor, který je k dispozici ve vaší kuchyni. Bude to vyžadovat měřicí pásku a poznámkový blok (ne vzdálenost mezi zápěstím a loktem!). Kombinované sporáky mají standardní šířku 60 cm (existují i 50 a 55 cm široké) a mohou jít až po 120 cm. Čím je spotřebič širší, tím větší je prostor pro plynové hořáky a tím větší je kapacita trouby.
→ Počet hořáků
Sporák s rozměry 60 cm vám nabídne 4 plynové hořáky, které by měly poskytnout dostatek prostoru, pokud potřebujete vařit běžné, základní jídla. Širší sporáky poskytují prostor pro další hořáky. Před nákupem si rozmyslete, jaká jídla máte rádi. Pokud vaříte často ve woku, hledejte sporák s hořákem určeným speciálně pro woky. Některé kombinované sporáky disponují i s podlouhlými hořáky např. na ryby.
→ Objem trouby
Nejmenší kombinované sporáky začínají s kapacitou přibližně 60 litrů, zatímco největší mohou poskytnout až 100 litrů prostoru na pečení. (většina trub bude deklarovat celkovou kapacitu, která bude vždy větší než čistá kapacita).
Čím je trouba větší, tím více jídel můžete připravit najednou. Při extrémně širokých troubách se rovněž nacházejí extra široké plechy na pečení, které vám usnadní život například v době Vánoc.
➡️ Typ trouby
konvenční (statické) – tyto typy jsou již méně dostupné a obecně se nacházejí v základních modelech.Elektrické prvky jsou umístěny na bočních stranách nebo na horní a spodní části trouby. Mají zónové vyhřívání: Horní část trouby je obvykle teplejší než dno. Některé horní a spodní prvky fungují nezávisle, což je ideální pro křupavost nebo opečení povrchu některých potravin.
– tyto typy jsou již méně dostupné a obecně se nacházejí v základních modelech.Elektrické prvky jsou umístěny na bočních stranách nebo na horní a spodní části trouby. Mají zónové vyhřívání: Horní část trouby je obvykle teplejší než dno. Některé horní a spodní prvky fungují nezávisle, což je některých potravin. ventilátorové – většina elektrických sporáků má nyní ventilátor, který cirkuluje teplo rovnoměrněji, takže teplota je v celé troubě stejná. V typech trub s „ventilátory“ se vzduch ohřívá elektrickými prvky po stranách trouby, zatímco v konvekčních troubách je prvek obalený kolem ventilátoru. Výhody jsou: vaření je rychlejší, barva je rovnoměrná, ale obvykle bledší a méně lesklá než u jídla vařeném v konvenční troubě, předehřívání obvykle není nutné, přemísťování regálů je zbytečné, stejně jako výměna plechů od poločasu vaření, skvělé na dávkové pečení (vaření na více úrovních) kvůli rovnoměrnému rozdělení tepla, doby a teploty na vaření jsou vždy nižší než v tradiční troubě, povrch jídla může být však sušší a méně křupavý, i výrazně aromatické pokrmy mohou být připravovány současně, aniž by se chutě a vůně promíchaly. Změna z konvenční na ventilátorovou troubu vyžaduje určité přizpůsobení. Vždy dodržujte pokyny výrobce o časech a teplotách vaření, nebo pokud připravujete starý oblíbený recept, snižte teplotu o 10 °C a / nebo čas o 10-15 minut. Vždy můžete vrátit plech nebo mísu a pokračovat. Nechte prostor kolem mís a po stranách, aby mohli cirkulovat vzdušné proudy. Zkontrolujte, zda výrobce doporučuje grilování s otevřenými nebo zavřenými dvířky trouby.
– většina elektrických sporáků má nyní ventilátor, který takže teplota je v celé troubě stejná. V typech trub s „ventilátory“ se vzduch ohřívá elektrickými prvky po stranách trouby, zatímco v konvekčních troubách je prvek obalený kolem ventilátoru. vaření je rychlejší, barva je rovnoměrná, ale obvykle bledší a méně lesklá než u jídla vařeném v konvenční troubě, předehřívání obvykle není nutné, přemísťování regálů je zbytečné, stejně jako výměna plechů od poločasu vaření, skvělé na dávkové pečení (vaření na více úrovních) kvůli rovnoměrnému rozdělení tepla, doby a teploty na vaření jsou vždy nižší než v tradiční troubě, povrch jídla může být však sušší a méně křupavý, i výrazně aromatické pokrmy mohou být připravovány současně, aniž by se chutě a vůně promíchaly. Vždy dodržujte pokyny výrobce o časech a teplotách vaření, nebo pokud připravujete starý oblíbený recept, snižte teplotu o 10 °C a / nebo čas o 10-15 minut. Vždy můžete vrátit plech nebo mísu a pokračovat. Nechte prostor kolem mís a po stranách, aby mohli cirkulovat vzdušné proudy. Zkontrolujte, zda výrobce doporučuje grilování s otevřenými nebo zavřenými dvířky trouby. multifunkční – tento typ trouby je kombinací ventilátoru a konvenční trouby, takže vám nabízí maximální všestrannost. Každá možnost může být použita samostatně nebo společně v závislosti na typu jídla, které vaříte a gril může být použit s ventilátorem, což má podobný účinek jako rotiséria. Multifunkční trouba je ideální na dávkové pečení a tradiční vaření.
➡️ Typ varné desky
Takže teď, když už máte představu o typu trouby, kterou chcete, podívejme se na varné desky. K dispozici jsou různé možnosti.
plynová – plynové varné desky jsou populární volbou s viditelnou, snadno ovladatelnou, rychlou a citlivou regulací tepla.Skvělé, pokud často vaříte ve woku. Ale těžší se udržují čisté. Většina plynových varných desek má integrované elektrické zapalování v tlačítkách a pojistku pro kontrolu plamene na každém hořáku, která vypne plyn, pokud se hořák nezapálí nebo zhasne.
– plynové varné desky jsou populární volbou s viditelnou, snadno ovladatelnou, rychlou a citlivou regulací tepla.Skvělé, pokud často vaříte ve woku. Ale těžší se udržují čisté. Většina plynových varných desek má integrované elektrické zapalování v tlačítkách a pojistku pro kontrolu plamene na každém hořáku, která vypne plyn, pokud se hořák nezapálí nebo zhasne. plynová varná deska bez plamene – pokud máte rádi vaření s plynem, ale chcete, aby váš sporák zůstal v tip-top stavu, skleněná varná deska je dobrou volbou. Plynové hořáky jsou namontovány pod keramickým sklem, čímž je povrch snadno udržovatelný.
– pokud máte rádi vaření s plynem, ale chcete, aby váš sporák zůstal v tip-top stavu, skleněná varná deska je dobrou volbou. Plynové hořáky jsou namontovány pod keramickým sklem, čímž je povrch snadno udržovatelný. sklokeramická deska – topné systémy jsou skryty pod tvrdým povrchem z keramického skla. Vyznačené zóny na povrchu skla indikují velikost a polohu zdroje tepla. Všechny mají bezpečnostní zařízení, které brání přehřátí keramického skla. Jejich snadno čistitelný povrch je činí oblíbenou volbou.
– topné systémy jsou skryty pod tvrdým povrchem z keramického skla. Vyznačené zóny na povrchu skla indikují velikost a polohu zdroje tepla. Všechny mají bezpečnostní zařízení, které brání přehřátí keramického skla. Jejich snadno čistitelný povrch je činí oblíbenou volbou. elektrická indukční varná deska – na tomto typu desky nebudou všechny pánve fungovat – musí být na bázi železa, jako je nerezová ocel, nebo mají ocelový sendvičový základ. Dobrou zprávou je, že indukční varné desky jsou snadno ovladatelné, ohřívají se opravdu rychle a jakékoliv rozlité jídlo jen jednoduše otřete utěrkou. Tento typ desky mají sporáky nejvyšší cenové kategorie.
➡️ Energetická účinnost
Pouze elektrické trouby mají rating výkonu z hlediska energetické účinnosti. Jednotlivé třídy jsou odstupňovány od „A – G“, přičemž „A“ je z hlediska spotřeby energie nejúčinnější. Hodnocení energetické účinnosti pro elektrické trouby jsou odpovědností výrobců spotřebičů a jsou vázáni obchodními normami. Standardní testy se provádějí vytápěním cihlové dlažby a stupni účinnosti AG, přičemž A je nejúčinnější. Plynové trouby a sporáky jsou z tohoto testování vyloučeny, stejně jako grily.
Tipy na úsporu energie
Ušetřete energii a peníze následujícími jednoduchými kroky:
hledejte troubu s průhlednými dvířky, abyste mohli zkontrolovat průběh vaření, aniž byste je museli otevřít
hledejte troubu s průhlednými dvířky, abyste mohli zkontrolovat průběh vaření, aniž byste je museli otevřít uvažujte o troubě s ventilátorem, která vyžaduje méně nebo žádné předehřívání a šetří energii při vaření
uvažujte o troubě s ventilátorem, která vyžaduje méně nebo žádné předehřívání a šetří energii při vaření hledejte energetickou třídu „A“
➡️ Funkce a vlastnosti trouby
Kombinované sporáky vám dávají na výběr z množství vlastností, především trubek, o kterých musíte rozhodnout, zda jsou pro vás nutné, nezbytné nebo nejsou důležité.
→ Pyrolytické samočištění
Pyrolytická trouba využívá vysokou teplotu (okolo 260 °C) na spálení tuku na stěnách trouby na jemný prachový popel. Tento proces je známý jako pyrolýza. Když probíhá pyrolytický cyklus dveře trouby se uzamknou, a jakmile se ochladí, můžete odstranit popel z trouby vlhkým hadříkem. Nezapomeňte, že před spuštěním pyrolytického cyklu čištění budete muset z trouby odstranit všechny kovové podnosy a stojany, jinak se zdeformují od tepla. Obecně čistící cyklus trvá přibližně 1,5 – 2 hodiny. Pyrolytické pece jsou skvělé zejména proto, že snižují vystavení trouby, i vašich rukou, drsným chemikáliím. Navíc šetří čas – už žádné drhnutí! P red uvedením pyrolytické pece do provozu se řiďte pokyny výrobce podle popisu v návodu k obsluze, protože všechny modely jsou trochu odlišné.
→ Katalytické vložky
Některé trouby se dodávají s katalytickými vložkami připevněnými na stěny trouby, které jsou navrženy tak, aby z hromažďovali mastnotu a nečistoty. Když trouba dosáhne teploty 200 °C nebo vyšší, mastnota a špína se vypaluje a přeměňuje na popel. Po vychladnutí trouby budete moci popel vyčistit vlhkým hadříkem. V závislosti na tom, jak často budete troubu používat, musí být katalytické vložky pravidelně vyměňovány. Katalytické vložky vám ušetří čas a energii (vaši). Ačkoli troubu a dvířka trouby budete muset pravidelně utírat, abyste ji udrželi dokonale čistou.
→ Teleskopické výsuvy
Další šikovná funkce pro lidi, kteří milují pečení. Teleskopické police poskytují další podporu pro poličky, které se takto snadno vysouvají z trouby. To znamená, že můžete vysunout plech a ev. doplnit, zatímco zůstane zcela podepřen na poličce (což vám ušetří vyjímání a znovu vkládání plechu do trouby). To také znamená, že můžete vysunout pokrm ven a zkontrolovat, zda je hotový.
→ Gril
Některé kombinované sporáky jsou vybaveny samostatným grilem. Samostatný gril je ideální pro rychlou přípravu kotlet, buřtů nebo kebabu a je také skvělý na výrobu jednoduchého toastu! Pokud trouba neobsahuje samostatný gril, obecně vždy zahrnuje funkci grilování ve svém menu. To znamená, že se použije pouze horní prvek trouby.
→ Rozmrazování
Nepoužívá žádné teplo, ale troubou cirkuluje vzduch, aby rozmrazil jídlo. Tento režim lze použít i na kynutí těsta a sušení ovoce, zeleniny a bylinek. Chcete-li snížit riziko růstu bakterií na potravinách při ne bezpečných teplotách, doporučujeme rozmrazit jídlo v lednici nebo v mikrovlnné troubě.
➡️ Funkce a vlastnosti varné desky
Kombinované sporáky se ještě i nyní nejvíce preferují s plynovou varnou deskou. Co by mohla nabízet?
→ Wok hořák
Speciálně navržený pro woky, poskytuje vysoký výkon pro vaše oblíbené asijské jídla.
→ Hořák na ryby
Zatímco normálně plynové hořáky jsou kulaté, hořáky na ryby mají protáhlý podlouhlý tvar. Umožňuje to použít obdélníkový nádobí nebo umístit kovový pekáč přímo na varnou desku. Hořáky na ryby jsou zvláště užitečné pro přípravu domácí omáčky z výpeku.Poté, co jste vybrali maso z pánve, můžete jednoduše umístit pekáč na varné desce, přidat trochu mouky a vody a míchat, dokud omáčka nebude dokonalá.
➡️ Tipy na usnadnění výběru
pokud preferujete dávkové pečení a tradiční jídla, rozhodněte se pro multifunkční troubu
pokud preferujete dávkové pečení a tradiční jídla, rozhodněte se pro multifunkční troubu pokud vaříte jen tradiční jídla, zvolte konvenční typ; ventilátor vhodnější na dávkové vaření, rychlé vaření (ohřívání hotových jídel) a rozmrazování
pokud vaříte jen tradiční jídla, zvolte konvenční typ; ventilátor vhodnější na dávkové vaření, rychlé vaření (ohřívání hotových jídel) a rozmrazování zkontrolujte, zda má trouba funkci „chladné dveře“ – zvláště užitečné, pokud máte malé děti.I při vysoké teplotě dvířka trouby budou jen teplé.
zkontrolujte, zda má trouba funkci „chladné dveře“ – zvláště užitečné, pokud máte malé děti.I při vysoké teplotě dvířka trouby budou jen teplé. ovládací prvky by měly být jasně označeny a snadno použitelné. Některé jsou osvětleny pro snadnější používání.
ovládací prvky by měly být jasně označeny a snadno použitelné. Některé jsou osvětleny pro snadnější používání. hledejte varnou desku s pojistkou proti náhodnému zhasnutí plamene
hledejte varnou desku s pojistkou proti náhodnému zhasnutí plamene funkce minutka může být užitečná
funkce minutka může být užitečná osvětlení trouby a průhledná dvířka vám usnadní kontrolu pokrmů
osvětlení trouby a průhledná dvířka vám usnadní kontrolu pokrmů automatický časovač také zaručeně oceníte
automatický časovač také zaručeně oceníte hledejte spotřebiče s dětským zámkem
Kde koupit, jaké jsou ceny a které značky jsou nejoblíbenější
Nay, Planeo Elektro, Bazoš nebo internetové prodejny, i kombinované sporáky jsou artiklem, který koupíte iv Tescu. Vyplatí se počkat na nějaký sezónní výprodej a tento spotřebič můžete získat nejlevnější, jak trh v daném období nabízí. V nabídce najdete kombinované sporáky už za něco nad 2500 Kč a také nejdražší modely se pohybují kousek nad 25 000 Kč. A na které značky se můžete spolehnout? V našem žebříčku na rok 2022 bezkonkurenčně zvítězila značka MORA – obsadila první tři příčky, ale přečtěte si recenze sporáků i jiných značek a potom si vyberte perfektní kousek, který odpovídá vašim nárokům a požadavkům.
Kombinované sporáky MORA
MORA je součástí našich životů a života našich rodičů i prarodičů už 200 let. Původně byla založena v roce 1825 jako železárny synem Hutník z Kutné Hory Josef Zvěřina. Její skutečná historie se však začala psát až v roce 1861, kdy ji odkoupil Ignác Machánek, který začal s výrobou potřeb pro zámečníky a kamen. V roce 1873 se objevily první výrobky pro domácnost – šicí stroje. Počátkem 20. století se začaly vyrábět první domácí spotřebiče – mlýnky na maso, na mák, lisy na ovoce a přístroje na zmrzlinu nebo pračky. V roku 1948predstavila značka první absorbční chladničky. O dva roky byly na trhu již i sporáky MORA 820 a první plynové průtokové ohřívače vody PO 35. V roce 1958 začala firma produkovat plynové automatické pračky Moretta a nové kombinované elektro – plynové sporáky MORA 3. 70. léta znamenala spuštění výroby kombinovaných sporáků MORA.
Novodobá historie značky se píše od roku 2005, kdy se MORA MORAVIA stala členem skupiny Gorenje group se sídlem v slovinském Valenje.
Instalace a čištění kombinovaných sporáků
Před zakoupením kombinované trouby kontaktujte elektrikáře, zda máte správnou fázi pro množství energie, kterou bude čerpat. Díky funkcím, jako jsou extra přihrádky na pečení a jejich současné spuštění, pyrolytické čištění, rychlé zahřívání a indukční varné desky, se spotřeba energie se zvyšuje. Může to být více, než vaše domácí obvody dokáží zvládnout, takže budou muset být hard-kablované licencovaným elektrikářem.
Pokud má váš sporák plynovou varnou desku, je třeba zavolat instalatéra k instalaci regulátoru a ověření, zda jsou všechny hořáky nastaveny na 1 kPa.
Většina kombinovaných sporáků má finiš z trvanlivého smaltu, který odolává mastnotě a spáleným částem jídla, takže je snadno udržovatelný. Některé modely mají katalytické čistící vložky, které dělají troubu samočisticí při vysokých teplotách. Nikdy by se neměly čistit ručně a během životnosti sporáku je třeba je vyměňovat. Vložky víte „opravit“ i nastavením trouby na nejvyšší teplotu přibližně na jednu hodinu. Dražší sporáky využívají pyrolitický čistící systém s vysokou teplotou, který čistí každou část vnitřního prostoru trouby. Během cyklu čištění se vnitřní teplota zvýší na přibližně 260 °C. Znečištění se přeměňuje na popel, který se shromažďuje na podlaze trouby a pak se dá snadno otřít. Budete to muset dělat každých pár týdnů a proces trvá dvě až tři hodiny.
Do testu jsme vybrali Kombinované sporáky pouze z ověřených eshopů
Ohodnoťte náš test: 4.2 / 5 ( 12 votes )
Sporáky v našem katalogu
Autor článku
Redakce Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.
Komentáře
Leave a Reply